"НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ! ВИВАЛДИ ЈЕ КОМПОНОВАО И У ЧАСТ ГРОФА САВЕ: Један од најмоћнијих Срба 18. века био је мецена чувеном уметнику
ГРОФ Сава Владиславић, рођен у старој кнежевској породици у Јасенику код Гацка у Херцеговини, био је, по мишљењу многих, најмоћнији Србин 18. века.
У српској традицији самозаборава, тек сада се откривају тајне овог изузетног човека, српског, руског и венецијанског племића, дипломате, шпијуна, авантуристе, трговца и националног радника.
Зна се да је творац тајне службе цара Петра Великог и да је разграничио Русију и Кину по линији дугој 6.000 километара. Бескрајно одан српству, Русији је скренуо поглед ка Балкану и послао прве професоре за прве српске школе у Сремским Карловцима.
Како "Новости" ексклузивно сазнају, недавно је откривено да је гроф Сава био и мецена великом композитору и виртуоузу на виолини Антонија Вивалдија, који је у његову част компоновао оперу "Истина у искушењу". Њен либрето је открио Бранко Вукомановић, потомак Саве Владиславића.
- Када сам на интернет-претраживачу откуцао име грофа Саве, како су га писали у Венецији, појавила се повезница са Вивалдијем - каже Вукомановић за наш лист.
- Пратећи линкове дошао сам до дигитализованог издања плаката опере коју је Вивалди компоновао у част свог мецене, грофа Саве.
У најави је писало:
"ИСТИНА У ИСКУШЕЊУ
Музичка драма
ИЗВОДИ СЕ
У Театру Св. Анђела
Јесен године 1720.
ПОСВЕЋЕНА ЊЕГОВОЈ ЕКСЕЛЕНЦИЈИ
Господину Грофу
САВИ ВЛАДИСЛАВИЋУ
Званичном саветнику Њ.В. Цара, К(раља), итд.
У ВЕНЕЦИЈИ, 1720.
Значај опере и мецене илуструје податак да је премијера одржана током Венецијанског фестивала, највећег европског музичко-сценског догађаја тога доба.
Прави изазов је био превод посвете опере која је написана старим дијалектом италијанског.
У помоћ су прискочили посвећени истраживачи Владиславићевог дела, Владимир Давидовић и др Мила Михајловић, историчар, новинар и преводилац. Она је и дешифровала похвалу грофу Сави коју је написао лично Вивалди, један је од највећих композитора барока, виртуозни виолиниста, професор музике и оперски импресарио.
- Сава је давао маестру своју вилу да у њој ради и први је слушао његове нове композиције - каже Вукомановић. - Пошто је Вивалди у време компоновања опере стварао и "Четири годишња доба", врло је вероватно да је Сава међу првима чуо оба музичка дела.
Од 92 Вивалдијеве опере које се помињу у његово време, до данас је само око 50 сачувано.
Када је 2006. случајно откривена "Истина у искушењу", музички стручњаци су били пресрећни због ремек-дела композитора чије име сви знају. На заборављеног мецену коме је опера посвећена нису обратили нарочиту пажњу, али посвета показује да су у Вивалдијево време ствари стајале потпуно другачије:
"ЕКСЕЛЕНЦИЈО:
Коме би требало посветити ову драму, до само Вама, препоштовани господине, јер примивши је тако великодушно у свом дому у првим данима њеног пробног извођења, љубазно сте показали да је узимате под своју заштиту; због чега се, без даљих молби да се заузмете за дозволу исте, Вашој Екселенцији, њеном заштитнику, посвећује.
Кажем Вама, једном господину, анђелу чувару илирске регије, чије познајете древно и јасно порекло; које по обе линије потиче право од Првих господара, деспота и грофова тако ратничке и славне нације; која, не зато што је остала покорена, са делом Далмације под османском влашћу, грофовија Ваше препоштоване породице није претрпела никакав слом; будући да је, осим тога што је остављена на слободи, што је већ била, чином другачијег и часнијег промишљања, у исту била враћена опсежном, царском Повељом; чиме су јој потврђене древне привилегије и имунитет који је уживала; као што се све, са аутентичним доказима, јасно појављује у Архиву Дубровачке Републике.
ШПИЈУН НА ГОДИШЊЕМ ОДМОРУ
ЦАР Петар Велики званично је свом најповерљивијем човеку Сави Владиславићу дозволио да од 1716. до 1722. оде на одмор и сусрет са породицом у Дубровнику. То је била маска за Савин прави циљ: преговори са папом, праћење школовања руског племства у поморским школама у Венецији и стварање западног крила руске обавештајне мреже. Владиславић је као познавалац уметности од цара Петра добио и задатак да купује уметничка дела и ангажује мајсторе који ће украсити нову руску престоницу, "северну Венецију", Санкт Петербург.
Шармантни шпијун је "годишњи одмор" искористио да освоји срце младе венецијанске племкиње Виргиније Тревизан, којом се оженио, али и да постане звезда друштвеног живота Венеције, најживљег града тадашње Европе. У Риму је у четири ока преговарао са папом о конкордату у Русији. По свој прилици, под Владиславићевим патронатом у Вечни град је стигао Вивалди, коме је моћни мецена отворио врата свих патрицијских кућа, а на крају га је и сам папа позвао у Ватикан.
Али чему набрајати врле особине које Вас красе, када су и превише очигледне! Јер коме би могло остати скривено, да се Ваша Екселенција племенитошћу духа, мудрошћу ума и лакоћом опхођења, са најделикатнијим и најважнијим интригама кнежева, тако мудро носила, да је Ваше име с великим разлогом свуда тако угледно постало. Да се Ваша Екселенција по узвишености истиче у Дубровачкој Републици.
НАЈДУБЉЕ ПОВЕРЕЊЕ КАТАРИНЕ ПРВЕ
ЗАХВАЉУЈУЋИ Владимиру Давидовићу, пре неколико година је на српски преведен и објављен Владиславићев извештај "Тајна информација о снази и стању кинеске државе" из 1731. године, прво студиозно дело о Кини написано после Марка Пола.
Реч је о поверљивом документу направљеном "само за царске очи", по налогу Катарине Прве, удовице и наследнице Петра Великог на руском престолу. Она је имала најдубље поверење у Саву, утемељивача царске обавештајне службе, коме је поверила "немогућу мисију" разграничења Русије и Кине дуж линије од 6.000 километара. Владиславић је током двогодишњих преговора успео да оствари тај циљ, пошто је преживео разна кинеска мучења, од оног када је руској делегацији ускраћивана храна, а за пиће давана само вода, до држања под стражом у логору у пустињи.
Гроф Сава није попуштао у захтевима, хладнокрвно понављајући да ће Русија скупо наплатити његову смрт, све док кинески цар није потписао разграничење.
Да Вам је Његова Светост садашњи папа (који Вас је у свакој прилици препознао као сталног заговорника хришћанске вере) указао част да Вас учини Палатинским витезом; и зато што сте се недавно спојили на чувеном венчању са Њ.Е. госпођом Вирџинијом Тревизани, славним потомком те древне, племићке венецијанске породице Тревизани, која се може похвалити својим дуждима, патријарсима и прокураторима пресветле Венеције, увек непобедиве, Доминантне Републике. Али чему подсећати на толике племените врлине, којима се Ви одликујете, кад је довољно само погледати ко сте, посматрати Ваше деловање као дворског саветника једног од највећих монарха света, какав је управо победничко Царско Височанство, чије царство, моћно због доминације над огромним краљевствима, којег се плаше због војне снаге, а која се огледа у његовим вазалима, оставља живописну слику своје величине у свим деловима света. Довољно је то рећи о Вама, колико год то писац икада може, да покаже ко сте, заједно са храбром подршком коју ова драма ужива;
- Посвета одсликава Саву Владиславића баш онаквог какав је био, као репрезентативног представника свега онога што се подразумева под појмом "барокни човек" - каже Владимир Давидовић, познавалац и истраживач српске баштине. - То је успешна комбинација способности, авантуристичког духа, образовања и храбрости.
ЗАБРАЊЕНО ЈЕ ПРЕУЗИМАЊЕ ДЕЛОВА ИЛИ ЦЕЛОГ ТЕКСТА КАО И ИЛУСТРАЦИЈА БЕЗ ДОЗВОЛЕ РЕДАКЦИЈЕ "НОВОСТИ"!
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (4)