ВАЗДА У ЖИВОТУ СТАЈАО ЈЕ УСПРАВНО : Матица српска опростила се од лингвисте проф. др Драгољуба Петровића (ФОТО)
С ВЕЛИКИМ пијететом на комеморативном скупу у Матици српској , храму наше културе у којем је проф. др Драгољуб Петровић (преминуо 16.новембра у 90.години) био и домаћин и гост у минулих шест деценија, данас су се од овог врсног лингвисте, србисте, дијалектолога, фонолога и универзитетског професора опростили матичари, сарадници, пријатељи, бивши студенти…
Присећајући се својих студентских дана и изузетног утицаја који је Петровић имао на њега, председник Матице српске проф.др Драган Станић истакао је да је професор једна од најимпресивнијих личности коју је имао прилику да упозна.
- Најимпресивније је то што је вазда у свом животу стајао усправно и мислио увек својом главом.Још осамдесетих, он је истицао оно што је, осим наших људи у емиграцији,код нас мало ко смео и могао – рекао је Станић,напомињући да је проф. Петровић сада „с оне стране света, али нас и оданде обавезује да водимо бригу о свом језику,писму и народу".
Да је привилегија, не би нама припала
СВИМ присутнима на комеморацији застао је дах када је на видео-биму емитован део интервјуа проф.Петровића у којем се критички осврнуо на равноправан третман ћирилице и латинице и још то доживљавамо каосвоју привилегију :
- Да је то привилегија,ама не би она Србима припала.Узели би је давно други,да је стварно привилегија.Али,преко другога писма,оно што Аустријанци нису успели 1915. или Хрвати 1941, ево ми сами без ичије помоћи, успећемо да затремо своја обележја.
Исказујући поштовање присутним члановима породице Петровић, међу којима су били професоров брат Илија, кћерка Јелена и унуци, академик Слободан Реметић присетио се како је пре четири деценије у Новом Саду имао привилегију да брани завршни испит пред огромним ауторитетима - Павлом Ивићем, Митром Пешиканом, Александром Младеновићем и Драгољубом Петровићем.
-Даће Свевишњи да Срби још који пут саставе такву комисију као што је мени доделио задатак да се свима њима одужујем на сваки, па и на овакав начин. У историју се преселио, ево,и најмлађи члан те велике четворке – казао је Реметић, који је дуги низ година био веран сарадник и пријатељ проф. Петровића.
На сарадњу са проф. Петровићем, “изразитим мудрословцем“, осврнуо се и магистар Дејан Милорадов, сведочећи о високом поштовању које су професору, предавачу фонологије и дијалектологије на Филозофском факултету у Новом Саду, указивали и студенти и колеге.
- Био је прилично строг и правичан,истовремено и очински настројен. Неки његови студенти и данас препричавају како је целој једној генерацији поништио рад из дијалектологије, рекавши „Ово ништа не ваља“. Али, после су многи извукли поуку и добрано научили поделу српских дијалеката - испричао је Милорадов.
Од проф. Петровића опростиле су се и проф.др Исидора Колаковић и проф.др Гордана Драгин. Истакнуто је да је проф Петровић оставио изузетно богат опус о српском језику за који је награђен високим признањем „ Павле Ивић“ 2003. и 2010. године. Активно је учествовао у раду Међународног комитета слависта, био је члан Међународне комисије за језичке контакте, Међународне комисије за Општесловенски лингвистички атлас, те Међународног редакционог колегијума Општекарпатског дијалектолошког атласа.
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?
УКРАЈИНСКЕ снаге оствариле су одређене маргиналне добитке у Курској области. Освојиле су насеља четири месеца након инвазије коју су започеле на руској територији.
10. 12. 2024. у 11:27
ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс
ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.
08. 12. 2024. у 09:32
Неко је у Србији одиграо лото комбинацију Рахеле Ферари - и постао МИЛИОНЕР! Стварно извучени бројеви из филма "Тесна кожа"
ПРВИ део филма "Тесна кожа" изашао је давне 1982. године и постао прави биоскопски хит, а реченице које је изговарала Рахела Ферари се и дан-данас цитирају у различитим приликама.
11. 12. 2024. у 20:11 >> 20:41
Коментари (0)