НЕПОЗНАТИ ЦРТЕЖИ ЦУЦЕ СОКИЋ: Заједнички пројекат Народне библиотеке Србије и Спомен-збирке Павла Бељанског

М.А.К.

21. 11. 2024. у 07:15

КАО заједнички пројекат Народне библиотеке Србије и Спомен-збирке Павла Бељанског, у овој новосадској институцији, у петак, 22. новембра у 19 часова, биће отворена изложба "Алтернативна Цуца Сокић: цртежи".

НЕПОЗНАТИ ЦРТЕЖИ ЦУЦЕ СОКИЋ: Заједнички пројекат Народне библиотеке Србије и Спомен-збирке Павла Бељанског

Фото промо

Аутори поставке поводом 110 година од рођења уметнице су мр Милана Квас, музејска саветница и управница Спомен-збирке и Горана Стевановић, библиотекар саветник за Графички фонд и Уметничку збирку НБС.

Пред публиком ће се тако наћи највећи број до сада непознатих радова Љубице Цуце Сокић, који су настајали паралелно са њеним сликарским остварењима. То је избор од 182 цртежа, које су уметници наследници, породица Гаталовић поклонили овим двема установама културе, а тај дар укупно чини више од 800 радова на папиру. Стручњаци тврде да је посреди драгоцен студијски материјал, значајан за изучавање целокупног опуса уметнице. Актуелна поставка се заснива на циклусу "Шаљиви цртежи" који открива богатство стваралачких преокупација Цуце Сокић. Међу њима је 86 дела насталих од краја педесетих до средине седамдесетих година 20. века, која показују склоност ка експериментисању.

- Наративни, богате имагинације, најзанимљивији цртежи из овог циклуса односе се на портрете, актове, фигуре и фигуралне композиције који показују додирне тачке са тадашњим појавама фантастике и надреалистичких поетика као видовима нове фигурације, односно нове предметности у националним и међународним оквирима . пише у најави изложбе.

Избор из Народне библиотеке Србије обухвата 90 радова на папиру, цртеже у скицен блоковима из периода педесетих до раних осамдесетих година 20. века, као и часописе "Невен" и "Графис". Већи део су припремни радови, скице, пробе, вежбе и идејна решења као основа за будуће уметничке пројекте. Цртежи су систематизовани у тематске целине које обухватају анималистичке мотиве, женске, мушке и дечје портрете и фигуре, као и историјске костиме.

Изложба ће трајати до 2. фебруара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази