УМЕТНИЦИ У МИНУСУ: Секретаријат за културу Града Београда потврдио да ове године неће бити конкурса за савремено стваралаштво

М.Краљ

22. 08. 2024. у 18:01

ПРОШЛЕ године је за савремено стваралаштво Секретаријат за културу Града Београда на јавном конкурсу са нешто више од 190 милиона динара подржао 490 пројеката.

УМЕТНИЦИ У МИНУСУ: Секретаријат за културу Града Београда потврдио да ове године неће бити конкурса за савремено стваралаштво

Тошо Борковић

Притом, буџет је, у односу на предходну 2022. био мањи за око 300.000 евра. А ове године га и - нема! Тачније, дуго чекани "градски конкурс" за финансирање или суфинансирање пројеката у култури није ни расписан. Нити ће га бити.

То је "Новостима" потврђено из Секретаријата за културу, уз следеће образложење:

- Као што сте упознати, Град Београд је био у привременом финансирању девет месеци. Након конституисања Скупштине града Београда и избора градоначелника, на седници Скупштине града Београда одржаној 1. јула, донета је Одлука о буџету града за 2024. На основу прописаних рокова, чињенице да је до краја године остало нешто више од четири месеца, није изводљиво спровести конкурс и реализовати га, пружајући могућност свим подносиоцима пријава да равноправно учествују.

Како се наводи, током протекле две године, Град Београд је "успешно спровео један конкурс за финансирање пројеката у култури и подржао велики број пројеката":

- Имајући у виду све, напред наведене околности, конкурс за финансирање пројеката у култури биће расписан у законом предвиђеном року, након усвајања буџета за наредну 2025. годину.

Како су ове године каснили и резултати конкурса за финансирање и суфинасирање пројеката савременог стваралаштва на републичком нивоу, многи уметници, удружења, организације, дошли су у незавиду позицију, јер неће бити у могућности да реализују започете планове. На изостанак конкурса градског секретаријата за културу, Милош Јанковић, председник Удружења књижевника Србије, за наш лист каже:

- То је још један образац недопустивог понашања, с обзиром на то да сви пројекти које финансира градски секретаријат за културу имају велику важност за рад свих удружења и за одвијање значајних културних програма и манифестација. Што се тиче ситуације у којој се нашао УКС, ове године изостала је финасијска подршка Београдским међународним сусретима писаца, који се одржавају 61 годину, као што није било средстава ни за Дане Ћирила и Методија, традиционалну манифестацију, коју смо упркос таквој ситуацији одржали. Доведен је у питање и рад трибине Француска 7, која је у овој години имала 200 програма, књижевих вечери, промоција, округлих столова. Претпостављам да је сав новац, предвиђен за ове за ове и друге манифестације, од стране градоначелника дат за Дане породице, једну вештачку, предимензионирану, и лично маркетиншку манифестацију, која се никако не може сместити међу културне делатности.

Такође, сматра Јанковић, градским буџетом који је усвојен предвиђено је смањење издвајања за културу од милијарду динара!

- То је још један од доказа колико градској власти култура није важна и колико јој уметници сметају, поготово они који је гласно не подржавају - тврди председник УКС. - Уз маћехински однос према урушавању зграде у Француској 7, све то пружа једну тужну, ружну и срамотну слику о односу градске власти према култури и уметности.

Фестивали за похвалу

СЕКРЕТАРИЈАТ за културу града требало би похвалити зато што је успео да одржи, а у неким случајевима и да подигне на виши ниво један број фестивала, какав је рецимо БЕЛЕФ - истиче Нела Антоновић, додајући да је у том смислу добра формула повезивање културних манифестација са туристичком понудом града. - Требало би подржати и улично позориште, које је код нас некада било на светском нивоу, као и позориште заједнице, јер је то начин да се уметнички артикулишу неке теме које су важне не само за развој града, већ и целокупног друштва.

У сличној позицији су програми и свих других уметничких удружења. А на конкурсно финансирање, како из републичке, тако и градске касе, посебно су упућени ствараоци који раде ван институција, јер њихова продукција зависи некада искључиво од новца који добијају овим путем. Oснивач и уметнички вођа једног од првих истраживачких театара код нас "Мимарта", Нела Антоновић, каже да је очекивала, како ће јој се, без обзира на изостанак овогодишњег конкурса, неко од надлежних јавити и подржати обележавање четрдесетогодишњице рада.

- Не само кроз градске конкурсе, који имају веома компликовану процедуру, а од којих се на крају добијају средства, у нашем случају, некада недовољна и да покрију саму израду костима, културна сцена Београда заслужује много већу подршку у свим њеним областима - објашњава Антоновићева. - Та подршка би требала да буде системска, а не да зависи од личних контаката. Пажњу би требало да добију и уметници који стварају ван установа, јер је управо та ванинституционална сцена на врло високом уметничком нивоу и развија се раме уз раме са европском.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности