КЊИЖЕВНИ критичари бирају књигу године (9.): Тражење смисла гласом љубави

В. Н.

17. 02. 2024. у 18:00

СА данашњим бројем објавили смо гласове 37 књижевних зналаца.

КЊИЖЕВНИ критичари бирају књигу године (9.): Тражење смисла гласом љубави

Илустрација Новости

ЗОРАНА ОПАЧИЋ  (Београд)

1. "ОД ЦРВЕНОКОСЕ БОГИЊЕ ДО СЛЕПИХ ПЕВАЧИЦА",

Славица Гароња ("Прометеј")
2. "ИЗМЕШТЕНИК", Драган Хамовић ("Прометеј")
3. "ПОЕТСКОКРИТИЧКИ МОДЕРНИЗАМ", Јелена Панић ("Службени гласник")
4. ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
5. "И ДРУГЕ ПРИЧЕ", Саша Кнежевић (МБ Источно Сарајево)

Фото РТС

ЗНАЧАЈНА синтетичка студија С. Гароње успоставља јасну црвену нит женског, матријархалног принципа који опстајава у вишемиленијумској вертикали српске културе: оне које дају и чувају живот нису само праисторијске богиње, слепе певачице усмене поезије које виде изван видљивог, већ и важне јунакиње и ауторке савремене књижевности. Лирско суочавање са унутарњим и спољашњим, видљивим и невидљивим границама и ограничењима властитог постојања смештено је у пажљиво компоновану песничку збирку Д. Хамовића. Нови увиди у рефлектовање друштвене, културне и политичке прошлости у модернистичкој поезији и прози 20. века предмет су вредних научних огледа Ј. П. Мараш. М. Недић у новој монографији наставља истраживања српске прозе и њених развојних и поетичких токова. У опора сведочења јунака краће прозе С. Кнежевића смештени су детињство у заједничкој земљи, ратни логори и посткоронарна свакидашњица. Њих боји свест о кварљивости људске природе која у ратном времену врло лако нагриза душу.

* * * * * * * * * * * * *

ДОБРИВОЈЕ СТАНОЈЕВИЋ (Смедерево)

1. "ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
2. "АЛЦХАЈМЕР КАФЕ", Ратомир Рале Дамјановић ("Прометеј")
3. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
4 "ОДБРАНА И ПРЕТПОСЛЕДЊИ ДАНИ: СТАТУС САВРЕМЕНЕ КЊИЖЕВНОСТИ И УМЕТНОСТИ", Милан Орлић ("Мали Немо")
5. "МАЧ ДЕСПОТА СТЕФАНА", Данило Јокановић (СКЗ)

Фото Приватна архива

М. НЕДИЋ из године у годину истрајно прати и тумачи српску књижевност. Нова виђења прозе Д. Ћосића, В. Чолановића, Д. Михаиловића, С. Стојановичћа, М. Вуксановића, Ж. Павловића, Д. Ковачевића, Ј. Радуловића, М. Поповића, Г. Олујић, Р. Белог Марковића и Д. Кекановића омогућавају боља сагледавања иманентних линија савремене српске књижевности. У десет нових иронијом осенчених приповедака Р. Дамјановића приповеда се о људима без могућности освртања на своју прошлост, без чврстог идентитета, са елементима депресивне изглобљености из аутентичне стварности. Духовита и контемплативна песничка књига Н. Шапоње о тражењу специфичног смисла у бесмислу. Успела драмско-лирска композиција чини да се унутрашња дијалогичност доведе до посебне живости. Бавећи се положајем савремене књижевности, уметности и философије М. Орлић протеже своја интересовања од настаријег философског вредновања уметности и књижевне традиције до данас. Песничка књига лиричара Д. Јокановића који не иде према јефтиним ефектима иако је рима веома важно средство ове певаније.

* * * * * * * * * * * * *

САЊА МАЦУРА (Бањалука)

1. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")
2. "ГОЛУБОВИ НА ШТРИКАНОЈ ЗАВЕСИ",
Слободан Ристовић (Библиотека "Љубиша Р. Ђенић")
3. "ПОСЛИЈЕ ЗАБАВЕ", Стево Грабовац ("Имприматур")
4. "ШИПАК ИЗ ПРЕБИЛОВАЦА", Мирко Вуковић ("Баштионик")
5. "... И ДРУГЕ ПРИЧЕ", Саша Кнежевић (МБ Источно Сарајево)

Фото приватна архива

У ПЕСНИЧКОЈ збирци С. Јовића доминира глас који, кроз пажљиво саткане стихове, проговара ненаметљиво, непримјетно, чак скрушено, утискујући љубав као апсолут у све што види, дотакне, промисли. Збирка С. Ристовића разоткрива песника што стиховима дише, речима гледа, лирским сликама додирује свет. А те његове речи као да су избегле из старих прича крај огњишта. Роман С. Грабовца написан питким, избрушеним стилом, роман је о губицима, болу, оцу, наслеђу, писању, а унутар свега тога о онтологији зла и страхоти његовог постојања. Роман М. Вуковића казује причу о злочину из Другог светског рата у којем су усташе побиле стотине Срба и затрле десетине породица. Књига С. Кнежевића обухвата тематски разнолике приповетке повезане мирисом прошлости који у себи носи дозу опорости. Збирка се одликује богатством језика и дозом јетког хуморног односа према животу и људима у њему.

* * * * * * * * * * * * *

НЕМАЊА ВЕЉОВИЋ (Београд)

1. "МИКЕЛАНЂЕЛОВ ПОМОЋНИК", Радивој Шајтинац ("Геопоетика")

2. "КОЊИ МОЈЕ ДУШЕ", Ана Бугариновић (Zenit books)
3. "НА КАФИ КОД ШЕКСПИРА", Сања Домазет ("Службени гласник")
4. "КАД МРТВЕ ДУШЕ МАРШИРАЈУ", Емир Кустурица (Catena Mundi)
5. "ЗАПИС НА СТУБУ", Селимир Радуловић ("Лагуна")

Фото приватна архива

РЕТКО који писац тако неуморно шиљи перо сам о себе као Р. Шајтинац. Крв која ропће у графиту наизглед само-задовољава читаоца, многи и даље рамљу за Шајтинцем. У нека давна времена кроћење је било више у очима оног који намиче омчу, него у ономе чији се врат - као маслачак - сабија у бетон, Ана говори о томе, Ана машта да машта чува маслачак за читаоца. Попити кафу код Шекспира је скроз довољно, а некад и више од тога. Можда се никад лепше није умирало него у ренесанси, иако је подоста закаснила мртве душе марширају, не траже спокој, већ читаоце да их поново умију. Јерусалимски стубови су опака ствар, ако неко и измакне мердевине хришћанства нико пасти неће, писац то не зна, али верује - што је довољно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера