КРИВИМО ДРУГЕ ЗА СОПСТВЕНЕ НЕУСПЕХЕ: Исидора Гонцић уочи вечерашње премијере "Плацеба" у Грачаници

В. СТРУГАР

24. 02. 2021. у 10:44

РЕДИТЕЉКА Исидора Гонцић (1990) са троструким узбуђењем чека вечерашњу премијеру: први пут је сарађивала са ансамблом Народног позоришта у Приштини са седиштем у Грачаници, први пут је на Косову и Метохији и у прилици да види наше најлепше манастире...

КРИВИМО ДРУГЕ ЗА СОПСТВЕНЕ НЕУСПЕХЕ: Исидора Гонцић уочи вечерашње премијере Плацеба у Грачаници

Фото Промо

- Веома сам узбуђена, верујем да смо прошли смо кроз добар процес на једном савременом комаду, "Плацебу" Александра Југовића. Све ми је ново и много се радујем овом извођењу.

Још сам под јаким утисцима које ми је тешко чак и да вербализујем - каже млада редитељка, која је недавно на сцени Малог позоришта "Душко Радовић" са успехом поставила "Гуливера", а сада се и сама нашла на једном необичном путовању кроз уметност, историју, митологију.

Али, рад на новој представи, у неку руку, био је и рад на себи. У теми који је писац одабрао за сцену препознаје и сопствене (менталитетске) мањкавости:

- У средишту комада је критика нашег менталитета и питање зашто за сопствени живот и неуспехе кривимо све друге, осим себе самих. Мени се тема допала, већ сам режирала Радоја Домановића и увек ми је занимљиво кад је сатира у фокусу. Са овом причом се и лично идентификујем: радије ћу да кажем да ми је неко други крив (породица, држава, школа) што нисам нешто успела, уместо да узмем ствари и одговорност у своје руке.

Фото Промо

Склони смо, како каже, потреби да побегнемо у неки други свет, уздајући се да ће "виша сила" решити наше проблеме, па ће и нама сванути или "пасти с неба".

- Јунаци "Плацеба" су сасвим обични људи. Текст није реалистичан, "вуче" на фарсу, па и драму апсурда. Ликови су архетипови: муж, жена и свекрва. Главни јунак се стално враћа из живих у мртве, тако да му се живот понавља, а он никако да научи како да крене даље...

ПРВА "МУЗА"

НАША саговорница је дипломирала позоришну и радио режију на Факултету драмских уметности у Београду у класи проф. Иване Вујић. До сада је поставила на сцену "Музу", "Штуцање" , "Спојлере" и "Страх од лептира" у Театру "Вук", "Позив" у Дадову, "Принца жаба" на Сцени "Мата Милошевић" ФДУ, "Ћелаву певачицу" и "Беле бубреге" у Атељеу 212, "То код нас не може да буде" у Народном позоришту Пирот, "Бон тон" и "Гуливера" у "Радовићу...

Вечито пада на исту фору. Верује да је све урадио што се од њега тражило, али ето, није имао среће. И даље не може да нађе посао и оствари брачну хармонију, за шта криви, наравно, друге - каже редитељка.

Исидора Гонцић, Фото П. Милошевић

- Ипак, ја сам од оних који увек верују у позитиван исход и зато не престајем да трагам за решењем. А оно би могло да гласи: док год не преузмемо ствари на себе, нема "даље". Нећемо престати да живимо у прошлости... Зато је основно питање да ли је реални живот главног јунака стваран, или је и он нека врста "плацеба" - метафора за тај други свет у који стално бежи, па он постаје реалнији од оног који живи.

Исидора је окупила осмочлану глумачку екипу (Никола Ранђеловић, Марко Павловић, Бојан Стојчетовић, Аника Грујић, Милена Павловић, Никола Ђорђевић, Страхиља Бичанин, Јасмина Стојиљковић), кореограф је Јована Иконић, композитор - Ирена Поповић Драговић, костимограф је Бојана Костадиновић, а сценограф Горан Стојчетовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну