БУЈОШЕВИЋ ПРЕКИНУО ЋУТАЊЕ Упутио писмо министарки Гојковић "Јавни сервис убудуће - не би требало да снима представе"
ГЕНЕРАЛНИ директор РТС Драган Бујошевић коначно је прекинуо ћутање после серије текстова у "Вечерњим новостима": на две густо куцане странице послао је писмо потпредседници Владе и министарки културе Маји Гојковић ( чију садржину је проследио медијима) у коме објашњава зашто Јавни сервис убудуће - не би требало да снима и архивира представе.
У њему се, између осталог, наводи да је "Србија у озбиљном проблему ако се чување позоришне баштине ослони само на РТС" и истиче да би то "пре свега требало да буде задатак и дужност Позоришног музеја". У даљем тексту, Бујошевић наводи колико представа су снимали (или нису) које године, као и да позоришта одлучују о томе шта ће дозволити да се снима и "да не постоји сагласност да то буду најбоље и најзначајније представе из претходне сезоне".
Наводи и да је "проблематичан" квалитет снимака, јер "добар снимак подразумева да ТВ редитељ детаљно раскадрира позоришну представу" , да су "потребни расвета, камере и изузетно умеће ТВ редитеља и да се, поред свега набројаног, још догоди магија па да снимак успе". Челни човек Јавног сервиса ипак, како каже, верује да се може наћи привремено решење, па би тако РТС основао комисију од позоришних делатника који ће из репертоара 2022.године изабрати пет најбољих представа. Такође, образлаже како ће РТС "ангажовати (уступити) своје људе, технику, продукцију и постпродукцију, а да позоришта "треба екипи РТС да обезбеде решавање свих права аутора, извођача,лица која учествују у производњи представа,као и енергије, простора за тонске пробе, кадрирање и снимање".
Финансијски план
А у гејзиру сугестија, нашла се и реченица Драгана Бујошевића да "у Плану за производњу програма за 2023.годину који је усвојио Управни одбор РТС није предвидео снимање позоришних представа." Ову тврдњу оштро демантује Бранислав Кланшчек, председник УО РТС:
- УО је усвојио финансијски план којим су предвиђени буџети за све редакције, па и за ову намену ("ТВ театар -снимци позоришних представа, 30.000 евра). Иначе, са овим су упознати сви чланови УО, јер им је достављен имејл или штампани материјал на нашој седници. Управни одбор се не меша у уређивачку политику, а Програмски савет је рекао да треба наставити са традицијом снимања представа дугом пола века.
Бујошевић иде корак даље и сугерише да би требало под "патронатом Позоришног музеја да се оснује комисија која ће бирати најзначајније представе, које би онда Музеј са својом опремом снимао по целој Србији". Разрађује идеју и предлаже како би "Музеј могао да сарађује са факултетима који стварају редитеље, тонце,сниматеље,монтажере" , истичући "да је то први,најнеопходнији корак". И на крају, у писму министарки Миаји Гојковић закључује:
"Други, много бољи корак је да Министарство културе помогне позориштима да набаве опрему и снимају своје представе и истовремено их стримују како бисмо,на пример, Ви и ја, могли у сали неког биоскопа или позоришта у Београду да гледамо представу која се у том тренутку игра у Крушевцу, Суботици, Врању,а људи из целе Србије могли би да виде цео репертоар београдских позоришта."
А на све ово Весна Буројевић, директорка Музеја позоришне уметности Србије, каже:
- Музеј Позоришне уметности Србије је музејска установа и бави се својом делатношћу: прикупља, чува, обрађује,систематизује, истражује, презентује и документује театролошка, односно театрографска културна добра из области позоришне уметности од значаја за Републику Србију . Не поседујемо опрему за снимање као ни кадар који би то професионално радио јер то,заиста,није наша делатност. Снимци позоришних представа драгоцен су део наших збирки,музејски су обрађени, доступни истраживачима,театролозима и за потребе презентације у музеју... Већина снимнака које чувамо је аматерска грађа,али их чувамо као документарни материјал. Музеј би радо прихватио све снимљене представе. РТС има најквалитетније снимке,а историја нас учи да је добро да се грађа чува на више места
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (2)