МУЗИЧКА ЧАРОЛИЈА СА ЛУЧИЋЕМ: Директор Зрењанинске филхармоније Роман Бугар о новогодишњем концерту и досадашњем раду

Богољуб Грујић
Богољуб Грујић

19. 01. 2024. у 13:12

ПРИЧА Зрењанинске филхармоније започета је крајем децембра, сада већ далеке 2014. године, када је успешно реализована идеја Новогодишњег концерта, мада је било многих који у њу нису веровали.

МУЗИЧКА ЧАРОЛИЈА СА ЛУЧИЋЕМ: Директор Зрењанинске филхармоније Роман Бугар о новогодишњем концерту и досадашњем раду

Фото Маријан Махалуп

- Било је убеђивања и то од озбиљних, стручних људи да малом граду као што је Зрењанин једноставно није потребна, да је довољан камерни оркестар и да тако велики апарат као што је филхармонија једноставно неће моћи да опстане - започиње причу Роман Бугар, идејни творац и први човек оркестра из Зрењанина, поносан на девет година успешног битисања на музичкој сцени.

- Четврте јануарске вечери 2015. године Новогодишњи концерт се десио, након њега месецима сам имао горак укус јер ме нико није позвао, а онда се као гром из ведра неба, 15. јула те исте 2015. године десио позив да свирамо на Данима пива, култној манифестацији у Зрењанину и то са чувеним светским баритоном Жељком Лучићем - каже директор, или како он то воли да каже главни менаџер Зрењанинске филхармоније, која концерте свира са 50 до 60 врхунских музичара на сцени.

Новогодишњи концерт, девети по реду, пре десетак дана, на сцени Културног центра у Зрењанину, опет са феноменалним Зрењанинцем, првим вердијевским баритоном света, учврстио је спону са почецима препуним ентузијазма и садашњих стабилних корака у потрази за увек новим квалитетом.

- Зрењанин има и сјајан подмлађени позоришни ансамбл, са амбициозним управником на челу, Савремену галерију са уметничком колонијом у Ечки, један од најбољих музеја у Србији, архив, библиотеку и остале установе које могу и треба да буду озбиљни адути за добијање титуле Српске престонице културе наредне године - искрен је Роман Бугар.
За рад Зрењанинске филхармоније, како истиче наш саговорник, важан је и ентузијазам људи из структура које су на власти, који су препознали квалитет и максимално из буџета подржавају нове пројекте:

- Није то нимало јефтина прича, када наступамо са хоровима, на бини буде и по две стотине људи, само им дати флашицу воде је трошак, а где су хонорари, путни трошкови.

Програм Исидори у част

ЗРЕЊАНИНСКА филхармонија у програм својих концертних активности је укључила и наступ у Млину, културној станици у селу Перлез, одакле је пореклом славна Исидора Жебељан, на којем ће свирати њене композиције.

Осим класичне, свирали су чланови филхармоније у протеклих девет година филмску, поп, рок и хеви-метал музику, уз врхунске солисте Жељка Лучића, Стефана Миленковића, Белу Маврака, Романа Симовича, концерт-мајстора Лондонског симфонијског оркестра, Немању Радуловића и марљивошћу и упорношћу израсли у један од најквалитетнијих оркестара и значајан бренд у Србији и региону.

- Замисао је не великим бројем концерата, него квалитетом свирања да се позиционирамо на мапи европске концертне сцене, да млади надарени музичари постану стални чланови - наставља директор Зрењанинске филхармоније, истичући да се шанса указује младим уметницима и да је тренутно прва хорна студент новосадске Музичке академије из Русије, који је чекао и дочекао своју прилику.

Уживао сам

НИЈЕ било теорије да одбијем љубазан позив пријатеља, одложио сам неке обавезе и заиста уживао на деветом Новогодишњем концерту филхармоније, није то било обично, него европско вече - нагласио је, за "Новости", славни баритон, рођени Зрењанинац, Жељко Лучић, потврђујући да његов суграђанин Матеја Рацков улази у трећу годину снимања документарца о њему.

Да би причу свог града као престонице српске културе на прави начин погурали, традиционалним Новогодишњим концертом, зрењанински музичари започели су трећу концертну сезону, за коју уз неколико комерцијалних концерата са популарним трибјут бендовима, као што су "Металика" и АББА, планирају пет-шест концерата класичне музике, уз извођење оперских арија и симфонија.

Сазревање оркестра и публике

НЕКАКО са Филхармонијом, сазревала је и зрењанинска публика, али врло брзо концерти су постали култни и сада се увек тражи карта више - поносан је на један од најзначајних културних брендова града, градоначелник Симо Салапура.

- Очекују нас два нова пројекта која никада нису извођена у Зрењанину - Виолински концерт Петра Иљича Чајковског и "Шехерезада" Николаја Римског Корсакова и убеђен сам да ћемо дати пуни допринос идеји да се Зрењанин промовише на културној мапи Србије, али и Европе - каже Роман Бугар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији