КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2) : Изазови за пасиониране читаоце
АУТЕНТИЧНИ доживљаји света и језичке бравуре.
ВЛАДИСЛАВА ГОРДИЋ ПЕТКОВИЋ (Нови Сад)
1. "ПОСЛИЈЕ ЗАБАВЕ", Стево Грабовац ("Имприматур")
3. "РУКА У ВАТРИ", Сташа Бајац, ("Геопоетика")
4. "ТУ", Ана Ристовић ("Архипелаг")
5. "СКУПЉАЧИ СЛУЧАЈЕВА",
Лаура Барна (Нишки културни центар)
"НИНОВОМ" наградом овенчани роман С. Грабовца је зборник ратних траума, несентиментална ода пријатељству, студија људског зверињака, парабола о пореклу наде и читанка насиља. Аутору је отац тема, мета, узор и изазов. Женску страну поратне приче нуди Сташа Бајац: за њену јунакињу, ауторку филмова о спрези злочина и профита, опасност не представља само (полу)свет њених јунака, већ и немоћ да суочи Београд своје младости и Берлин своје зрелости. А. Ристовић чита пределе, предмете и разговоре, обичаје и расположења, неправде и застрањивање истовремено страсно и смирено; води нас кроз мисли о књижевн(ичк)ој свакодневици, карантину, тржним центрима, световима данашњице и сутрашњице. Проверено добри и важни читалачкој публици и критици остали су С. Зубановић и Л. Барна, обоје у очекиваној зони изненађења кад су у питању теме и стилови.
* * * * * * * *
МАРКО ПАОВИЦА (Београд)
1. "ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
2. "МЕДИЈСКИ ЖИВОТ ИВЕ АНДРИЋА" (NNK Internacional)
3. "ЛИЧНИ ПРИЛОЗИ", Драган Хамовић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ВИДИ, ВИДИ", Слободан Зубановић ("Архипелаг")
5. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
М. НЕДИЋ заокружују тумачења еволутивног процеса и поетичког плурализма више од пет последњих деценија модерне српске прозе, што је круна ширег подухвата од прворазредног значаја. П. Зец уверљиво показује да Андрићево епско књижевно дело у целини поседује сценски мултимедијски потенцијал, односно адаптибилност у филмској, телевизијској и позоришној форми. "Прилози" Д. Хамовића оцртавају круг краћих, типолошки хетерогених критичко-есејистичких записа. Управо тај лични тон, стилски и вредносно препознатљив, прибавља посебну релевантност овим прилозима. Пред новом Зубановићевом књигом читалац не зна да ли то овога песника среће у шетњи његовим градским квартом, или на ретроспективној поетичкој смотри његовог сопственог опуса. Књига С. Радуловића сведочи да се пред страхотним искушењима савремености песников боготражитељски глас ослања једнако, ако не и више, на црквено предање колико и на библијски подтекст.
* * * * * * * *
ЗОРАН БОГНАР (Београд)
1. "МИКЕЛАНЂЕЛОВ ПОМОЋНИК", Радивој Шајтинац ("Геопоетика")
2. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
3. "КОЗАРО, СЕЈО И ПРАМАЈКО", Ненад Грујичић ("Бесједа")
4. "КАСНО ЈЕ ЗА РЕВАНШ", Душко Новаковић ("Свет књиге")
5. "СНОВИ И ПОРАЗИ", Балша Рајчевић ("Пресинг")
КАО уредник издавачке куће "Дерета" нормално је да из етичких разлога нисам могао да гласам за ауторе чије сам књиге уредио, иако су неке од њих достојне награде "Меша Селимовић" - ту пре свега мислим на нове романе Миломира Ђукановића, Тајане Потерјахин и Ђорђа Ћирјанића. Ипак, из овогодишње богате књижевне продукције издвајам ових пет наслова вредних награде "Меша Селимовић". То су роман Р. Шајтинца, као и четири луцидне и несвакидашње књиге поезије С. Радуловића, Б. Рајчевића, Н. Грујичића и Д. Новаковића, једног од најзначајнијих живих савремених песника. Већ сами наслови нам најављују интригантне, заводљиве и на моменте сензационалне странице. Наведене књиге су прави изазов за све пасиониране читаоце узбудљиве и експресивне литературе на коју су нас ови аутори навикли и у својим ранијим остварењима. Међу претходним лауреатима ове престижне награде имамо доста песника па ме, стога, веома радује што је у 2023. години продукција песничких књига била толико снажна и квалитетна.
* * * * * * * *
ЈАСМИНА ТОНИЋ (Београд)
1. "КАНОН ПОТИШТЕНОГ УМА", Филип Грбић ("Вулкан")
3. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")
4. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)
5. "ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
Ф. ГРУЈИЋ у свом роману још једном је сместио причу у савремени амбијент, одлучивши се да улогу главног јунака раздели на три јунака и тако из три перспективе осветли дубоку унутарњу кризу у човеку нашег времена. И у својој најновијој књизи песама С. Зубановић остао је привржен познатом обрасцу певања, једној врсти суптилне лирске анализе човековог доживљаја света који га окружује. С. Јовић се од других млађих песничких гласова издваја и по свом аутентичном доживљају света, у којем важну улогу има сакрално и уплив нечег неземаљског у суморну свакодневицу. У поезији М. Бећковића важно место зазима и једна хуморно-сатирична димензија, иначе доста ретка у српској књижевности, која му омогућава да покаже своју језичку инвенцију. М. Недић осветљава опусе и дела неких од најзначајнијих српских писаца друге половине 20. и почетка 21. века, попут Д. Михаиловића, Д. Ћосића, Г. Олујић, Р. Б. Марковића, Д. Ковачевића, Ј. Радуловића и других.
Препоручујемо
ОД СУТРА - "МЕША": Почиње гласање за престижну награду "Вечерњих новости"
07. 02. 2024. у 16:02
ВРЕМЕ ЈЕ ЗА ПОРОДИЦУ: Интерактивне представе и трибина у УК "Пароброд"
07. 02. 2024. у 15:51
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)