ДЕСАНКА ДОБИЛА "ПОМИЛОВАЊЕ": Хемингвеј још тражи место у измењеном гимназијском програму

Љ. Бегенишић

23. 07. 2020. у 21:33

ЗАВОД за унапређење образовања и васпитања предложио је да се у програм за четврти разред гимназије врате дела Бранка Ћопића, Матије Бећковића и тројице савремених српских драмских писаца - Душана Ковачевића, Александра Поповића и Љубомира Симовића.

ДЕСАНКА ДОБИЛА ПОМИЛОВАЊЕ: Хемингвеј још тражи место у измењеном гимназијском програму

Десанка Максимовић / Архива

Ми смо захтев послали Националном просветном савету, они су нам дали потврдно мишљење, али су затражили да се у програм за све разреде врате сви писци који су раније изостављени, али и задрже они који су накнадно уврштени! То је немогуће реализовати због малог броја часова српског језика и књижевности који деца имају. И сада се налазимо у пат- позицији.

Ово нам је рекла Дејана Милијић Субић, заменик директора ЗУОВ, наводећи да је Завод предложио повратак следећих дела: Ћопићева "Башта сљезове боје", Бећковићева поема "Рече ми један чоек" или нешто друго по избору, затим Симовићева драма "Путујуће позориште Шопаловић", Поповићев "Развојни пут Боре Шнајдера" и једна од Ковачевићевих драма, "Професионалац" или "Балкански шпијун".

- Национални просветни савет, међутим, тражи да у програме уђе компилација старог и новог програма, да се задрже домаћи писци које смо накнадно убацили, а да се врате на пример Шолохов и његов "Тихи Дон", Хемингвеј, затим Ги де Мопасан који се не ради више ни у Француској. Не знам зашто се на том писцу инсистира, ако не радимо, на пример, Пруста или Волтера. Али, то би све могло када би ђаци имали осам часова српског језика и књижевности недељно, а имају много мање - каже Милијић Субић.

Она појашњава да је мали број часова био повод за одлуку да се дело Десанке Максимовић "Тражим помиловање" пребаци у први разред гимназије, што је изазвало велико негодовање у јавности, па је ова књига остала у програму за четврти разред.

Хемингвеј и Кастро / Архива

А на питање да ли би давање натпредметног статуса српском језику, што предлажу професори овог предмета, помогло да се повећа број часова у школи и на тај начин реши "гужва" у програму, наша саговорница истиче да је то добра идеја, али да ју је тешко реализовати.

ПРЕПОРУЧЕНА ДЕЛА

ДЕЈАНА Милијић Субић каже да је закон предвидео и препоручена дела и садржаје.

- Ми смо направили две колоне књижевних дела - обавезна и препоручена. Закон каже да све треба да буде само препоручено, а да професор одабере шта ће да ради, односно да пробере дела која ће га довести до одређених исхода - истиче наша саговорница.

- Деца већ имају доста часова током дана, а ако бисмо додали још неки час српског, морали бисмо одузети часове неког другог предмета, што би довело до губитка посла за неке наставнике. Отворила би се Пандорина кутија и протресао би се цео систем - сматра она.

Дејана Милијић Субић, која је и сама професорка српског језика, сматра да статус овог предмета зависи од предавача а не само од броја часова и каже да уколико наставник код деце не изгради висок статус матерњег језика, то се не може учинити ни повећањем броја часова.

Наша саговорница не зна како ће се наћи решење између предлога ЗУОВ да се у програм врате само нека дела и мишљења НПС да се врати све што је изостављено, али и остави све што је накнадно уврштено, ако се зна да се број часова сада не може повећати.

- Много је питања на столу, није време за кампање. НПС мора у обзир узети интерес ученика и наставника, папир све трпи. Нама није проблем да уважимо њихово мишљење, али не знам како ћемо све то сместити у постојећи број часова - наводи Дејана Милијић Субић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (3)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић