"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Из Париза стиже гипсани модел за споменик нашим краљевима - Александар и Петар у својој престоници

М. Краљ

26. 01. 2024. у 19:20

ХЕРОЈСКА представа краља Александра Првог Карађорђевића и краља Петра Првог Карађорђевића ће ипак стићи до Београда, после низа безуспешних покушаја да се копија овог споменика из француске престонице постави и у њиховој престоници.

НОВОСТИ САЗНАЈУ: Из Париза стиже гипсани модел за споменик нашим краљевима - Александар и Петар у својој престоници

Фото Ромен Жирар

Јер, како то "Новости" сазнају: Музеј града Београда намерава да купи модел који је за ову композицију у бронзи, постављену у Паризу, недалеко од Тријумфалне капије, на Тргу Александра Првог Југословенског, израдио француски скулптор Максим Реал дел Сарт. Реч је о гипсаном раду, на основу кога је изливен споменик, за чије се постојање готово није знало.  Београдски колекционар Радослав Косановић обавестио је пре неколико дана историчарку уметности Бранку Наканиши да се у једној антикварници у Француској продаје скулптура за коју се тврди да је посвећена краљу Александру I Карађорђевићу и краљу Петру I Карађорђевићу. Бранка Наканиши је препознала да се овде ради о гипсаном моделу за чувену скулптуру која и дан-данас постоји у Паризу, а коју је израдио француски вајар Максим Реал дел Сарте 1936. године и скренула је пажњу на ово Јелени Медаковић, директорки Музеја града Београда.

Како је нашем листу јуче рекла Медаковићева, ова аквизиција је потврђена, дело је резервисано и процедура је у току:

- Биће то вредна и визуелно атрактивна допуна наше историјске збирке, која ће обогатити, како причу о нашој династији Карађорђевић, тако и све оно што се тиче односа са Французима. Значајним историјским документима из наше колекције недостају управо овакви велики предмети, који својом монументалношћу пластично сведоче о том славном делу наше прошлости - закључила је Медаковићева, наглашавајући како су музеји значајни контакти са грађанима који указују на сличне интересантне понуде, посебно као што је то сада случај, када оне могу да буду и реализоване.

Фото Ромен Жирар

У славу француско-српског пријатељства током Првог светског рата, али и поводом друге годишњице Александрове трагичне погибије у Марсељу, споменик је откривен 9. октобра 1936. Чини га чак седам људских фигура. Краљ Ујединитељ заузима централно место, на коњу је и гледа у небо, а иза њега су југословенска и застава Легије части. Са леве стране је његов отац, краљ Ослободилац, који му предаје мач, а са десне маршал Француске Франше д'Епере. На споменику изливеном у радионици Дирен, а за кога је архитектонско решење дао Анри Шајо, од историјских личности представљене су и српске војводе Живојин Мишић и Петар Бојовић, иза којих су мушка и женска фигура у народној ношњи.
Свечаном откривању споменика, тачно две године након убиства краља Александра у Марсељу, присуствовали су председник Француске Републике Лебрен, делегација из Београда на челу са градоначелником Владом Илићем и члановима југословенског дипломатског кора у Паризу.

На постаменту, на предњој страни пише "Краљевина Србије и Југославије, Петру Првом Ослободиоцу и Александару Првом Ујединитељу", а испод тога - "Омаж Париза и Француске својим великим пријатељима". Са стране је цитат из телеграма, кога је Александар, као регент 1915. послао француском председнику Поенкареу: "Србије више нема, али њена војска је сачувана, ми смо спремни наставити борбу на француском тлу". На споменику су и речи, за које се верује да су последње које је изговорио краљ Александар: "Чувајте Југославију! Чувајте француско-југословенско пријатељство!"

Безуспешни покушаји

ЈЕДАН од предлога да се копија овог споменика постави у Београду, стигла је и са страница нашег листа, када је наш колумниста Слободан Малдини изнео идеју да се то учини повом стогодишњице од избијања Првог светског рата. Он је подсетио и да је две деценије београдски архитекта Милан Палишашки безуспешно убеђивао српске власти да подигну реплику рада Максима Реала дел Сарта, који се прославио скулптурама Јованке Орлеанке. Кампањи Палишашког су се својевремно придружили Академија архитектуре Србије и бројни доајени, укључујући архитекту Михајла Митровића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МНОГЕ ЋЕ ИЗНЕНАДИТИ НОВАКОВ ИЗБОР: Ђоковић открио свој омиљени меч против Рафаела Надала