ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Нова времена

Слободан Малдини

18. 08. 2020. у 12:11

У ВРЕМЕ пандемије, многи су из градова отишли у села.

ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Нова времена

Фото АП

И ја боравим често у викендици, далеко од урбане вреве. Комшија архитекта професор, са брда преко пута, пожалио ми се да нуде да купе за будзашто његову неупотребљиву кућу јер су током година запуштености лопови из ње однели све, укључујући и кров. Пре неки дан сам, дошавши на своје брдо, затекао прву комшиницу, "угледну новосадску директорку - архитекткињу", како односи металну капију кроз коју улазим на пут у своје имање. Као да се ради о нечему нормалном, "објаснила ми је" да је скида како би је преместила на улаз своје новокомпоноване куће: "јер су се времена променила, она се ограђује, а мени - противнику ограђивања, капија није потребна". На позив да ми надокнади штету, одговорила је да је капија "амортизована и нема вредност!"

Али, отимање туђег "са стилом" и на "високом нивоу" је општепозната појава, против које су, нажалост, немоћне и највише институције. Недавно је турски лидер Реџеп Тајип Ердоган пренаменио - преотео светско културно добро истамбулску Аја Софију. Ову грађевину подигао је у шестом веку византијски цар Јустинијан Први као првокласну катедралу Римског царства посвећену "Светој мудрости". Скоро хиљаду година била је највећа црква на свету, храм толико величанствен да је сам цар за њега у дивљењу узвикнуо: "Соломоне, надмашио сам те!" Када је Цариград 1453. пао под отоманске снаге, Мехмед Други Освајач претворио је храм у Велику џамију Хагију Софију, а с временом су византијски мозаици који су красили унутрашњост прекривени малтером или уништени, а око грандиозне архитектонске структуре подигнута су четири минарета. Иако су многи сањали о дану обрачуна, грађевина је остала у функцији џамије до 1934. када ју је Мустафа Кемал Ататурк, оснивач секуларне, модерне Турске, претворио у музеј, највећи у земљи, који је 2019. привукао чак 3,7 милиона посетилаца. Унеско га је прогласио светском баштином.

Реакција високих хришћанских представника на отимање била је пригушена. Папа Фрања је прошаптао "да је тужан", а источни православни патријарх из Цариграда Вартоломеј бојажљиво жали што ће Аја Софија престати да буде "место и симбол сусрета, дијалога и мирног суживота народа и култура". Владе Европске уније и САД су промрмљале да жале и процедиле незадовољство. У изјави Унеска изражава се забринутост што је ова одлука донета без претходне расправе и упозорава да је прекршена Конвенција о светској баштини из 1972, којој је Турска потписница.

Прва молитва у џамији обављена је 24. јула, на годишњицу Лозанског споразума, потписаног између савезничких сила и Турске, којом су повучене границе ове модерне државе. Оно што данас излази из капије Аја Софије је дух који себе види као својствено добро, а своје одабране непријатеље као својеврсно зло. То је дух освете, и то треба свима да буде јасно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова