ДИСКОТЕКА „КОД ЛАЗЕ ШЕЋЕРА“ БИЛА ПРВА НА БАЛКАНУ: У музеју у Вршцу изложене старе слике и оригинални предмети (ФОТО)

Јелена Баљак

12. 02. 2023. у 19:25

ПРВА дискотека на Балкану звала се „Код Лазе Шећера“. Отворена је 1967. године у подруму куће некадашњег дипломате и министра Јеврема Грујића у Београду. Њен оснивач био је Јевремов потомак Лазар Шећеровић, по ком је дискотека и добила име.

ДИСКОТЕКА „КОД ЛАЗЕ ШЕЋЕРА“ БИЛА ПРВА НА БАЛКАНУ: У музеју у Вршцу изложене старе слике и оригинални предмети (ФОТО)

Фото: Градски музеј Вршац

Радила је свега годину дана, јер је јавност имала велики отпор према тој, како су сматрали, новотарији са Запада. Ипак, и за тако кратко време, пре него што ју је затворила народна милиција, успела је да угости неке од највећих личности домаће јавне сцене, као и светске суперзвезде Ален Делона, Катрин Денев, Шарла Азнавура, Лоренс Оливијеа, Вивијен Ли, модне креаторе Пака Рабана, Пјер Кардена…

-Дискотеке су до тог тренутка постојале само у Лондону, Милану и Паризу. Наша је направљена по угледу на чувени паришки „Кастел“. На отварању су били Мира Траиловић, Јован Ћирилов, Иван Табаковић и многе друге јавне личности, које, иначе, никада не би ушле у дискотеку, али су тада дошле јер је то била невероватна сензација, прави културолошко-друштвени феномен – објашњава времешни Лазар Шећеровић, који се и данас труди да очува сећање на та давна, лепа времена.

Ова дискотека је, заправо, била отворена под покровитељством КК „Црвена звезда“. Званично је била регистрована као „Друштвени клуб КК Црвена звезда“, али је међу посетиоцима била позната као „Код Лазе Шећера“.

Ту су се пуштале плоче из Париза и Лондона, слушали највећи светски хитови. Уосталом, дискотека по дефиницији и значи збирка грамофонских плоча, а потом и место на ком се окупљају млади да слушају музику, плешу и друже се.

-Шездесете године су биле најзначајнија деценија у другој половини 20. века. Свет је доживео економски бум након грозног Другог светског рата. Све је почело да буја, нарочито култура. Појавили су се Битлси, Елвис Присли, Ролинг Стонси, Луј Армстронг, висока мода, нови писци. Све то је било оличено у дискотеци – истиче Шећеровић.

Ова дискотека не постоји више од пола века, али њен култ и даље живи кроз изложбу „Дискотека у кући једног министра – Кратка историја 60-их“, коју су крајем 2022. године приредили музеј Дом Јеврема Грујића и Народни музеј у Панчеву.

Ова занимљива и шаренолика поставка тренутно се налази у Градском музеју у Вршцу. Уз мноштво фотографија, на којима се види ко су све били гости дискотеке и како су изгледале тадашње журке, изложене су и ЛП плоче, грамофони и све опипљиво што се налазило у том култном објекту и што је чинило то време.

Изложба ће бити отворена до 15. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића