СВАДБЕНА НОШЊА ОД СОНГЕТА И ЛОПТА ЗА СЕПАК ТАКРО: Уз локалне ђаконије и традиционални плес, отворен Кутак Малезије у Београду
ОТВАРАЊЕМ Кутка Малезије, синоћ је у Музеју књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, свечано обележена петогодишњица Клуба пријатеља Србије и Малезије. Овом приликом Адлигату су поклоњене националне малежанске свадбене ношње, приказана је изложба књига и предмета из ове земље, изведени су плесови и служене националне посластице.
Присутнима су се обратили Кармалиа Будаити Че Емби, отправница послова Малезије у Србији и Виктор Лазић, путописац и председник Клуба пријатеља Србије и Малезије, отвореног у оквиру Удружења Адлигат.
Амбасада ове земље је за Адлигатов Кутак Малезије поклонила народне свадбене ношње - комплет за младу и младожењу од материјала сонгет. У питању је ручно рађена тканина, као резултат вишемесечног ткања техником из шеснаестог века, која подразумева уметање златних нити између основних. Ове костиме су традиционално носили искључиво чланови краљевске породице, а данас га носе Малајци широм земље, у свечаним приликама.
Из амбасаде су у Адлигат стигли и плетена лопта од ратана са дванаест рупа за сепак такро, малајску одбојку која датира из петнаестог века, затим музички инструмент компанг, лутке за луткарско позориште, гасинг - колутајући врх од дрвета са конопцем за традиционалну игру и други интересантни предмети који ће бити део сталне поставке Музеја књиге и путовања.
Клуб пријатеља Србије и Малезије је главни форум у којем су окупљени пријатељи два народа, а Кутак Малезије у Адлигатовом Музеју књиге и путовања је једина музејска поставка у региону која пружа информације о богатој култури ове земље.
Лазић је истакао да се ове године навршава 20 година од поновног отварања малежанске амбасаде у Београду, а ближи се и шездесетогодишњица од успостављања дипломатских односа, 1967. године.
- Чим сам дошао у Малезију, првог дана мог боравка, мене су опљачкали! Узели су ми сав новац, сва документа и ствари... Било је то најбоље што ми се догодило на путовањима! Пљачкали су ме још много пута широм света, али ме случајни пролазници нигде нису толико помагали, гостили и толико ми излазили у сусрет као у Малезији. Показали су ми своје право лице невиђене љубазности, доброте и гостопримства, на чему ћу им заувек бити захвалан. Клуб пријатеља сам отворио у знак захвалности Малежанима, са жељом да и други постану свесни духовног и културног богатсва овог дивног народа - испричао је Виктор Лазић.
Отправница послова Кармалиа Будаити Че Емби је казала да овај догађај обележава значајан тренутак у нашим билатералним односима:
- Током пет година постојања Клуб је стекао кључну улогу за унапређење наших односа. Кутак Малезије - то су врата малежанске културе у Србији, са непроцењивим увидом у богато културно наслеђе, књижевност и туристичке дестинације моје државе. С обзиром на велики број посетилаца Музеја књиге и путовања, сигурна сам да ће ова збирка унапредити културну размену и повећати интересовање за Малезију - изјавила је отправница послова и истакла да њена домовина очекује да до 2025. прими чак 31,4 милиона посетилаца и да је тренутно значајно повећано интересовање српских туриста.
Приказан је и филм о техничкој сарадњи Малезије са земљама у развоју, с обзиром да је Србија ове године први пут на списку земаља обухваћених овим програмом. Плесна трупа амбасаде Малезије "Рајске птице" (Chenderawasih), са играчима обученим у традиционалне ношње, одиграла је два плеса - плес добродошлице, који се изводи на свечаностима, када девојке у рукама држе корпу са цвећем, и плес запин - традиционални плес са југа Малезије. Неке од локалних ђаконија којима су понуђени гости, лично је припремила отправница послова. Изненађење вечери била је музичка нумера на малежанском коју је извела кантауторка Милица Миловић.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)