ИЗЛОЖБА "СВЕТОСТ УМЕТНОСТИ" ПОВОДОМ ЈУБИЛЕЈА АКАДЕМИЈЕ СПЦ: Духовни узноси фресака и икона
ТРИ деценије рада Академије Српске православне цркве за уметности и конзервацију, биће обележено и изложбом "Светост уметности" у галерији РТС, која ће бити отворена сутра у 19 часова.
Током три деценије Академија СПЦ изнедрила је многе квалитетне уметнике, рестаураторе и конзерваторе црквеног наслеђа, а ова јединствена школа је током тог дугог периода усавршавала своје програме и идеје.
Изложба у Галерији РТС представљена црквену уметност, чије је природно место је храм.
- У храму, кроз мирис и прозрачни вео тамјана у ваздуху, јасније се узноси созерцање фресака и икона - пише з каталогу др Марина Матић, историчарка уметности и шеф одсека за теорију Академије СПЦ. - Литургијски обред даје им прави смисао духовног садржаја, а светлост свећа и кандила наглашава хармонију бојених површина. Ово је само део једне савршене хијеротопске замисли осликаног храма, коју употпуњује још низ важних елемената, попут ритма кретања свештеника у обреду, црквеног појања, архитектонског обликовања простора, топлине додира верника при целивању икона, свечано блистање светих сасуда, саборност... Ипак, нешто од тога осетићемо и изван храма, на овој смотри, јер универзалност сакралне уметности својим интензитетом продире и ван црквеног простора.
Свети ликови
ПИШУЋИ о суштинским карактеристикам црквене уметности Матићева између осталог каже:
- Човеку се Бог открио вишезначно - речју, деловањем и у ликовима. Изображавање лика Богочовека прелази границе уметности, залази у верско, мистичко и метафизичко. Иконопис, као најзахтевнији вид црквене уметности, сведочи, према Јовану Мајендорфу, о присуству прослављене и обожене људске природе најпре у Христу, а кроз Христа и Светог Духа у Богородици и другим светим ликовима.
Бивши и садашњи професори Академије предочиће на поставци своја виђења црквене уметности, конзервације и рестаурације, а део радова биће и њихова интимна сагледавања неких уметничких тема.
- Изложени радови указују на велики дијапазон могућности црквене уметности, која је предочена у готово свим техникама стваралаштва - истиче Матићева. - Ту су иконопис, фрескопис, вајарство, калиграфија, мозаик, илуминација, дрворез и разне комбиноване технике... Радови су обликовани и традиционалним материјалима и техникама израде (јајчана темпера на липовом дрвету, фрескопис на свежем малтеру, туш на папиру, уље на платну, природни мозаички камен и паста, акварел, техника позлате на полименту...), али и применом савремених приступа својствених модерном друштву, његовим потребама и технолошким узлетима (al secco техника са акрилима, акрил на дрвету, платну и гушчијем перу, бетон, позлата на акрилном полименту...).
Светлост, духовно злато
ФОРМА видљивог у црквеној уметности се пројављује благодатном светлошћу - објашњава Марина Матић, у каталогу. - Светлост је примордијална есенција света, метафизички темељ свега постојећег. Услед немогућности да се представи непосредно, симболички се преноси сликом круга - мандорле, ореола, који указују, како наводи Леонид Успенски, на унутрашње стање човека чији је лик блистање сунца. Потпуно духовно безмолвије. У црквеној уметности аналогија небеске светлости је злато. Стога је иконописна мистика пре свега сунчева мистика у највишем, сакралном значењу ове речи, служба светлости, како наводи Јевгениј Трубецкој. Њоме се открива духовно злато.
Поставку чине и дела појединих даровитих и успешних студената Академије, бивших и садашњих, која потврђују високе образовне домете ове школе и смисао њеног тридесетогодишњег постојања. Савремени студијски програми ове школе обухватају живопис, иконопис, мозаик, калиграфију, вајарство, позлатарство, конзервацију и рестаурацију... Академија СПЦ има и вишеструку сарадњу са сродним факултетима и институцијама културе и уметности у земљи и иностранству.
- Српској цркви и држави потребно је и једно и друго. Стога је подршка Српске православне цркве, оснивача Академије, али и државних институција, неопходна у даљем јачању мисије и улоге ове образовне установе - закључује се у каталогу поставке "Светлост уметности".
Будност срца: Љубав
СМИСАО сакралне уметности је да укаже да је човеково порекло божанско и да човек мора да сачува у што већој мери своју сличност са Богом. "А највиши степен сличности човека с Богом је будност срца: Љубав." - речи су које прате ову изложбу црквене уметности.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)