УМЕТНИЦИ СВЕ МАЊЕ САРАЂУЈУ: Изложба вајара Жељке Момиров и Ђорђа Арнаута, после успеха у Будимпешти креће пут Ријеке
ДЕСЕТАК скулптура Жељке Момиров и њени цртежи, као и исто толико радова вајара Ђорђа Арнаута, крајем августа, окупило је у будимпештанској Радајској улици, испред Галерије Арт9 велики, за наше услове неуобичајен број људи, на отварању њихове заједничке изложбе.
О поставци, организованој на позив Удружења "Бајарт" (ByArt), а уз помоћ тамошњих угледних институција и установа, говорио је Золтан Фабијан, уметник и теоретичар, који често прави споне између наше и мађарске културе.
Овај уметнички двојац заједнички наступа на међународној сцени од 2010. године, када су своја дела почели да представљају прво у Италији (Ферари, Болоњи, Палерму). А свако од њих иза себе има више десетина самосталних и на стотине колективних наступа у земљи и иностранству.
- Између наших радова постоји пре нека визуелна веза, него тематска, или наративна - открива, за "Новости", Жељка Момиров, уз објашњење да је она представила скулптуре у ливеном алуминијуму, а Арнаут - у теракоти, галеријског формата.
Жељкини цртежи на поставци, како каже Арнаут, "боље стоје" уз његове скулптуре, па је питао да их стави на зид до његових скулптура, али се она с тим није сложила, и додаје:
- Изненадио нас је одзив на отварању, јер тамо људи много више иду по изложбама. Дошао је велики број колега, јер тамо, много више него код нас, уметници међусобно обилазе поставке. Имају живу ликовну сцену која веома добро функционише.
Феномен да код нас људи све ређе одлазе на изложбе, код нас није везан само за Београд, наставља саговорник:
- Некада, када би изложбе госотовале у Пироту, или Врању, или било где у Србији, на отварање је знало да дође пола града, сада се посетиоци броје на прсте. Нема много објашњења за то, јер постоји мрежа галерија, институција културе и велики ентузијазам људи који у њима раде.
Ликовни уметници су, додаје Момировљева, на неки начин и скрајнути, а елементарни проблем, који постоји међу свим генерацијама је што су се сви учаурили у неке своје кругове:
- Све су ређе и велике групне изложбе које представљају пресек целокупне продукције. Биле су годишње, па бијеналне, неке су сада и тријеналне. С друге стране, када смо ми студирали, постојала су два факултета - ФЛУ и ФПУ, а сада у Београду не можете ни да их пребројите. Превише људи завршава те школе и много им је теже да се истакну у тој маси.
Резултат је, закључује Арнаут: више је уметника, али мање излажу, мање се друже и повезују. Оба саговорника се слажу да је мање и простора за излагање.
- Поред продајних и приватних, једина нова јавна галерија је Салон Музеја града Београда. То је одлично место, само би требало да их буде више - истиче скулпторка, која успешно води новобеоградску Блок галерију.
Сцена као да не постоји
ПРЕМА мишљењу Арнаута, који је тренутно и председник УЛУПУДУС, пореметио се и међугенерацијски однос: старији уметници су долазили на отварања како би дали својим именом тежину догађају, а млађи људи би били ту не би ли стекли статус у некој будућности и постали та средња генерација, на којој се сцена држала. Сада тога нема.
Некада се знало да прве изложбе уметници после дипломирања имају у Дому омладине, галерији Коларца, или СКЦ, подсећа Арнаут:
- Следећа инстанца би била галерија УЛУС, па галерија КЦБ, па надаље. Постојала је тријажа, а сада се све побркало, па имамо ситуацију да неки прве самосталне изложбе праве у Салону МСУ.
Крајем недеље, поставка ово двоје уметника из Будимпеште креће за Ријеку, где ће бити изложена у новом простору, Галерији Пасаж, коју је отворио Град, на главном шеталишту.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)