ШЕКСПИРОВА ХРОНИКА О СРПСКОЈ КРАЉИЦИ: Први пут на сцени прича о Јелени Анжујској на Фестивалу "Ћирилицом" у Будви
У ОКВИРУ будванског Фестивала "Ћирилицом" премијерно је извођење представе "Јелена Анжујска" - по тексту Јелене Кајго и у режији Тање Мандић Ригонат. На Сцени између цркава, у амбијенту Старог града, 7. септембра ће се први пут публици поклонити ансамбл Књажевско-српског театра, док ће представу о средњовековној српској краљици Крагујевчани гледати месец дана касније, 8. октобра.
- Неће то бити час историје већ драма и представа које трагају за поетском истином. Јелена Анжујска фасцинантна је личност која својим делом и ширином погледа на живот превазилази оквире средњег века - каже на почетку разговора за наш лист Тања Мандић Ригонат. - Али, о Јелени Анжујској мало се зна. Углавном, све се своди на њену прекрасну задужбину, манастир Градац и причу о јоргованима. По предању, краљ Урош дао је да се засаде јорговани у част њеног доласка дуж долине Ибра...
Живот Јелене Анжујске, истиче наша редитељка, прекрила је тишина векова, па је драма Јелене Кајго веома инспиративна и због односа, како према историјским чињеницама, тако и празнинама које покрећу машту:
- Мозаичке је структуре, с акцентом на крвавим породичним односима због отимања о власт, односно круну. Могли бисмо рећи да је то драма о Јелени, жени, мајци и владарки, али и свима око ње (мужу, синовима, унуку) кроз историјске датости, са трагичком димензијом. Очеви и синови, браћа, исписују једну шекспиријанску хронику. У драми постоји лик њене кћерке Брнче који је за мене био импулс у грађењу представе, у потпуности саздан на фантазији.
Тако је представа и нека врста сценског животописа или житија Јелене Анжујске по њеној ћерки Брнчи, с посебним освртом на просветитељски рад српске краљице.
- На свом двору основала је школу за девојке. И то не племкиње већ сиротице. Учила их је да пишу, читају, свирају, певају, везу, кувају - још у 13. веку. Била је то јединствена школа у овом делу света, на читавом Балкану и шире. Ову линију потенцирам и увођењем латинских и грчких цитата. Јелена је била полиглота и ванредно образована жена која је говорила пет језика. Инспирисана њеним величанственим животом, написала сам песму о њој, а делови те песме постали су саставни део представе, уграђени су у њену драматургију. Средњевековна уметност, фреске, њихова орнаментика и боје, инспирација су за сценографију и костим који нису илустративни, већ стилизовани. Представа је тако постала обред саздан од фантазије, лепоте, крви и историје.
На питање како је протекла њена прва сарадња са ансамблом Књажевско-српског театра, редитељка одговара:
- Чудесан је осећај радити у Крагујевцу. У најстаријем позоришту у Србији, испред којег је вајарско дело Коке Јанковића које представља Јоакима Вујића... Сарађивала сам са изузетном екипом и то по великој врућини (без система за хлађење), али у потпуној посвећености.
У улози Јелене Анжујске појавиће се Марији Бергам. Краља Уроша игра Никола Милојевић, лик сина и краљ Милутина припао је Авраму Цветковићу, другог наследника (краља Драгутина) тумачи Богдан Милојевић, ћерка Брнча је Надежда Јаковљевић, повереник Радан је Бане Видаковић, а унук Стефан Дечански - Илија Ивановић. Сценограф је Весна Поповић, костимограф Стефан Савковић, музички сарадник Елио Ригонат, а видео-рад био је задатак за Јелену Тврдишић.
Монахиња и светица
НЕМОГУЋЕ је у једној драми о Јелени Анжујској поменути све што је радила. Католкиња по рођењу, православна после удаје, одржавала је добре односе и са папом и са патријархом. Обојица су је поштовали. Била је хришћанка која се није "делила" као што се црква поделила. Све је радила у славу Бога. Пред крај живота се замонашила, касније је проглашена за светицу - додаје наша редитељка.
"Јагошево" признање
ОВИХ дана Тања Мандић постала је и први добитник тек устанољене награде "Јагош Марковић" на Фестивала "Пургаторије" у Тивту. Признање је добила за режију представе "Мирандолина",а за њу има и посебно, сентиментално значење.
- Јагош је био мој пријатељ из ране младости. Упознали смо се када је имао 16 година. Било је то у Дубровнику у време игара. У коферу сам имала многе књиге, а међу њима и драму која је те године била тема за пријемни. Рад за ФДУ писао је између купања и гледања представа. Дошао је код мене у Београд, отишао на пријемни и - био примљен. Награда коју сам добила више је од позоришног професионалног признања. Награда са његовим именом као да је затворила неки круг...
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)