КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (4.): Лирска топографија душе

В. Н.

11. 02. 2024. у 18:00

МОРА се заћи дубоко у психологију да се сагледа судбина човека.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (4.): Лирска топографија душе

Илустрација Новости

МИЛЕТА АЋИМОВИЋ ИВКОВ (Београд)

1. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (Српска књижевна задруга)

2. "ВИДИ, ВИДИ", Слободан Зубановић ("Архипелаг")
3. "ТОБОГАН", Саша Радојчић (Културни центар Новог Сада)
4. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
5. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја"

Фото приватна архива

Ове године поезија! У савременој српској књижевности поезија још држи вредносни примат. Хуморно-сатирична и гротескна пројекција наше духовно пустошене стварности у Бећковићевој књизи налази свој примеран, сугестиван и уверљив израз. Она представља вишезначно поетско-мисаоно, духовито и и луцидно, сликовно и реторично преосмишљавање нашег нововековног гордог посртања. Зубановић је песник који се у овој књизи јубилеја окреће савремености, њеним видљивим и слућеним призорима, преиспитујући властито стваралачко-поетичко наслеђе и пут. Радојчићев поетски говор потврђује медитативна искуства ранијих књига и показује способност стварања нових смисаоних тонова и увида на старе (вечне) лирске теме. Шапоњине сведене и загонетајуће песме имају церебралну оштрину и снагу мисаоног продора у парадоксе постојања и стварања. Јовић доноси особен лирски глас у коме се егзистенцијална језа меша са духовним иузношењем и мисаоним продорима у видљиве и невидљиве стварности наших живота.

* * * * * * * * * *

СУНЧИЦА ДЕНИЋ (Врање)

1. "КЊИЖЕВНОСТ ИЗМЕЂУ ПОЛИТИКЕ И КУЛТУРЕ: БРАНИМИР ШЋЕПАНОВИЋ И ДАНИЛО КИШ", Весна Тријић (Андрићев институт)
2. "МАНДАТ", Ђорђе Сибиновић ("Досије")
3. "ГИБАЊЕ СЕНКЕ", Слађан Милошевић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
5. "ПЛАЧЕМ У ТАМИ", Драган Лакићевић ("Партенон")

Фото приватна архива

Студија В. Тријић доводи у везу супротне перцепције које су често бивале испред многих политичких и књижевних аргумената. Индивидуалним поступцима и околностима разграђивана је и удвајана приповедна основа и карактер нарације. "Историја се понавља као фарса", издваја се општи став Ђ. Сибиновића, као и његовог јунака и света около, преко протагонисте око кога је исписана породична мапа са свим што формира биографију појединца и слику народа. Књига С. Милошевића продужава песниково еволутивно ходање по речима и смисловима, дајући особену симболику објектима и бићима које песник среће или чему тежи. Збирка С. Радуловића долази као след успињања ка Богу, имајући на уму ауторово трагање за светоотачким предањем. У овој се књизи улази у директан дијалог са Светим Старцима. Лакићевићева књига песама својеврсно је сновиђење које лебди у потрази за песмом као за животом. Емотивним стањем и ставом лирског субјекта она, песма, екстаза је и крик.

* * * * * * * * * *

МАРИЈА ВАСИЋ КОНАЧКИ (Вршац)

1. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")
2. "ТАЈНА ВЕЗА - ИЗМЕЂУ ПСИХОЛОГИЈЕ И КЊИЖЕВНОСТИ, Жарко Требјешанин (КОВ)
3. "УНУТРАШЊИ РЕЉЕФИ", Сања Савић Милосављевић ("Бедем")
4. "СНЕВНИ СНЕВОМРАК", Душан Стојковић ("Литера")
5. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)

Фото приватна архива

У слојевитим лирским наборима изразите духовне чулности провлачи се намера С. Јовића да поезији врати достојанство, моралу стид и веру вери. Човек и његова судбина се не могу сагледати ако се не зађе дубоко у психологију која је основа литературе њеног стварања, рецепције - архетипски, феноменолошки, културолошки - показује књига Ж. Требјешанина. Песничка књига С. С. Милосављевић снажних медитативних слика које су некада духовите али и ироничне; луцидне, али и знаковне. Лирска топографија душе којој се супротставља неумољива гранитна земља где се мора семе посејати. Аутентично песничко остварње Д. Стојковића, најпре узбудљива језичка космогонија у којој настаје интертекстуални књижевни калеидоскоп ауторовог знања, промишљања, разумевања света - те да се даље види ако се кроз песму гледа. Књига М. Бећковића је сатирична пројекција наше савремености на подлози историјског документа. Снажна гротескна представа општег вредносног и духовног посрнућа.

* * * * * * * * * *

МИЛАН АНЂЕЛКОВИЋ (Београд)

1. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић, (СКЗ)

2. "ВИДИ ВИДИ", Слободан Зубановић, ("Архипелаг")
3. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић, ("Чигоја")
4. "КРИТИЧАРСКА АКЦИЈА ЗОРАНА МИШИЋА", Милан Алексић ("Албатрос плус")
5. "ЛИЧНИ ПРИЛОЗИ", Драган Хамовић, (НБ "Стефан Првовенчани")

Фото Приватна архива

Б. Михајловић Михиз је, одавно већ, у изузетна песничка знамења уврстио тренутак "кад се осмехнуо Матија", сврставајући га тако у ред најзначајнијих стваралаца који су пропевали на српскоме језику. Тај осмех, умивен богатством језика, непресушном досетљивошћу и препознатљивим хумором, засијао је и у најновијој његовој књизи. У песничкој књизи С. Зубановића читамо лирске одговоре на свакодневицу и запитаност пред искуством, а све то кроз дијалоге и оне препознатљиве особености његове поетике. И сам наслов књиге С. Јовића сугерише једну издвојеност у несавремености, у којој пребивају заборављена племенитост и тренуци застанака пред малим песничким и мисаоним феноменима. Изузетна студија М. Алексића осветљава место и улогу једног од највећих књижевних критичара XX века у књижевноисторијском и културном контексту, док "лични прилози" Д. Хамовића представљају леп пример културне делатности на свим нивоима позива и враћају веру у задужбинарство духа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?