ДЕЦА И МЛАДИ ИСПУНИЛИ САЈАМСКЕ ХАЛЕ: У четвртак биле велике гужве на штандовима
КАО и сваког четвртка на Сајму књига, посвећеном малим и младим читаоцима, и јуче су школарци из Београда и разних крајева Србије у огромном броју испунили хале, са великом радозналошћу обилазили штандове и куповали књиге и стрипове које их највише занимају.
Школски дан отворио је проф. др Ивица Радовић, државни секретар у Министарству просвете који је рекао:
-Напредак неке ѕемље, у сваком погледу, ѕависи од обраѕовног система, јер узлазном путањом данас иду она друштва која се заснивају на знању, науци, иновацијама, култури, креативности. Као заједнички именитељ свих нас овде присутних препознајем у две чаробне речи снага знања, односно снага књиге. Михајило Пупин је изговорио: „Знање је светлост која осветљава наш пут кроз живот.“ Доситеј Обрадовић, први попечитељ односно министар просвете у кнежевини Србији је изговорио свевремене речи: „Идућ учи у векове гледај!“
Велике гужве биле су на штанду „Вулкана“, јер, како кажу деца, добра забава не може да прође без авантура старог другара Џеронима Стилтона. Многи су понели кући најновији наставак популарног серијала „Авантуре малог Џерија: Операција Блатњаво Чудовиште“, писан из перспективе дечака, основца, Џеронима који још није свестан да ће постати писац. Куповали су и нови роман о девојчици која је пола вештица, а пола вила „Мирабел и магични хаос“ Харијет Манкастер, као и „Академија сирена: Ајла и Мехурић“ Џули Сајкс, у којој својеглава Ајла и делфин Мехурић крше школска правила како би њен тим победио у лову на благо. Гужва је била када се на штанду појавио омиљени Слободан Станишић, који потписивао нову књигу „Весели брод“ .
Пажњу малишана привукле су и трибина на којој су Урош Петровић, Весна Алексић и Драгана Младеновић говорили о страху и саосећању у књижевности за децу. А, Петровић и Љубивоје Ршумовић потписивали су своје књиге на штанду „Лагуне“.
-Четвртак је мој омиљени дан на мом омиљеном месту – рекао нам је Урош Петровић. – Сајам књига буди наду и овде увек проналазим смисао за оно чиме се бавим. Бити дечји писац је најлепши посао на свету и то се данас и овде најбоље види.
„Пчелица“ 20 година постојања прославља објављивањем добрих књига, што је обрадовало најмлађе посетиоце сајма који расту уз продукцију овог чачанског издавача.
- Од ове године смо ексклузивни издавачи дела Милована Витезовића. Управо смо објавили „Лајање на звезде“ и „Шешир професора Косте Вујића“, а у припреми су „Госпођица Десанка“ и „Кад је невен био Сунце“, „Принц Растко монах Сава“ и О Вуку и Србима“. У част Француске објавили смо књигу илустрованих бајки „Лепотица и звер“ , а куриозитет је то што су преводиоци били студенти новосадског филозофског факултета. У оквиру нове едиције „Детињство српске науке“ објавили смо књиге „Никола Тесла и црни мачак“ и „Јосиф Панчић и ледена лепотица“. Изашла је књига „Храбро срце Београда“ Горана Марковића о керуши Габи – каже нам Невена Марковић из „Пчелице“.
Књиге Рејчел Брајт, које имају статус најпродаванијих и најчитанијих „Миш лављег срца“, „Да је коала знала“, „Кит који је желео више“, „Веверице свађалице“ и „Гуштер који је сањао да постане звезда“, и јуче су биле хитови на штанду ЈРЈ.
На штанду „Креативног центра“ међу 1.500 наслова домаћих и страних аутора, најмлађи читаоци су пронашли нешто за себе. Највише су тражили „Доживљаје мачка Тоше“, са илустрацијама Душана Павлића, као и дела из едиције „Књиге за сва времена“ у којој су најпознатији романи домаћих и страних аутора.
И ове године, велико интересовање владало је на штанду „Рапид кидса“ који једини има четвородимензионалне књиге које „оживљавају“ уз помоћ мобилног телефона. Децу је занимало да ли се књиге о животињама, диносаурисима, анатомији човека, светским чудима и свемиру штампају на посебан начин, а директор Младен Милојица им је одговарао: „Књиге се штампају на уобичајен начин, а захваљујући апликацији коју су осмислили инжењери телефон препознаје странице и фотографије у књизи.“
Као и сваке године, попусти за старија издања дечјих књига су били велики, а како хамбургера већ дуго нема на сајму, малишани су могли да купе и десетак књига уместо ове посластице за мале гурмане.
Препоручујемо
САЈАМ КЊИГА: За издавача године изгласан Завод за заштиту споменика културе Београда
26. 10. 2023. у 16:26
ДВА НАГРАЂЕНА РОМАНА: Фредерико Педрејра и Константија Сотири представили своје књиге
27. 10. 2023. у 09:00
ДЕЧУРЛИЈА ПОДИЖУ АТМОСФЕРУ: Писац Зоран Живковић поделио утиске о сајму књига
26. 10. 2023. у 12:10
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)