МАЛА ПЕТРА НОВО ЧУДО ЗА КЛАВИРОМ: Слепа пијанисткиња из Новог Сада виртуозношћу опчинила музички свет
ПОЗИВ Немање Радуловића младој пијанисткињи из Новог Сада Петри Спасојевић да му буде гост на септембарском концерту на "Коларцу", за ту музички изузетно талентовану девојчицу, слепу од рођења, био је не само наступ на чувеној сцени уз славног виолинисту, већ и посебна прилика за стицање нових сазнања из уметности којом се бави и коју неизмерно воли.
Она је тако додала нову бисерну ниску у низу наступа у земљи и иностранству у протеклих шест година школовање током које је освајала све саме прве награде и признања.
- За мене то није био само наступ, него и тренутак за учење. Јер, док су Немања и Лор (Фавр Кан) свирали ја сам пратила њихову музичку комуникацију и упијала сваки тон - каже Петра, за "Новости", сабирајући утиске са тог догађаја који ће јој заувек остати у сећању.
Немању је, како каже, упознала на великом музичком такмичењу "Виртуози 4+" у Будимпешти, где је била једно од четворо младих такмичара који су наступали као представници Србије, а он је био члан жирија.
- По завршетку снимања честитао ми је на наступу и позвао ме да будем гост на његовом концерту у Београду. Тај позив ми много значи и мотивише ме да још више радим а доживљавам га и као потврду да оно што моја професорка и ја радимо вреди и да су мој велики труд и рад примећени.
СЕЛИДБА ИЗ КУРШУМЛИЈЕ
ДА би својој кћерки омогућили одговарајуће школовање, Спасојевићи су се преселили из Куршумлије у Нови Сад.
- Петра је похађала школу "Милан Петровић", од првог до трећег разреда, а потом је инклузивно у ОШ "Соња Маринковић" редовно завршила основну школу - каже мама Снежана, истичући да је Петра у тим школама била изузетно добро прихваћена.
Ту посвећеност истиче и Ана Фрлин, Петрина професорка клавира у Средњој музичкој школи "Исидор Бајић", напомињући да та девојчица има апсолутни слух, редак дар који је од велике помоћи у раду и развоју њеног талента.
- Са Петром од првог часа истражујем. Пратим њене реакције, осмишљавам начине рада и вежбе. Имати такво дете је велика одговорност.
Професорка Фрлин додаје да њихов рад краси велико међусобно поверење.
- Рад са Петром ме инспирише да изађем из устаљеног, да истражујем и да се ослобађам у комбиновању знања и отворености ка новом. А Петра својим радом поручује свима нама да, чиме год се бавили, то радимо из срца и да се све отвара на нашем путу ако се посветимо томе искрено. Она је ученик каквог би сваки предавач могао да пожели у класи. Радује се изазову и срећна је кад учи.
СИНАГОГА
ПЕТРА је свој први концерт одржала у Куршумлији, када је имала 12 година, а од многих награда истиче два лауреата и специјалну награду за ауторско дело за своју композицију.
- Најдражи наступ ми је био у новосадској синагоги прошле године, са Филхармонијом младих - напомиње млада пијанисткиња која се такође успешно бави и компоновањем.
Као посебно драге додаје наступе на "ВиртуWозима" и на Радуловићевом концерту.
Петри је у првом плану образовање а жеља јој је, како каже, да буде пијаниста, композитор и предавач. У остваривању тог плана највећу подршку има од својих родитеља, мајке Снежане и оца Драгана, као и од професорке.
- Морамо да ускладимо наш посао са њеном школом, да је одвозимо и враћамо кући, али не можемо да кажемо да нам је тешко кад знамо како она све ово постиже и кад видимо како напредује - напомиње мама Снежана, истичући да је Петра изузетно упорна, да лако памти и да брзо учи.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)