АКО ЈАРАЦ ЛАЖЕ, ДОКАЗИ НЕ ЛАЖУ: У Народном музеју Врања демантују да је код њих бронзана фигурина са поштанске марке тзв. Косова

Д. Ристић - М. Краљ

29. 08. 2024. у 06:45

ТАКОЗВАНА држава Косово пласирала је јуче још једну неистину и то путем своје поште: у промет је пуштено издање поштанских марки "Бронзани јарац" на којој је фигура која се наводно чува у Музеју у Врању, а како кажу "припада косовском археолошком наслеђу, што доказује ниво културе и привредног развоја предака Косова".

АКО ЈАРАЦ ЛАЖЕ, ДОКАЗИ НЕ ЛАЖУ: У Народном музеју Врања демантују да је код њих бронзана фигурина са поштанске марке тзв. Косова

Фото Printskin

У саопштењу "Поште Косова" још стоји:

"Поштанска марка из емисије 'Бронзани јарац' у свом мотиву носи лик јарца који седи и представља редак и посебан археолошки налаз. Бронзана фигура јарца који седи потиче из 6. века пре нове ере на основу писаних података. Случајно је откривена 1939. године, негде у Јагленици, призренском предграђу. Ова фигурица је дужине 6,5 центиметара и ширине око три центиментра, док је тешка 380 грама".

Приштина наставља са манипулацијама

Фото документација Новости

 

МИНИСТАРСТВО културе осуђује још један покушај злоупотребе културног наслеђа и упућивања лажних тврдњи и инсинуација, са циљем промоције једнострано проглашене независности тзв. Косова и креирања непостојећег културног идентитета, пише у јучерашњем саопштењу, у коме се још додаје:
- Министарство указује да у контексту прогона и свакодневног угрожавања основних права Срба на Косову и Метохији, у ситуацији када привремене институције у Приштини очигледно немају никакву намеру да расветле макар иједан напад на српске цркве, манастире, гробља и споменике културе, Приштина наставља да манипулацијама, ревизионизмом и фалсификатима историје и културе, као делом њене једностране и деструктивне агенде, по правилу присваја и отима онај део културног наслеђе, који је, само захваљујући стицају околности, преживео вандализам.
Уз све ово, чак ни навод да се поменути артефакт налази у Музеју у Врању није тачан.
Овакав покушај манипулације не треба да изненађује имајући у виду дугу историју скрнављења, уништавања и угрожавања српског културног наслеђа на Косову и Метохији. Истина о односу Приштине према културном наслеђу најбоље се огледа у чињеници да је српско културно наслеђе на Косову и Метохији деценијама изложено систематском скрнављењу и уништавању у циљу брисања трагова свега што је српско. И уместо да створи бар минималне услове да српска културна и верска баштина не буде непрекидна мета екстремизма на простору Косова и Метохије, Приштина ради искључиво на једностраним пројектима у циљу обмане међународне јавности и покушају стварања утиска о тобожњем постојању неког "косовског наслеђа".

Овај детаљно описан артефакт из бронзаног доба, међутим, једино постоји на том филателистичком предмету, али не и у Врању. Директорка Народног музеја у Врању Маја Алексић, демантовала је наводе да се фигура бронзаног јарца чува и излаже у овој институцији.

- Народни музеј у Врању одавно у сталној поставци нема археолошке предмете из праисторије, и поред тога, сигурно бисмо знали да се такав вредан експонат чува код нас. Према тим наводима, фигура је откривена у рејону Призрена, и с обзиром на то, територијално би за чување таквог открића био надлежан Народни музеј у Приштини, а не Врање - рекла је Алексићева за "Новости".

Да ништа ни слично у праисторијској збирци врањског музеја није постојало током читаве једне деценије (1996-2006), док је био њен кустос, јуче је нашем листу потврдио и др Александар Булатовић, из београдског Археолошког института.

- Мало је вероватно, готово немогуће, да је један такав предмет доспео у музеј после 2006. године - истиче др Булатовић.

Фото приватна архива

Др Александар Булатовић

Када су у питању неолитске фигурине пореклом са Косова и Метохије, у Народном музеју у Врању, према речима саговорика, има их у збирци која је у ову институцију, потпуно легално, доспела преко легата етнолога и историчара Татомира Вукановића (1907-1997). Булатовић је детаљно обрадио садржај овог легата и о томе објавио публикацију 2003. године.

- Такве фигурине дефинитивно није било у том легату - изричит је овај археолог. - Реч је о неистинито пласираној информацији.

Прво штампан у "водичу"

ОВО није први пут да за фигурину сада штампану на поштанској марки, институције тзв. Косова тврде да се налази у Србији, односно у Врању. Пре 12 година њена фотографија се појавила у "Археолошком водичу Косова", чији су издавачи били Министарство културе, омладине и спорта и Археолошки институт Косова.

Овај научни саветник Археолошког института тврди још и да је могуће, како је неко случајно, или намерно, "помешао" ову "Бронзану козу", са једном срном направљеном од олова, која се чува у Народном музеју у Врању.

- Тај предмет је по свему различит, од епохе из које потиче, преко начина израде, до представе животиње. На њему је представљено попрсје срне, врло реалистично, и олово је ливено тако што је шупље изнутра. Потиче из раноримског периода, а пронађено је у Моштаници код Врања - закључује др Булатовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)