ШЕКСПИРОВА ХРОНИКА О СРПСКОЈ КРАЉИЦИ: Први пут на сцени прича о Јелени Анжујској на Фестивалу "Ћирилицом" у Будви

Вукица СТРУГАР

04. 09. 2024. у 17:49

У ОКВИРУ будванског Фестивала "Ћирилицом" премијерно је извођење представе "Јелена Анжујска" - по тексту Јелене Кајго и у режији Тање Мандић Ригонат. На Сцени између цркава, у амбијенту Старог града, 7. септембра ће се први пут публици поклонити ансамбл Књажевско-српског театра, док ће представу о средњовековној српској краљици Крагујевчани гледати месец дана касније, 8. октобра.

ШЕКСПИРОВА ХРОНИКА О СРПСКОЈ КРАЉИЦИ: Први пут на сцени прича о Јелени Анжујској на Фестивалу Ћирилицом у Будви

фото приватна архива

- Неће то бити час историје већ драма и представа које трагају за поетском истином. Јелена Анжујска фасцинантна је личност која својим делом и ширином погледа на живот превазилази оквире средњег века - каже на почетку разговора за наш лист Тања Мандић Ригонат. - Али, о Јелени Анжујској мало се зна. Углавном, све се своди на њену прекрасну задужбину, манастир Градац и причу о јоргованима. По предању, краљ Урош дао је да се засаде јорговани у част њеног доласка дуж долине Ибра...

Живот Јелене Анжујске, истиче наша редитељка, прекрила је тишина векова, па је драма Јелене Кајго веома инспиративна и због односа, како према историјским чињеницама, тако и празнинама које покрећу машту:

- Мозаичке је структуре, с акцентом на крвавим породичним односима због отимања о власт, односно круну. Могли бисмо рећи да је то драма о Јелени, жени, мајци и владарки, али и свима око ње (мужу, синовима, унуку) кроз историјске датости, са трагичком димензијом. Очеви и синови, браћа, исписују једну шекспиријанску хронику. У драми постоји лик њене кћерке Брнче који је за мене био импулс у грађењу представе, у потпуности саздан на фантазији.

фото приватна архива

Марија Бергман као Јелена Анжујска

Тако је представа и нека врста сценског животописа или житија Јелене Анжујске по њеној ћерки Брнчи, с посебним освртом на просветитељски рад српске краљице.

- На свом двору основала је школу за девојке. И то не племкиње већ сиротице. Учила их је да пишу, читају, свирају, певају, везу, кувају - још у 13. веку. Била је то јединствена школа у овом делу света, на читавом Балкану и шире. Ову линију потенцирам и увођењем латинских и грчких цитата. Јелена је била полиглота и ванредно образована жена која је говорила пет језика. Инспирисана њеним величанственим животом, написала сам песму о њој, а делови те песме постали су саставни део представе, уграђени су у њену драматургију. Средњевековна уметност, фреске, њихова орнаментика и боје, инспирација су за сценографију и костим који нису илустративни, већ стилизовани. Представа је тако постала обред саздан од фантазије, лепоте, крви и историје.

На питање како је протекла њена прва сарадња са ансамблом Књажевско-српског театра, редитељка одговара:

фото приватна архива

- Чудесан је осећај радити у Крагујевцу. У најстаријем позоришту у Србији, испред којег је вајарско дело Коке Јанковића које представља Јоакима Вујића... Сарађивала сам са изузетном екипом и то по великој врућини (без система за хлађење), али у потпуној посвећености.

У улози Јелене Анжујске појавиће се Марији Бергам. Краља Уроша игра Никола Милојевић, лик сина и краљ Милутина припао је Авраму Цветковићу, другог наследника (краља Драгутина) тумачи Богдан Милојевић, ћерка Брнча је Надежда Јаковљевић, повереник Радан је Бане Видаковић, а унук Стефан Дечански - Илија Ивановић. Сценограф је Весна Поповић, костимограф Стефан Савковић, музички сарадник Елио Ригонат, а видео-рад био је задатак за Јелену Тврдишић.

Монахиња и светица

НЕМОГУЋЕ је у једној драми о Јелени Анжујској поменути све што је радила. Католкиња по рођењу, православна после удаје, одржавала је добре односе и са папом и са патријархом. Обојица су је поштовали. Била је хришћанка која се није "делила" као што се црква поделила. Све је радила у славу Бога. Пред крај живота се замонашила, касније је проглашена за светицу - додаје наша редитељка.

"Јагошево" признање

ОВИХ дана Тања Мандић постала је и први добитник тек устанољене награде "Јагош Марковић" на Фестивала "Пургаторије" у Тивту. Признање је добила за режију представе "Мирандолина",а за њу има и посебно, сентиментално значење.

- Јагош је био мој пријатељ из ране младости. Упознали смо се када је имао 16 година. Било је то у Дубровнику у време игара. У коферу сам имала многе књиге, а међу њима и драму која је те године била тема за пријемни. Рад за ФДУ писао је између купања и гледања представа. Дошао је код мене у Београд, отишао на пријемни и - био примљен. Награда коју сам добила више је од позоришног професионалног признања. Награда са његовим именом као да је затворила неки круг...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

СУМА ОД КОЈЕ ЋЕ ВАМ СЕ ЗАВРТЕТИ У ГЛАВИ: Ево колико су зарадили Тајсон и Пол за боксерски спектакл