ГРАЧАНИЦА СИЈА КРОЗ ВЕКОВЕ: У Заводу за заштиту споменика културе представљена монографија која је пратила успешну изложбу
ИЗЛОЖБА "Грачаница - сјај уметности у доба краља Милутина" Александре Давидов Темерински, која је током два месеца с почетка прошле године посетиоцима Галерије САНУ пружала могућност да право из градског језгра ступе у атмосферу цркве, настала је поводом обележавања седам векова од завршетка осликавања Грачанице, а у сарадњи САНУ и Републичког завода за заштиту споменика културе. Сада је ауторка изложбе, управо у поменутом Заводу у коме ради, представила пратећи каталог који је, по речима окупљених стручњака, много више од каталога, озбиљна монографија о Грачаници.
Да је једна од лепших ствари која вас може задесити у животу, када на промоцији ваше књиге говоре ваше истакнуте колеге, ваша генерација, људи са којима сте студирали, које познајете и волите, ауторка се уверила на промоцији књиге која је показала да "различите школе и навике, Србија и Америка, пружају руку једна другој".
О Грачаници, том ктиторском тестаменту својевремено највећег задужбинара источнохришћанског света, краља Милутина, али и начину на који је колегиница Давидов обимну грађу изложила, овог пута у књизи, говорили су професор Ида Синкевић (Lafayette College, Пенсилванија, САД), професор Драган Војводић (Филозофски факултет, Београд), дописни члан САНУ, уз учешће директорке Републичког завода за заштиту споменика културе, проф. Дубравке Ђукановић.
Војводић је више пута истакао озбиљан, мултидисциплинарни научни приступ ауторке и значај ове монографске публикације за све заинтересоване за бисер византијског градитељства.
Ида Синкевић нагласила је да ће књигу, преведену на енглески, са радошћу понудити својим студентима, жељним да читају о грађевини која сведочи о највишим дометима градитељства и фрескосликарства, али и о односу друштва не само према цркви већ и према култури и уметности, о меценама каквих нам данас мањка.
- Писана уз традиционални монографски приступ, ова књига говори о историјском контексту, архитектури, сликарству, дајући лепу, промишљену синтезу, да бих читајући је, на крају ипак доживела онај "бум", откровење, тренутак који доводи у питање раније познато или усвојено - навела је Синкевићева, објаснивши да Александра износи уверење да је градитељ, односно протомајстор, дошао из Солуна, друге престонице Византијског царства.
Ауторка је истакла да је порекло уметника за многе најинтригантније питање, но да је оно што неспорно знамо да се ради о ингениозном градитељу, те да је грачанички аутор имао слободу, коју је употребио на најбољи могући начин. Остаје оно што је важно, да након изузетне изложбе, културна јавност добија на једном месту, на питак начин изложено, публиковано све оно што данас знамо о Грачаници.
Солун
ДИРЕКТОРКА Републичког завода за заштиту споменика културе, професор Дубравка Ђукановић, говорила је о историји настанка изложбе и каталога, и најавила представљање изложбе у Музеју византијске културе у Солуну за другу половину 2025.
Право време
НЕКОЛИКО година пред изложбу, чија је круна ова монографија, окончани су конзерваторски радови на целокупном зидном сликарству Грачанице, у организацији Републичког завода за заштиту споменика културе (који је 2022. обележио 75 година рада), а 2021. навршило се пуних седам векова од завршетка осликавања Грачанице.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)