МОЈА књига есеја "Духови Балкана" настајала је двадесетак година. Есеј је по мoм мишљењу најтежа форма јер подразумева једно прецизно разобличавање, сагледавање и осмишљавање опсесивних тема и феномена. Бесмислено је само оно што је неосмишљено. Привлачи ме да пишем о темама о којима код нас готово да није писано. Кључни есеј у књизи је "Блиставо многоженство књига" у коме сам настојао да осветлим и освестим феномен везаности људи за књиге и у коме на књиге гледам као на жива бића пуна топле крви. Писао сам такође о животу у малим градовима, о Београду као граду за самоспознају, о Медитерану, духу Балкана и балканског романа.
ПОВОДОМ десет година од уписа породичне славе на Унескову репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, у среду 27.новембра у 18 часова у Етнографском музеју биће представљена књига која се бави савременим одликама прослављања породичног свеца заштитника.
РОМАН који читаоца не оставља равнодушним, "Смеј се ако имаш зубе" Зите Руцке (1964), овенчан је највећом књижевном наградом у Пољској "Нике". Код нас га је објавио "Службени гласник", у одличном преводу Милице Маркић.
ДАН позоришта Атељеа 212 недавно је у горњем фоајеу обележен фотографијама Вукице Микаче Ловрен (25 црно-белих портрета), у току је и њена изложба "Омаж Слађани Милошевић", док је у Легату Петра Лубарде са осталим колегама добила прилику да уради фотографску реплику на једно уље на платну ("Арабеска у црвеном") знаменитог сликара.
ПОДИЛАЗЕЋИ најнижим страстима све уметности су данас вулгаризоване до невероватно ниских граница, сматра Предраг Тодоровић, историчар и теоретичар књижевности, научни саветник Института за књижевност и уметност.
Ljiljana
13.07.2020. 08:59
Mudro. Divno je što takav um postoji a u prilici smo da ga čujemo, pročitamo i u retkim prilikama i sretnemo.