РЕМЕК-ДЕЛО ПРЕД БЕОГРАЂАНИМА! Јовановићев "Одмор башибозука" у Конаку кнегиње Љубице (ФОТО/ВИДЕО)

М.Краљ

05. 03. 2024. у 11:53

ПРВИ посетилац изложбе на којој је од јутрос, у Конаку књегиње Љубице премијерно у јавности представљено платно "Одмор башибозука", била је Маја Гојковић, министарка културе и први потпредседник владе, која је изразила задовољство што је ово жељно ишчекивано дело, симболично, после дугог путовања стигло кући.

РЕМЕК-ДЕЛО ПРЕД БЕОГРАЂАНИМА! Јовановићев Одмор башибозука у Конаку кнегиње Љубице (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Н. Скендерија

- Не знам и колико смо свесни какву сликарску величину имамо - истакла је Гојковићева, уз констатацију да је по ко зна који пут импресионирана Јовановићевим радовима. - Посетиоци Београда могу да се упознају са његовим опусом, у нажалост мало посећаном Легату Паје Јовановића, у коме се чува његових 112 слика и 600 предмета, које је лично 1952. поклонио овом граду. Ово дело јесте враћено кући, без обзира на коментаре да се слика никада није налазила овде. Тај повратак је симболичан. Јер је сваком вредном делу Паје Јовановића место у Србији.

Министарка културе се захвалила и иницијатору куповине ове у сваком смислу вредне слике, председнику Александру Вучићу, који је, према њеним речима, први и приметио да се појавила на аукцији куће "Садеби".

- Министраство културе и министарство финасија су својим великим учешћем и избор Музеја града Београда, направили заједнички успех - наставила је Гојковићева. - То показује једну бригу државе да обратимо пажњу на вредна дела која се налазе свуда у свету, и да у складу са нашим финасијским могућностима интервенишемо, како то раде озбиљне дежаве.

После "Одмора башибозука", према њеним речима, купљен је вредан историјски документ - наредба Хитлера за напад на Београд и Србију, а тренутно се покушава доћи до једног вредног дела примењене уметности.

Фото Н. Скендерија

- На нивоу државе размишља се о оснивању једног тела, као што постоји у многим земљама у Европи и свету, које ће пратити уметничка тржишта широм света и имати годишњи буџет. То би се радило организовано, са стручњацима који умеју да препознају вредност неког предмета, документа или дела. Надамо се да ће нова влада, која ће ускоро бити формирана, имати ово у виду и наћи право решење како би Србија могла да настави да купује вредна дела.

Према речима директорке Музеја града Београда Јелене Медаковић, пред публиком ће до краја марта бити аквизиција какве имају светски музеји, а која је доведена до краја уз велику подршку државе.

- Слично дело посвећено оријенту, али и простору Балкана, ми нисмо имали и оно ће обогатити његову колекцију коју чувамо - нагласила је Медаковићева. - Оно је изузетно значајно. Та слика није анонимна, пратимо је од 1994. године и она једино наше дело који се продало у две велике светске аукцијске куће, прво код "Кристија", а сада и код "Садебија". Музеј града Београда и Србија су богатији за изузетно вредну слику свог најцењенијег, и морам да кажем, најпознатијег сликара широм света. Имамо уређаје који су увезани, и могу чак да се прате и на мобилним телефонима. У том смислу су услови лакши за контролисање. Слика је пред публиком до марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности