ПОГЛАВИЦА МЕЂУ ПИСЦИМА: На данашњи дан пре 131 годину рођен Карл Мај, творац Винетуа
БИО је шта год пожели: полицајац, лекар, пропагатор Дивљег запада. И, како то бива, у време када је постао начитанији писац, имао је више моћних непријатеља него пријатеља. Успео је, ипак, да милиони његових читалаца осете патњу Индијанаца, да их посматрају као храбре јунаке, да заволе слободу и прерију. Верује се да је немачки писац Карл Мај (1842-1912), који је рођен пре 131 годину на данашњи дан, имао до сада око милијарду читалаца.
Чињеница је да његове књиге никад неће постати школска лектира, али никад се Шекспиров „Хамлет“ неће наћи на листи чекања у библиотеци колико купусаре „Благо у сребрном језеру“, „Винету“, „У балканским гудурама“, „Син ловца на медведе“. Његови измишљени светови разбуктавали су машту Алберта Ајнштајна, Ернеста Блоха, Мартина Валзнера. Поједини психоаналитичари су откривали да је био и „Хитлеров литерарни ментор“, али је време демантовало њихова клеветања.
Детаљи из биографије Карла Маја поуздане су колико и његове приче. Рођен је у Саксонији, у дому сиромашног ткача, у коме је било 14 деце. Интелигентан дечак добио је стипендију за учитељску школу у Валденбургу, али је после две године избачен – због крађе свећа. Пребачен је у Плауен, где га је убрзо тужио станодавац јер његову жену наговара на неморал. Доспео је до затвора када га је школски друг оптужио да му је украо сат. Касније због досијеа није могао да се запосли и одлучио је да буде лопов и преварант, представљао се као полицијски инспектор, доктор, узимао новац од трговаца. То га је поново одвело иза решетака. Овог пута остао је четири године. Затвор ће постати место које ће од њега направити писца. Као библиотекар у затворској библиотеци, почео је да умишља да је репортер, смислио је 137 наслова и скица књига које ће написати.
Имао је 32 године када је изашао из затвора и када му је у руке допао „Немачки породични магазин“. Понудио им је записе „Из блока једног великог путника“, који су се допали читаоцима. Но, како је аутор стално морао да буде на путу, свима који су желели да упознају Маја у редакцији су говорили да је у Русији, или да се спрема чак до Зулуленда. Мај је сањарио о путовању у Америку. Живот у беди вероватно га је навео да пише о Дивљем западу и најслободнијим људима на планети. Маштао је како јаше на мустангу кроз земљу Индијанаца и како доживљава авантуре. На коњу Сволов о којем је маштао ускоро ће јахати Олд Шатерхенд. Тако је Карл Мај ушао у легенду...
После Другог светског рата јунаци Карла Маја оживели су у милионским тиражима, а појавили су се и филмови. Дечаци су се играли каубоја и индијанаца, а Пјера Бриса, који је играо Винетуа, више су волели од Џона Вејна и Гарија Купера. Најлепше сцене Винетуових пустоловина снимане су на Плитвичким језерима. Винетуа је играо Гојко Митић, момак из Лесковца.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)