УЛАЗИО У КУЋЕ ЗА ЗАВИСНИКЕ, ДА БИ ИХ ОПИСАО: Одржана промоција Воласове "Бескрајне лакрдије", која је данас још актуелнија

Књига "Бескрајна лакрдија" америчког писца, есејисте, филозофа и професора Дејвида Фостера Воласа, данас је актуелнија него пре 30 година, када је настала. Он је предвидео проблеме савременог света, рекао је преводилац дела Игор Цвијановић на промоцији српског издања у Народној библиотеци Србије.

УЛАЗИО У КУЋЕ ЗА ЗАВИСНИКЕ, ДА БИ ИХ ОПИСАО: Одржана промоција Воласове Бескрајне лакрдије, која је данас још актуелнија

В.Ц.С. и Контраст

Како је приметио, због глобализације, у овом тренутку ово дело је ближе читаоцима различитих, па и мање развијених делова планете, који се срећу са сличним технолошким или политичким изазовима. На више од 1.000 страна, са 20.000 различитих искоришћених речи и мноштвом фуснота и фуснота на фусноте, роман је заправо писан питким језиком. Има на стотине ликова, али и три главна наративна тока, која се у једном тренутку укрштају у истој тачки.

Фото: Контраст

Волас се сматра оснивачем "пост-постмодернизма" или "метамодернизма" у књижевности. Пишући, осврће се на мноштво тема - од зависности, тениса, уметности, филозофије и политике, до религије. Да би књига била што вернија, улазио је у куће за лечење зависника и учествовао на сеансама, открила је Тијана Спасић Јаковљевић, која спрема докторат на тему Воласове документаристичке прозе на новосадском Универзитету. Због тога је добио и тужбу жене чије је реално име искористио у књизи.

Фото: Контраст

Роман је добрим делом аутобиографски и бави се различитим врстама зависности, па и "зависношћу од зависности".


Ален Бешић, редактор издања иза ког стоји издавачка кућа "Контраст", и први човек Културног центра Новог Сада, чије је једно издање "Поља" било посвећено Воласу, први пут се са овим писцем срео када је Јовица Аћин, 2006. године, објавио део збирке "Заборав".
- Читајући друге писце, који се позивају на Воласа, касније сам се за њега озбиљније заинтересовао. "Бескрајна лакрдија" је његово најважније дело и уједно једно од најважнијих дела с краја двадесетог и почетком 21. века у Америци - казао је Бешић.

В.Ц.С.


Он је открио да су Цвијановић и он, разматрајући преведене делове, док је српско издање било у настајању, са симпатијом разговарали о ликовима као да су реалне личности из живота. Толика је Воласова моћ да увуче читаоца у сопствени свет.
- У првих 300 страна нисам могао да "похватам конце", а онда се све сложило. "Бескрајна лакрдија" је награда за стрпљивог читаоца - закључио је Бешић.
У књизи су нарочито битне теме духовности и слободе: Воласови јунаци теже слободи, али је не достижу.
На промоцији је емитовано и обраћање Мета Букера, оснивача мећународног удружења Дејвид Фостер Волас, које има чланове у четрдесетак земаља. Између осталог, он је казао да је небројено много научних радова о овом америчком писцу, али лично очекује све више на тему духовног и филозофског аспекта његовог дела. Тијана Спасић Јаковљевић их очекује више на тему документарне прозе, јер се сада једва могу побројати на прсте две руке.
Волас је објавио три књиге есеја, од којих су две код нас преведене, и књигу о реге музици. У Србији су, такође, објављене две његове збирке прича, а очекује се и интегрално издање "Заборава".
Његов живот обележили су борба са зависношћу и хроничном депресијом, која се окончала самоубиством 2008. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ХРВАТИ ОВАКВУ БРУКУ НЕ ПАМТЕ: Кошаркашима се ово није догодило од 1992.