САРА БЕРНАР ЗА ВЕЧНОСТ И КЕКС: Ексклузивно - Репортер "Новости" на изложби Алфонса Мухе у градској кући у Прагу (ФОТО)
ДОБРОДОШЛИ на моју највећу изложбу плаката! Овако поздравља посетиоце у Градској кући у Прагу, компијутерски анимирани аутопортрет Алфонса Мухе (1860-1939), једног од највећих светских представника Ар нувоа. И то гласом Џејмса Бонда!
Прецизније, популарног тумача агента 007, ирског глумца Пирса Броснана.
Ликовни спектакл "Муха - постери у покрету", је до сада невиђена и најобухватнија поставка дела овог чешког уметника, са готово 200 оригинала - постера, графика, нацрта, предмета од стакла и сребра... А Мухини радови први пут су ушли и у проширену реалност и дигитални свет, екслузивном НФТ серијом. Посебно значење и чаролију ствара и здање у коме се поставка одвија: јединствена Градска кућа, архитеката Антонина Баланшека и Оскара Поливке, у којој је и Муха оставио оригиналан траг.
Његово уређење Градоначелникове сале многи сматрају самим врхом сецесије. Овај осведочени панслависта (део његовог циклуса слика "Словенска епопоеја" је и "Крунисање цара Душана") је ту салу осмислио тако што је, поред витража са представама из чешке историје "уоквирене" богатим орнаментима, на плафону, у центру, поставио кружну сцену са темом - словенског јединства. Под кровом Градске куће, иначе, одржана је и најпосећенија уметничка изложба у историји Чешке, на којој су пре једне деценије представљена Мухина дела из збирке тениске звезде Ивана Лендла.
Рођен у Иванчицама, тада делу Аустроугарске, Алфонс Марија Муха потицао је из сиромашне сеоске средине. Легенда каже да је цртао пре него што је проходао. Основну и средњу школу завршио је у Брну и био уверен да ће постати професионални свирач на хармонијуму, од кога се се није одвајао ни када се прославио као ликовни уметник (постоји фотографија из његовог париског атељеа, на којој, без панталона, хармонијум свира - Пол Гоген).
Одупирући се оцу који је од њега желео да створи узорног чиновника, пут га је водио у Праг, где није положио испит на Ликовној академији. И у Беч, где је осликавао позоришне кулисе. Академију је, ипак, уписао у Минхену, а онда отишао у Париз, када му је било већ 29 година. На славу је чекао још наредних седам, до фаталног сусрета са - Саром Бернар.
Плакат за Сардуову "Жисмонду" 1988, био је почетак десетогодишњег пријатељства и непоновљиве сарадње, представљене на овој изложби. Како упућују аутори поставке, "Ренесансном позоришту" француске глумице, овај Чех дао је комплетни визуелни идентитет - од постера за представе, преко сценографије и костима, до накита... Од Медеје до Хамлета, у великом полукругу, ређају се плакати представа, које препознају и они који никада нису чули за Муху, ни за његову славну музу.
Лик Саре Бернар, користио је и у револуционарном приступу комерцијалном плакату и дизајну, па је славна глумица била "заштитно лице" једне кампање за кекс.
- Он је увео безвремени идеал женске лепоте у окружење које је превазилазило свакоднени живот - тврди се на једној од легенди уз радове намењене за разне рекламе, са напоменом да је Муха својом уметношћу "улепшавао", широк спектар производа од хране и пића, преко декорација апотека и индустријске робе, до постера за туристичке дестинације, светске изложбе и часописе. - У рекламним постерима спојио је нежну осетљивост женског тела, са чежњивом сањивошћу њихових лица.
ПЛАКАТИ И СПИРИТИЗАМ
КАКО може да се прочита на једној од легенди, Муха је у Паризу открио и спиритизам, окултултизам, теозофију, почео да се бави аспектима живота, који нису непосредно доступни људским чулима:
- То је сусштински утицало на стварање његове уметности. Своју рекламну делатност није само сматрао примењеном уметношћу. Плакат је требало да послужи и за испољавање духовности. То се између осталог види и на многим, понекад неупадљивим симболима, који су буквално уткани у његове постере као што су звезде, кругови крстови, а посебно срца - пише у објашњењу уз додатак да је реч и о утицају масонерије, којој се уметник касније прикључио, и постао истакнути члан у Чешкој.
Ода женској лепоти су и украсни панели стварани за широку публику, које су обични људи куповали за своје домове уместо слика. На изложби су читаве серије ових радова, за које аутори тврде да су "демократизовали" уметност, јер више није била привилегија само богатих, а аутору су донеле велику популарност. Међу чешћим поруџбинама које је Муха добијао су и каленадри, а најстарији такав експонат је из 1893.
Ексклузивитет је и ретко излагана серија скица за дизајн предмета примењене уметности, за столице, огледала, лустере, лампе... Али и по тим нацртима израђени сребрни свећњаци, стаклене и кристалне боце и вазе. На поставци је и слика "Пантеон чешке музике", алегоријска композиција, на којој су уз три девојке обучене у бело на подножју брда, и шест најзначајнијих композитора: Шкруп, Ригер, Дворжак, Сметана, Крижижковски и Фибих. Из истог периода, с краја двадесетих година прошлог века је и витраж за капелу унутар катедрале светог Вида у Прашком замку. Замислио ју је као слику на стаклу.
- Његов витраж једно је од најполуларнијих савремених дела у катедрали Светог Вида - пише уз репродукцију која је део поставке, чију чаролију проширују пројектовано цвеће и орнаменти, који светлуцају на зидовима.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)