ЗЛО КАО У ЈАСЕНОВЦУ МОЖЕ ДА СЕ ПОНОВИ: Лордан Зафрановић, овогодишњи добитник признања КРАФ-а, о филму о злогласном логору НДХ

Весна Хаџић

29. 10. 2024. у 16:56

ДОДЕЛОМ признања за допринос антиратном филму филмском редитељу Лордану Зафрановићу отворен је осамнаести Крагујевачки фестивал антиратног, ангажованог и академског филма (КРАФ).

ЗЛО КАО У ЈАСЕНОВЦУ МОЖЕ ДА СЕ ПОНОВИ: Лордан Зафрановић, овогодишњи добитник признања КРАФ-а, о филму о злогласном логору НДХ

Фото : НВО Миленијум

Редитељ филмова „Окупација у 26 слика“ и  „Пад Италије“, добитник Пулске арене, еквивалента за „Оскара“ у СФРЈ и многих других значајних признања за бројна кинематографска остварења, захвалио се на признању КРАФ-а речима  „Сваки филмски фестивал је празник филма“.

Редитељ Лордан Зафрановић је своје филмове увек бојио снажном антиратном поруком отварајући теме о злочинима током Другог светског рата на подручју Југославије. Његови филмови вредни су записи не само за кинематографију, већ и за историју ових простора, попут догађаја у Јасеновцу.

- Мој сусрет Јасеновцем био је пресудан да се почнем бавити тим злом које се десило непосредно у нашој средини. Са упозорењем да се такво зло увек може поновити, управо снимам и свој последњи филм, неку врсту мог филмско тестамента на ту тему – рекао је Лордан Зафрановић.

Након доделе награде КРАФ-а одржана је пројекција Зафрановићевог кратког документарног филма „Дан и ноћ (Пјаца) из 1967.године, а потом и разговор на тему антиратног филма данас у коме су учествовали и Горан Воларевић, директор фотографије и Милан Никодијевић, редитељ у професор Академије уметности у Новом Саду.

Фото : НВО Миленијум

 

Познати југословенски и хрватски редитељ, који живи и ствара у Прагу, први пут борави у Крагујевцу, где је посетио и Спомен парк Шумарице. 

До петка, 31. октобра  у филмској сали Дома омладине у Крагујевцу посетиоци могу да погледају филмове који нису део биоскопских репертоара, квалитетнe и реткe.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИЋЕТЕ УХАПШЕНИ ИЛИ ПРОТЕРАНИ Трамп запретио студентима ако започну незаконите протесте

"БИЋЕТЕ УХАПШЕНИ ИЛИ ПРОТЕРАНИ" Трамп запретио студентима ако започну незаконите протесте

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће укинути савезно финансирање факултетима, школама и универзитетима који омогућавају „незаконите протесте“.

04. 03. 2025. у 15:24

ТРЕБАЛО ЈЕ ЈА ДА ОДЕМ ПРЕ ЊЕГА: Ко је рођена сестра Саше Поповића? (ФОТО)

"ТРЕБАЛО ЈЕ ЈА ДА ОДЕМ ПРЕ ЊЕГА": Ко је рођена сестра Саше Поповића? (ФОТО)

САША Поповић, идејни творац и креативни директор Гранд продукције испраћен је данас на вечни починак. Рођена сестра Саше Поповића, иако у годинама и слабог здравља, дошла је на последњи испраћај брату, а на комеморацији је седела поред Сузане и њене деце.

06. 03. 2025. у 16:45

Коментари (0)