ЛЕТОПИС СЕ ПРОЧУО ДО „ИСТОЧНОГ ОКСФОРДА“: Часопис Матице српске представљен у Индији (ФОТО)

Јованка СИМИЋ

18. 10. 2024. у 10:19

О СВОЈОЈ двестогодишњици која се у Србији обележава целе ове године, Летопис Матице српске, један од најстаријих књижевних часописа на свету, прочуо се ових дана и до Индије.

ЛЕТОПИС СЕ ПРОЧУО ДО „ИСТОЧНОГ ОКСФОРДА“: Часопис Матице српске представљен у Индији (ФОТО)

Фото/Приватна архива

У седмомилионском Пунеу, осмом највећем граду у Индији, 14.и 15.октобра приређена је Међународна конференција „Култура, вредности, етика и светска поезија“ на којој је у својству почасног госта учествовао др Драган Станић,председник Матице српске и угледни књижевник.

Пошто је упознао домаћине са изузетним јубилејем Летописа, др Станић је Повељу захвалности,као и књиге из Матичине едиције, даровао домаћину др Џернаилу Синг Ананду и предочио му значај за српску културу Летописа и Матице српске,наше најстарије институције књижевности,науке и културе.

Податак да је од Летописа старији само амерички The Yale Review којег је у Њу Хејвену 1819.покренула група протестаната а тек од 1911. промењена му је уређивачка концепција те је почео да се бави књижевно-научном темамтиком, оставила је веома упечатљив утисак на домаћине.

Поезија у рок композицији

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Међународне етичке академије, српска књижевница и проучавалац књижевности др Маја Херман Секулић истакла да је етика од пресудне важности за опстанак човечанства.У песничком делу скупа емитован је уметнички видео прилог на којем је песму „Разлог за кишу“ ове српске песникиње, данска група „Фортуна“ преточила у рок композицију.

- Посебно су били импресионирани фототипским издањем првог броја Летописа из 1824.године као и најновијим бројем из ове, јубиларне године.Оба примерка су им поклоњена и остаће у њиховој архиви - рекао је за„Новости “ др Станић.

Поздравне речи изговорили су домаћин скупа Проф.др Арун Андхале,проректор Универзитета у Бунеу проф др Суреш Госави и председник Међународне етичке академије Др Џернаил Синг Ананд.

Филозофски писац и књижевник Ананад истакао је да је неопходно утврдити етички азбучник по којем образовање мора од пуке информације да се доведе до самог срца мудрости и светлости.

Овај скуп проучавалаца књижевности, културе, етике, филозофије и песништва организовали су Универзитет „Др Бабасахеб Амбеткар“ из Пунеа који се због присуства широког спектра образовних институција сматра својеврсним Источним Оксфордом, и Међународна етичка Академија из Чандигара, с циљем да се нагласи важност очувања морала у савременом свету као и у поезији и књижевности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

БРЕД ПИТ ДАНАС ПУНИ 61. ГОДИНУ: Каријеру започео у Југославији, излазио у СКЦ и навијао за Звезду