ТРЕНУЦИ ТУГЕ И ПОНОСА: На Капитол Хилу, у Вашингтону, одржана панел-дискусија и приказан филм "Хероји Халијарда"
РЕЧЈУ - величанствено, а у неколико речи - "историјски тренутак у односима између наших земаља".
Овако описују јединствен догађај који се одиграо у уторак увече на Капитол Хилу, у свечаној сали велелепног здања у Вашингтону, у коме се доносе одлуке важне за судбину човечанства, а где је одржан скуп "Америчко-српско одбрамбено партнерство: Од Операције Халијард до данас", уз специјалну пројекцију филма "Хероји Халијарда" Радоша Бајића. Амерички је Конгрес те вечери сијао у бојама српске заставе, а између наше и америчке, симболично је пободена застава помирења.
Пројекција "Хероја Халијарда" изазвала је у публици усхићење, узбуђење, одушевљење, тугу, понос, сузе... Засузиле су очи многима, свакако и потомцима оних правих хероја Халијард мисије, попут Стефани Лалић Адамс (која је поносно понела очеву Карађорђеву звезду), Џоан де ла Вера и Бетси Војновић - ћеркама Ника Лалића, Џорџа Мусулина и Џорџа Војновића, америчких официра српског порекла који су имали значајне улоге у мисији спасавања америчких и савезничких пилота из окупиране Србије.
Бајић као један од најсветлијих примера пријатељства између наших држава, за "Новости", наводи управо догађај којем је посветио свој филм: тренутак када је српски сељак спасао 500 америчких младића, и послао их кућама.
- Овај ће догађај имати далекосежне последице за редефинисање односа између наших земаља. Показали смо фактима, без додворавања, да наш народ, иако није безгрешан, у свом националном бићу носи човекољубље, част, интегритет - каже Бајић.
Скуп је отворен панел-дискусијом коју је водио пуковник у пензији Џон Капело, председник Халијард фондације, а учествовали су амбасадор Србије у САД Марко Ђурић, конгресмени Клаудија Тени и Емануел Кливер, председница и потпредседник Српског кокуса у америчком Конгресу, генерал мајор Џон Херис, командир Националне гарде Охаја, те Немања Старовић, историчар и државни секретар у српском Министарству одбране.
Пуковник Капело је закључио дискусију сећањем на време када је био војни аташе у Београду и први пут чуо причу о Мисији Халијард и херојству српског народа, које га је инспирисало да оснује Фондацију која ради да та спасилачка акција, скривана од српског и непозната америчком народу, угледа светлост дана. Капело је јуче за "Новости" рекао:
- Изузетно је важно што смо испричали ову причу, и "саслушали" је кроз филм, баш на овом месту, препуном симболике, у присуству конгресмена и многих важних људи, и још једном нагласили њен значај за историју и односе наших земаља.
Сузе и емоције потомака
Мирко Радаковић, као утисак вечери, поред моћи и угледа присутних, те емоција потомака америчких официра српског порекла, истиче и речи које су се посвуда могле чути:
- Истицало се колико је наша историја стварно велика, и поред несрећних периода неразумевања попут деведесетих. Овај је догађај важан на много нивоа, јер као што је недовољно познато да су амерички војници хеликоптерима стигли не би ли спасили српске светиње на Космету од разуларене руље током мартовског погрома - тако је и спектакуларна акција попут Мисије Халијард, вољом ове или оне политике, остајала скрајнута и прећуткиванса. Све досад, када јој се одаје достојна почаст.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)