ЧАСТ МИ ЈЕ ШТО ИГРАМ ЛИК КРАЉА АЛЕКСАНДРА: Глумац Љубомир Булајић о најновијој улози у филму и серији које режира Здравко Шотра
ЗДРАВКО Шотра решио је да направи филм и серију, а мени је припало да играм краља Александра и дочарам какав је био, те да пробам да га приближим публици.
Велика је то част и драго ми је што имам прилику да тумачим такав лик. Играо сам и раније историјске личности, али ово је другачије од свега што сам досад радио. Шотра је лепо рекао да је Александар један од најзначајнијих, а најзапостављенијих наших владара.
Овако започиње разговор, за "Новости", млади глумац Љубомир Булајић (31) кога ћемо ускоро гледати у новом Шотрином подухвату "Краљ", у коме тумачи Александра Првог Карађорђевића, чији је живот угашен у трену, 9. октобра 1934. у Марсељу.
Љубомир Булајић се већ на почетку каријере уверио како је мало потребно да би се човеку живот променио. Рискантан потез - напуштање гимназије у трећем разреду и упис на Академију уметности у Београду у класи Мирјане Карановић - убрзо му се исплатило. Посета пријатељу, монтажеру у "Кошутњак филму", Булајићу је изненада донела улогу због које је са 23 године постао познат.
Шотра је тражио глумца за серију "Непобедиво срце", а Булајићу је поверио улогу Сташе, брата главне јунакиње Милене, коју је играла Слобода Мићаловић. Уследили су филм и серија "Шешир професора Косте Вујића", у којима је тумачио лик Јована Цвијића и документарно-играни филм "Пут ружама посут" у коме је оживео лик младог Стефана Лазаревића. Мало доцније дочарао је Ђорђа Дунђерског у остварењу Santa Maria della Salute и Стојимира Десетника у серији "Немањићи - рађање краљевине". Запажене улоге недавно је остварио и у серијама "Црвени месец" и "Државни службеник".
Редитељ Шотра, који инсистира на природности и "не глуми", када је обавестио Булајића да га жели у улози краља. рекао му је, дословце, да хоће "ништа глума", а тако је млади глумац, како нам објашњава, и водио лик Александра:
- Пре самог почетка снимања десио се прекид због епидемије вируса корона, те сам имао сасвим довољно времена да припремим овакву улогу. Много сам се информисао, читао и разговарао о Александру и том времену, а потом сам све посматрао са неколико тачки гледишта. Познато је да историју пишу победници. Баш зато сам се трудио да дођем до другачије литературе, затим сам сагледао Александра са више страна и направио слику о њему.
ПОРОДИЧАН ЧОВЕК
ФИЛМСКА прича о животу краља Александра можда ће бити приказана већ до краја ове године, док се наредне године очекује серија од 15 епизода. Остварење "Краљ" представиће владара не само као државника, већ и као породичног човека.
На констатацију да је Александар познат као краљ ујединитељ, али да је његова идеја, била можда превише напредна за то доба те је зато пропала, Булајић објашњава:
- Она је била увертира за потоњу Југославију, која се доцније показала као неуспех. По мом личном мишљењу, то је лепа, утопијска идеја и сматрам да је у теорији остварива и одржива, а у пракси, нажалост, није. Александрова замисао је била много испред његовог времена, а и дан-данас је тако. Зашто и како је касније поново заживела Југославија у новом облику после Другог светског рата је друга прича којом се у "Краљу" не бавимо.
Код нас су мишљења људи веома подељена по питању Карађорђевића, истиче Булајић, и подсећа на раскол између присталица Карађорђевића и Обреновића, као и потоњи комунизам и социјализам, који су избрисали краљевину и краља.
- Они су део српске историје, али сећам се док сам био у основној и средњој школи да се није много обрађивала тема Карађорђевића. Верујем да ће филм, а касније и серија "Краљ", изазвати доста полемике међу људима. Сигурно ће бити замерки, што је уобичајено, јер где је сто Срба, исто је толико и мишљења. Лично се не оптерећујем шта ће ко да мисли јер покушавамо да испричамо причу на начин који је својствен Шотри, а он је мајстор управо у томе - да причу исприча.
Када је реч о краљу Александру, који је сурово убијен у Марсељу и није до краја завршио започето, Булајић истиче да је питање колико би дуго живео, јер је био болестан. Чак се неколико пута у Драшковићевом роману "Александар од Југославије", на основу које је и настао сценарио, помиње да краљ није желео обезбеђење, нити да носи панцир.
Краљ Александар је, сматра глумац, покушао да уради нешто племенито и лепо, али је, иако махом обожаван, наилазио на отпор са свих страна, између осталог, и у Србији.
Наш саговорник истиче да ће се у филму и серији бавити и односима унутар породице Карађорђевић.
- Краљ Александар није одрастао окружен мајчинском и очинском љубављу већ војном дисциплином. Од дечачких дана школовао се да буде војник и војсковођа, што га је одредило као личност - истиче Љубомир Булајић. - Александар је имао једну велику љубав у животу - кнегињу Олгу, која је трагично настрадала. Никада није могао да је преболи и брак са Маријом је био договорен. Ипак, Марија је успела да придобије Александра и он јој је веома веровао и уважавао је. Марија је Александру, пре свега, надокнађивала и пружала мајчинску љубав, али он је као отац био много ближи са својим синовима, него што је краљ Петар био са њим.
Препоручујемо
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)