ОДАКЛЕ ПОТРЕБА ЗА МРЖЊОМ: Премијера документарца Филипа Чоловића на 13. Белдоксу

Р. РАДОСАВЉЕВИЋ

04. 09. 2020. у 18:46

ЈЕДНО од најузбудљивијих остварења које не треба пропустити на 13. Међународном фестивалу документарног филма Белдокс, „Потреба за мржњом“ редитеља Филипа Чоловића, доживеће светску премијеру у недељу, 6. септембра у 20 часова, у Амфитеатру испред Музеја Југославије.

ОДАКЛЕ ПОТРЕБА ЗА МРЖЊОМ: Премијера документарца Филипа Чоловића на 13. Белдоксу

Новости

Ова потресна, дубоко дирљива и опомињућа прича, у којој редитељ кроз сопствену интимну исповест истражује корене безразложног насиља и мржње у нашем друштву, у трци је за награде и приказује се у оквиру Српског такмичарског програма. Чоловић у свом ауторском делу полази од погибије брата Федора Фримермана, кога је 2013. обезбеђење београдског сплава Соунд тукло до смрти (трагедија која је потресла не само његову породицу него и читаву земљу), настављајући своје истраживње о другим људима који су без икаквог разлога страдали од руку разних насилника.

Чоловић је снимао овај филм више од четири године, вођен искључиво жељом да скрене пажњу на ескалацију насиља у нашем друштву и, нажалост, неадекватно реаговање система на овакве случајеве, па и на недостатак емпатије, а у свом документарцу покушава да пронађе одговор на питања како се ствара и шири мржња, и како смо као друштво лако пристали на насиље које нас окружује.

Како истиче, “Потреба за мржњом” се бави случајевима који су се десили између 2000. до 2015. године, али и климом у земљи која погодује насилничком понашању, као и коренима насиља које нас тренутно окружује.

Новости

- Разговарао сам са људима чији су ближњи страдали без икаквог разлога, односно, страдали су због акумулације нечије агресије и насиља, због неке ирационалне мржње, а неки чак и из чисте досаде насилника. Један од првих случајева је убиство Драгана Максимовића, нашег познатог глумца, за које нико никада није одговарао. То, нажалост, није реткост – каже Чоловић, истичући да је свим овим случајевима заједничко то што су насилници и убице пролазили некажњено или са минималним казнама, па делује да већа права имају насилници, него жртве и оштећени. 

- Оно што је мени као аутору важно у овом филму је сегмент о васпитању генерација које долазе, јер је све више насилничког понашања и вршњачког насиља у школама, и ми као друштво морамо да активирамо највећу могућу енпатију И солидарност – сматра Чоловић.

Публика Белдокса имаће прилику да после премијере филма разговара са редитељем, у оквиру традиционалних Q&А сесија које се организују током фестивала, а овај изузетни документарац моћи ће да се погледа и онлине, на платформи Цинесqуаре, током целог трајања Белдокса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)