"ЖИКА ПАВЛОВИЋ" У РУКАМА МИШЕ РАДИВОЈЕВИЋА: Отворен 16. Лесковачки интернационални фестивал филмске режије LIFFE (ФОТО)
КАДА сам чуо да добијам велику награду „Живојин Жика Павловић“, срце је почело мало да ми прескаче.
Није у неком савршеном стању, али није ни лоше. Рекли су ми да је то од среће, али је то било осећање одговорности. Добити ову награду представља једну тешку обавезу. Она ме доводи у ситуацију да морам да направим још неки филм да докажем, и онима који тако не мисле, да је ипак заслужујем.
Овако се публици на отварању 16. Лесковачког интернационалног фестивала филмске режије(ЛИФФЕ) обратио редитељ Милош Миша Радивојевић, овогодишњи добитник специјалне награде за афирмацију регионалне филмске уметности у свету. Он је скромно закључио да земље бивше Југославије имају велике редитеље и глумце који би могли да буду на његовом месту.
- Ја сам је добио, јер је ту извесну улогу имала и чињеница да сам у годинама када се може рећи: „Па немојмо да дозволимо да умре, а да му награду не доделимо“ - додао је Радивојевић праћен смехом и аплаузима публике.
Наш прослављени редитељ је подсетио на свој професионални пут који траје дуже од шест деценија.
- Постоје моји филмови које је публика гледала, али и они од којих је бежала. Већина мојих филмова је растеривала публику, а ја сам ипак преживео, па можете видети шта значи та посвећеност и упорност. Ја сам заправо живот провео у филму. Успео сам да оглувим и да опет и глув правим филмове. Да је мој пут прошао и један магарац научио би да прави филмове – поново је Миша насмејао фестивалску публику.
Радивојевић се сетио свог професора Александра Саше Петровића и сарадње са Пуришом Ђорђевићем и Живојином Павловићем.
- Од Жике Павловића сам научио једну капиталну ствар, а то је однос према истини и храброст. Жика је мој учитељ храбрости. То је тајна. То је тачка на крају реченице. Ја се надам не и мог живота – закључио је Радивојевић док је у рукама држао признање са именом човека кога неизмерно поштује.
Награду му је уручио градоначелник Лесковца Горан Цветановић који је оценио да лесковачки фестивал наставља да расте и да се својим квалитетом и садржајем препознаје широм региона, док је Сања Цонић, директорка Лесковачког културног центра, подсетила на речи Радета Шербеџије који је Лесковчанима поручио да му чувају овај фестивал.
У главном такмичарском програму је осам филмова из земаља бивше Југославије, у селекцији редитеља Огњена Свиличића.
- Увек је тешко направити избор, јер је подручје разнолико, али је јако битно да људи добију оно што ми мислимо да је најбоље. Трудимо се да људи који дођу у Лесковац знају да ће добити најбоље од бивше Југославије – истакао је Свиличић – Како је то исти културни простор увек се покаже да се бавимо сличним темама. Овога пута је то тај бег од прошлости и жеља да се продише пуним плућима. То је била идеја водиља.
ЛИФФЕ је почео необичним перформансом, односно монологом вештачке интелигенције која је покушала да презме овај фестивал, али захваљујући човеку, односно филмском ствараоцу, као кључне фигуре у настанку филма, у томе није успела.
Представљен је програм фестивала који обухвата више од 50 филмова. За најбољи студентски филм са академија региона традиционално се додељује награда са именом чувеног професора Радомира Баја Шарановића.
Од ове године ЛИФФЕ ће чувати успомену на још једног великана и мајстора „црног таласа“ Душана Макавејева. Његово име носиће награда за интернационални програм фестивала „Дивљи филм“ који нуди иновације у филмском језику. Од осам филмова, у селекцији Уроша Томића и Марка Сопића, седам ће у Лесковцу имати српску премијеру, а жири који одлучује о најбољима предводи Грета Скаки. Она се, путем видео-позива, обратила публици и бираним речима говорила о таленту Душана Макавејева који је, како је казала, имао велики утицај на њену каријеру.
Уметнички директор фестивала Дарко Бајић најавио је дискусију о положају редитеља у актуелној продукцији, а фестивал је званично отворио редитељ Дамјан Козоле који ће, са колегом Ненадом Павловићем и глумцем Љубомиром Бандовићем, одлучивати о најбољима у главном такмичарском програму фестивала који траје до 19. септембра.
Организатори од ове године уводе и нову категорију награда за најбоље режирану драмску епизоду серије и најбоље режирану мини-серију. За ову селекцију позвано је да гласа више од 100 еминентних редитеља из целог региона. Припремљен је и богат пратећи програм који чине промоције књига, предавања, трибине и фестивалске изложбе.
ГЛАВНИ ПРОГРАМ
За Гран-при фестивала, који такође носи име Живојина Павловића, и још по две редитељске и глумачке награде надметаће се три домаћа филма: „Индиго Кристал“ Луке Михаиловића, „Да ли сте видели ову жену“ Душана Зорића и Матије Глушчевића и „Овуда ће проћи пут“ Нине Огњановић. Из Хрватске стижу филмови Дубравке Турић „Трагови“ и „Сигурно место“ Јураја Леротића. Босну и Херцеговину представља Пјер Жалица филмом „Празник рада“, Словенију Доменик Менцеј и „Јахачи“, а Северну Македонију филм „Кајмак“ Милча Манчевског прошлогодишњег добитника специјалне награде фестивала за допринос афирмације регионалне филмске уметности у свету.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)