ИСИДОРА ОТИШЛА У ЋУТАЊЕ: Одлазак једне од од најистакнутијих српских композиторки, њена музика била је симбол лепоте живота
ВЕЛИКАН српске музике, наша Исидора, отишла је ка висинама и ћутању. Особена, нарочита, своја, стваралац препознатљиве и непоновљиве имагинације. За њеним опусом посезали су престижни светски солисти, оркестри и оперске куће.
Овим су речима колеге окупљене у Удружењу композитора Србије реаговале на вест о смрти једне од најистакнутијих наших композиторки Исидоре Жебељан, чији прерани одлазак у 53. години живота представља несагледив губитак.
За тек нешто више од пола века живота, и три деценије каријере, оставила је за собом опус на коме би јој могли позавидети и много дуговечнији аутори, остварила невероватан пробој на међународну сцену где је њена музика громогласно слављена и извођена у интерпретацији најславнијих ансамбала и музичара. Волела је музику, музичаре, сцену, уметност... И својим стваралаштвом, преданим радом, љубављу и посвећеношћу задужила српску музику и културу.
Волела је и свог супруга Борислава Чичовачког, обоисту и свестраног музичара и писца, са којим је, уз своју сестру Милицу, креирала бројна музичка и сценска дела.
- Да није било огромне љубави, коју су супруг и она делили и према музици и радости музицирања, вероватно не би било ни толико дејство њене музике - каже Катарина Томашевић, директорка Музиколошког института САНУ о Исидори, која је годинама била и најмлађи члан Српске академије наука и уметности.
- Исидора, која је још у својој младости донела дах свежине у српски музички живот, и чија је музика све до последњег опуса била симбол радости, игре, лепоте живота, тако је рано прекинута на свом стваралачком путу а да ништа у њеној музици није указивало на то да се ближи крај - каже Томашевићева. - Имала је сасвим специфичан музички говор, толико јединствен, било је нечег пркосног и самосвојног у њеној музици, стална потреба да укаже на странпутице којим се креће наша културна политика, борила се за повратак музике као најплеменитије дисциплине у жижу јавности...
Исидорин огроман допринос раду Музиколошког института САНУ, огледао се и у доследном настојању и раду на очувању заборављене баштине, проналажењу музике са маргина и неистражених страница наше музичке историје - и то је остао један од њених недовршених пројеката.
Прослављена наша челисткиња Маја Богдановић и њен партнер, виолиниста Данијел Роуланд, свирали су Исидорину "Сарабанду" на рођендан композиторке, само два дана пред њен одлазак, коју су са радошћу очекивали у Амстердаму и са којом су имали велике заједничке планове.
Данијел као лидер у квартету Бродски, и као солиста у виолинском концерту који му је Исидора посветила, и Маја у камерним саставима, кажу да је познанство дуго 15 година обележила невероватна инспиративна радост и привилегија свирања премијера њених дела:
- Изузетна уметница, јединствена, непогрешиво препознатљива.... њена музика је једна бескрајна палета боја и оригиналних идеја. Немогуће је дефинисати и категорисати тај њен глас кроз музику која је константно и непогрешиво увек иновативна. Путем њених дела упознајемо невероватну креативну генијалност и предивну особу с једном од најоригиналнијих музичких снага коју смо имали прилике да познајемо.
Исидора Жебељан која је већ током студија (у класи Властимира Трајковића) заблистала као једна од "Седам величанствених", од 2002. је била професорка на ФМУ, и то као прва жена професор композиције у Србији. Једна је од тек неколицине наших композиторки која се одважила да - остане у Србији, где је све време живела и радила, иако је истовремено њена музика била много више цењена и извођена у иностранству. И поруџбине најзначајнијих фестивала, ансамбала, музичких кућа, стизале су махом из иностранства, проносећи славу Исидориног имена, док је она истовремено свету кроз своју уметност откривала како "наше", односно "Маратонце" Душана Ковачевића, тако и ликове и дела из српске традиције која је уткивала у своје опере. Компоновала је музику за десетине позоришних представа, а својим студентима говорила је: "Изађите на пијацу са мегафоном и пуштајте Ксенакиса. Идите увек на све концерте. Слушајте вољену музику барем хиљаду пута. Кад вам се нешто свиђа вичите БРАВО, тапшите лудачки, лупајте и ногама и тражите десет бисева; кад вам се нешто не свиђа, вичите 'Буууу!'. Тако се ствара нови духовни поредак."
Исидора је одувек одисала најплеменитијом лепотом духа и духовношћу, а велика Љубица Марић називала ју је једином својом наследницом. Њу саму, тренутно, тешко да има ко да наследи на свем мноштву путева којима је са толико љубави и успеха ишла.
Иза ње су остали и син Петар,.отац песник Петар Жебељан и мајка Босиљка.
БОГОЈЕВИЋЕВА: ХВАЛА ТИ НА СВЕМУ
- ТВОЈ прозор у свет је имао посебан видик, од тебе је увек долазило само најбоље, твоја љубав је била несебична за све нас, за Србију и за цео свет. Твоја енергија, креативност, духовност и духовитост биле су посебан дар који се не може пронаћи тек тако. А МУЗИКА!!! Ја не могу да верујем да ће твој опус сада утихнути. Нисам познавала композитора који је толико био вредан и посвећен музици. Твој одлазак је неизрецив губитак за све нас који смо те волели, а посебно за музику! Желим да ти се захвалим за наше пријатељство и све дивне моменте у претходних пет деценија - пише, за "Новости", из Чикага, једна од "7 величанствених" композитора, Наташа Богојевић. - Од када смо биле деца, затим као тинејџерке откривале савремену музику а потом похађале предавања на академији, уживале дух нашег дивног урбаног Београда осамдесетих, делиле концерте, фестивале и путовања, радост, љубавне приче, непроспаване ноћи, незаборавне журке на којима смо компоновале заједничке зезаторске опере и певале на крову твоје куће на Петловом брду, основале "7 величанствених" у кафани, ишле на интервју као дадаисти са пропелером на глави - толико је успомена које само навиру овог тужног јутра ове страшне 2020. године.
КОВАЧЕВИЋ: У ШОКУ САМ
БАШ сам у шоку... Исидору сам упознао пре двадесет и више година. Радили смо, сарађивали, био сам чак и у том одбору за њен пријем у САНУ. Нисам знао да је боловала, чуо сам пре два сата да је преминула после дуже и тешке болести - каже, за "Новости", академик Душан Ковачевић. - Направила је сјајну представу која је имала велики успех у иностранству, оперу "Маратонци трче последњи круг". Играна је и овде... У једној недељи, нестало је двоје људи у пуном животном добу, кад су могли још много тога да ураде. После Горана Паскаљевића, само три дана касније, одлази неко ко је исто толико даровит. И млад. У овој нашој општој несрећи, уз одлазак неких људи због короне, то је додатна трагедија...
В.В.С.
АНА БРНАБИЋ: НЕИЗМЕРАН ТРАГ
ОДЛАЗАК Исидоре Жебељан ненадокнадив је губитак за нашу културу, музичку и позоришну уметност, али и за све младе генерације студената којима је несебично делила своје знање. Током своје дугогодишње и изузетно богате и успешне каријере, оставила је неизмеран траг својим раскошним талентом. Исидора је била и остаће креативни амбасадор националне платформе "Србија ствара" и као најизвођенији српски композитор у свету наставиће кроз своја дела да представља нашу културу и уметност. Драга Исидора, хвала Вам на огромном таленту и знању који сте несебично делили, на истрајности и топлини, као и на свом препознатљивом таленту и знању.
ВЛАДАН ВУКОСАВЉЕВИЋ: САВРЕМЕНИ КЛАСИК
БИЛА је музички таленат и стваралац велике магнитуде, креативна, иновативна и јединствена. Њена дела била су препозната, извођена и високо цењена на свим меридијанима и код публике истанчаног укуса. Постала је савремени класик у некласичном маниру. Исидора Жебељан остаће упамћена као један од корифеја српске уметничке музике с почетка 21. века и једна од најзначајнијих композиторки у историји српске културе.
ЉУБИША ЈОВАНОВИЋ: ВЕЛИКИ ГУБИТАК
ПРЕМИНУЛА је наша Исидора! Велики губитак за музичку уметност! Вечна слава и хвала, за стварање, пријатељство, разумевање и друштвену активност. Исидора је много свог дара и рада уткала и у настанак Међународне трибине композитора, у оне незаборавне прве, новосадске Трибине које су тада представљале један од највећих догађаја у култури.
АЊА ЂОРЂЕВИЋ: ОГРОМНО ЗНАЊЕ
ПРАВИЛЕ смо концерте са огромним жаром и ентузијазмом. У нашој средини нема много људи који имају озбиљно знање, а који су истовремено и озбиљни саговорници. Исидора је била једна од њих. Између много ствари, дугујем јој за први професионални ангажман у позоришту. Исидорин одлазак је огроман губитак за њену породицу, али и за нашу музичку породицу.
Препоручујемо
АКАДЕМИК И ЈЕДНА ОД НАЈИСТАКНУТИЈИХ СРПСКИХ КОМПОЗИТОРКИ Ко је била Исидора Жебељан
29. 09. 2020. у 12:34
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)