МЕСТО ГДЕ МАГИЈА ЖИВИ 24 САТА: Галерија Матице српске 177. рођендан прославила отварањем нове Сталне поставке (ФОТО)

Ј. СИМИЋ

26. 10. 2024. у 20:24

КАКО и доликује националној установи највишег реда, Галерија Матице српске у Новом Саду, вечерас је у присуству бројних високих узваника и поштовалаца ликовне уметности, прославила 177. рођендан отварањем величанствене нове Сталне поставке која садржи 450 ремек-дела српске уметности.

МЕСТО ГДЕ МАГИЈА  ЖИВИ 24 САТА: Галерија Матице српске 177. рођендан прославила отварањем нове Сталне поставке (ФОТО)

Фото.Мартин Цандир /Приватна архива

Спектакуларан уметнички догађај започео је свечаном седницом и поздравном речју  проф.др Драгана Станића, председника Матице српске, који је подсетио да је Матица,чедо наших предака, у Пешти основано 1826. године, а само 21 годину доцније под својим кровом утемељила је и Галерију. Комплетно  књижевно и уметничко благо паробродом је 1864.пресељено у Нови Сад (Српску Атину).

Пригодном беседом, у своје и у име министра културе Николе Селаковића,председница Покрајинске владе Маја Гојковић отворила је нову сталну поставку Галерије Матице српске.

- Ово је важан дан за установу која безмало 180 година чува и негује непроцењиво културно наслеђе и у исто време континуирано подиже лествицу када је реч о достизању највиших музеолошких стандарда. Захваљујући томе, ово није само изложбени простор где бројни посетиоци уживају у ремек-делима српске уметности, већ и место на коме магија културе живи 24 сата дневно, седам дана у недељи - казала је Гојковићева.

Нагласила је, затим, да су установе дугог трајања, као што је Матица српска, очувале реноме добрим делом и због тога што су увек доследно и предано обележавале своје годишњице и јубилеје посвећено остављајући траг у времену.

- Сталне поставке уметничких музеја аутентична су слика националног и културног идентитета и  најбољи репрезенти вредности и особености народа коме припадају, његове историје, стилских и тематских опредељења једне културе и њених веза с другим културама - рекла је председница Покрајинске владе истичући и понос што је као министар културе била у прилици да подржи  пројекат Нове сталне поставке и допринесе њеној реализацији.

У поздравној речи на платоу испред Галерије Матице српске управница др Тијана Палковљевић Бугарски и проф.др Никола Крстовић, историчар уметности говорили су о двогодишњем настајању нове сталне поставке насловљене  „Ревизија колекције Галерије Матице српске“ која суптилно балансира између традиционалних галеријских приступа и иновативних концепта.

Из богате колекције ГМС која чува 12.000 изузетно вредних  уметнина, за сталну поставку одабрано је 450 слика и скулптура 160 аутора који су стварали  у периоду од 16. до 21. века. Дела су тематски распоређена на два спрата у 23 сале,што пружа јединствену могућност ликовној публици да разгледа сталну поставку, део по део у више наврата или,пак, да издвоји приближно три сата сата за разгледање у једном даху .

Свечаност дан и ноћ

 ПОСЛЕ церемоније отварања и разгледања поставке,уследиће  музички наступ ди-џеја познатог под именом МКДСЛ, а од  поноћи до два ујутру музику је бира  млада новосадска ди-џеј Lanna.И ту није био крај свечаности која ће се протегнути на цео овај недељни дан,обухвативши укупно  24 сата.Од јутрос у 8.00 сати, после кафе најупорније публике са управницом др Тијаном Палковљевић Бугарски,кустоси ће посетиоце стручно водити кроз нову сталну поставку.

Свака изложбена целина има и специфичне наслове - Биографија установе, Пулс колекције, Ризница и Кабинет реткости који сликовито одговарају на питање о јединственсти ГМС у историји српске културе. Кроз сегменте Трансформабилност уметности,затим Уточишта: Човек и окружење, Табу: Тело и ум и Ужитак: Ритуали и навике,који дочаравају посматрачу особености српске ликовне уметности у ширем европском контексту али и у савременом тренутку.

Посебан део поставке посвећен је сликарима стипендистима Матице српске.Приказана су дела Уроша Предића,Васе Поморишца,Александра Секулића,Николе Михајловића,Ђорђа Јовановића,Паје Јовановића, Милана Милутиновића...

Додатна вредност ове изложбе је и њена доступност  особама с инвалидитетом. Сала на међуспрату, у којој су изложене скулптуре, опремљена је лифтом.На неколико места постављени су и интерактивни панели, на којима су текстови изговорени и преведени на знаковни језик.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ХРВАТИ БЕСНИ НА СРПСКОГ ТВ КОМЕНТАТОРА: Нису могли да верују шта слушају док Динамо Загреб игра Лигу шампиона (ВИДЕО)