МЕКСИЧКИ ДАН МРТВИХ У БЕОГРАДУ: У Институту "Сервантес", поводом празника који је Унеско уврстио у нематеријалну баштину света
НА ПЛАТОУ испред Института "Сервантес", на углу Чика Љубине и Кнез Михаилове улице, амбасада Мексика у Србији прославиће Дан мртвих 1. новембра, када ће свечано бити откривен и овогодишњи олтар постављен у галерији Института Сервантес.

Фото Т.Дробњак
Мексички празник, који је Унеско препознао као део светске нематерјалне баштине пратиће дефиле живописних катрина центром града, традиционална музика и посластице, а програм почиње од 17 часова.
Тада ће бити организовано шминкање деце и одраслих по узору на традиционалне мексичке катрине, јунакиње овог празника препознатљиве по живописној шминки и шареним костимима. После дефилеа и представљања олтара мртвих, биће проглашена у најлепше катрине.
Иначе, прослава Дана мртвих, представља јединствени спој различитих култура -Олмека, Астека и Маја, који су своје верске, паганске ритуале развили пре 3.000 година. На тај начин, једном годишње обележаван је повратак духова вољених особа у земљу живих.
Након шпанске колонизације, овај ритуал стопио се са разним елементима хришћанске религије и временом је постао једна од најважнијих породичних прослава за Мексиканце широм света.

БЕГУНАЦ ИЗ ЗАТВОРА УХВАЋЕН ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Одала га једна информација (ФОТО)
МУШКАРАЦ који је побегао из затвора у Порторику пре скоро 40 година ухапшен је у Флориди, саопштила је полиција округа Ли.
09. 03. 2025. у 16:04

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".
09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

ИЗАШАО СЕВЕРИНИН "ФИЛМ", АРСЕН ПОСЛАО ШКАКЉИВУ ПОНУДУ: "Колегинице, чуо сам да имате неки филм... Могу ја музику да вам урадим?"
ПЕВАЧИЦА Северина Вучковић је током каријере прошла кроз многе успоне и падове, а и данас се препричава њена анегдота са легендарним кантаутором Арсеном Дедићем.
09. 03. 2025. у 18:32
Коментари (0)