ДУША ЈЕ НАЈЛЕПША СРПСКА РЕЧ: Француски глумац Ален Нури, после више од три деценије посетио Србију
ФРАНЦУСКИ глумац Ален Нури после тридесет три године први пут је посетио Београд: у земљи своје младости, некадашњој Југославији, од 1976. године ("Врхови Зеленгоре") до 1991. ("Искушавање ђавола") снимио је десетак филмова и серија, постао права звезда, стекао обожаваоце. А онда су дошли ратови, распала се СФРЈ и о Нурију се готово ништа више није чуло.
Да спакује кофере и крене у добро познатом правцу, имао је диван повод: његова млађа ћерка Елоиз Бурдон, први солиста Балета париске Опере, са колегом Жереми Лу Кером, гостовала је прексиноћ на Великој сцени Народног позоришта, у чувеном балету Петра Иљича Чајковског "Крцко Орашчић". Са посебним, очинским узбуђењем Нури је дошао са супругом Дорином која је "наше горе лист": рођена је и стасала у Уздину код Панчева, завршила фармацију у Београду, а после студија (почетком осамдесетих) упутила се у Париз. Случај је хтео да животног сапутника упозна на Ускрс и вечери код заједничких српских пријатеља. Добили су две ћерке, а млађа Елоиз је већ са шеснаест година ушла у ангажман париске Опере. Остварила је престижну каријеру, а на београдску сцену стигла је захваљујући контакту са Аном Павловић, директорком Балета Народног позоришта. Тек по доласку, сазнао се и додатни мотив да наступи баш у Београду, за који су, свако на свој начин, везана оба родитеља...
На разговор за "Новости" брачни пар дошао је заједно, уочи ћеркиног наступа који су пратили из централне ложе националног театра. Једноставан и дечачки непосредан, упркос већ одмаклим годинама, Ален Нури (78) зрачио је оним истим, старим шармом, препун успомена на некадашње филмске дане. И колико год да су му радости будила сећања на давна снимања и дружења, с тугом је констатовао да неких овдашњих драгих пријатеља више нема - Бате Живојиновића, Милене Дравић и Драгана Николића, Мире Фурлан. Прича нам да је бринуо и саосећао са свима нама у време ратова на простору бивше Југославије и пратио шта се касније дешавало. Онда је са искреном радозналошћу почео да се распитује какви се сада снимају филмови, где су и шта раде неки глумци, па се са посебним осмехом присетио како је целу ноћ остао будан да би пратио снимање једне сцене Мире Бањац у "Лепоти порока" Живка Николића. "Она је тако велика, фантастична глумица", додао је и данас одушевљен...
- Сада ми се указала изузетна прилика да поново дођем у Београд. Захвалан сам Ани Павловић и управнику Светиславу Гонцићу што су позвали моју ћерку дајући јој могућност да осети фантастичну атмосферу овог предивног града и душу ваше земље - каже на почетку разговора Ален Нури. - Иако дуго нисам долазио, затекао сам оне исте чаробне људе, све што сам оставио и што памтим. Моје овдашње филмско искуство веома се разликовало од оног у Француској. Колеге, а и цела земља примили су ме са пуно топлине што ме је инспирисало и у раду.
Нури је после снимања свог првенца, "Врхови Зеленгоре" (улога Милана) Здравка Велимировића, играо у "Сезони мира у Паризу" (Микеланђело) Предрага Голубовића, "Опасном трагу" (Господин Ропер) Миомира Стаменковића, ТВ серијама "Бољи живот" и "Роман о Лондону", "Овде нема несретних туриста" Горана Гајића, "Последњи валцер у Сарајеву" Николе Стојановића, док је са Живком Николићем снимио два изузетна филма: "Лепота порока" и "Искушавање ђавола".
- Сваки филм у мом југословенском опусу био је различит. У "Врховима Зеленгоре" играо сам са Џералдином Чаплин, сазнао све о југословенском покрету отпора, Титу, партизанима. Упознао сам тако и историју земље. Сећам се и снимања "Бољег живота", "Последњег валцера у Сарајеву", мада је моја најдража успомена - "Лепота порока".
Оно чему се и данас диви теме су и начин на који су се у Југославији снимали филмови, организација, креативност, па и велика улагања у филм. Играо је и у другим земљама (Италији, Немачкој), али нигде није наишао на такво богатство, у сваком смислу речи.
На констатацију да је у Југославији био велика звезда осамдесетих и питање како се осећао тих година, наш саговорник одговара:
- Био сам млад, све ми је изгледало веома природно. Осећао сам љубав на сваком кораку, као да сам овде рођен. Београду сам некако припадао. Обожаваоци су ме чекали са цвећем испред Хотела "Москва", где сам и сада одсео. Веома сам срећан што ће и она упознати српску блискост и допринети културној размени наше две земље. Недавно је играла и у "Лабудовом језеру" на сцени Маринског театра у Санкт Петербургу, одавде одлази у Токио и Шангај. Надам се да је ово тек почетак сарадње са Народним позориштем у Београду. Иначе, кад сам је упитао да ли зна да сам у Београду много радио, одсечно ми је одговорила: "Тата, ради се о мојој каријери!" - открива са широким осмехом Нури.
Последњих година у Француској, наш гост не снима. Основао је глумачку позоришну школу, са супругом Дорином почео је да се бави и туризмом, а на питање да ли би поново "радно" дошао у Београд, одговара:
- Можда, ако затреба неки стари глумац за улогу деде, зашто не? И данас добро разумем српски, мада се тешко на њему изражавам. Па у југословенским филмовима нисам играо само странце! Живко ме је учио текст, често нисам знао значење реплика... Али знам словенску душу, то је моја и најдража српска реч. Такву нигде другде нисам срео.
У Паризу са Гагом Николићем
ОД свих српских колега можда ми је најближи и најдражи био Драган Николић. Одсео је код мене у време снимања филма "Сезона мира у Паризу". Са Маријом Шнајдер играли смо у овом филму, и не само том. Жао ми је што га више нема, био је невероватно једноставан и шармантан глумац и човек.
Чаробни Живко
БИО је изузетан! Живко Николић ме је примио као члана породице. Весна Пећанац, Бане Видаковић, Мира Бањац, сви су били дивни. Сасвим су ме "усвојили". Са Живком је све било спонтано. Много бисмо разговарали, а потом ми је остављао потпуну слободу у креацији улоге. Стварао је посебну атмосферу да бих разумео лик који треба да играм: странце који су били у контрасту са локалним миљеом...
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)