ЛЕТОПИС СЕ ПРОЧУО ДО „ИСТОЧНОГ ОКСФОРДА“: Часопис Матице српске представљен у Индији (ФОТО)

Ј. СИМИЋ

18. 10. 2024. у 10:19

О СВОЈОЈ двестогодишњици која се у Србији обележава целе ове године, Летопис Матице српске, један од најстаријих књижевних часописа на свету, прочуо се ових дана и до Индије.

ЛЕТОПИС СЕ ПРОЧУО ДО „ИСТОЧНОГ ОКСФОРДА“: Часопис Матице српске представљен у Индији (ФОТО)

Фото/Приватна архива

У седмомилионском Пунеу, осмом највећем граду у Индији, 14.и 15.октобра приређена је Међународна конференција „Култура, вредности, етика и светска поезија“ на којој је у својству почасног госта учествовао др Драган Станић,председник Матице српске и угледни књижевник.

Пошто је упознао домаћине са изузетним јубилејем Летописа, др Станић је Повељу захвалности,као и књиге из Матичине едиције, даровао домаћину др Џернаилу Синг Ананду и предочио му значај за српску културу Летописа и Матице српске,наше најстарије институције књижевности,науке и културе.

Податак да је од Летописа старији само амерички The Yale Review којег је у Њу Хејвену 1819.покренула група протестаната а тек од 1911. промењена му је уређивачка концепција те је почео да се бави књижевно-научном темамтиком, оставила је веома упечатљив утисак на домаћине.

Поезија у рок композицији

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Међународне етичке академије, српска књижевница и проучавалац књижевности др Маја Херман Секулић истакла да је етика од пресудне важности за опстанак човечанства.У песничком делу скупа емитован је уметнички видео прилог на којем је песму „Разлог за кишу“ ове српске песникиње, данска група „Фортуна“ преточила у рок композицију.

- Посебно су били импресионирани фототипским издањем првог броја Летописа из 1824.године као и најновијим бројем из ове, јубиларне године.Оба примерка су им поклоњена и остаће у њиховој архиви - рекао је за„Новости “ др Станић.

Поздравне речи изговорили су домаћин скупа Проф.др Арун Андхале,проректор Универзитета у Бунеу проф др Суреш Госави и председник Међународне етичке академије Др Џернаил Синг Ананд.

Филозофски писац и књижевник Ананад истакао је да је неопходно утврдити етички азбучник по којем образовање мора од пуке информације да се доведе до самог срца мудрости и светлости.

Овај скуп проучавалаца књижевности, културе, етике, филозофије и песништва организовали су Универзитет „Др Бабасахеб Амбеткар“ из Пунеа који се због присуства широког спектра образовних институција сматра својеврсним Источним Оксфордом, и Међународна етичка Академија из Чандигара, с циљем да се нагласи важност очувања морала у савременом свету као и у поезији и књижевности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи