ЕНИГМА ЈЕ ГДЕ ЈЕ НЕСТАО НОВАЦ ЗА СНИМАЊЕ: Бранислав Кланшчек, председник УО РТС, о значају архивирању позоришних представа
НА вест да би Радио-телевизија Србије, после више од пола века, могла да прекине са праксом снимања и архивирања позоришних представа (о чему су "Вечерње новости" писале у неколико наставака), реаговала је потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић, упућујући писмо на адресе директора куће Драгана Бујошевића и председника УО Бранислава Кланшчека.
Увиђајући последице једног оваквог потеза, позива их да "још једном размотре наведену одлуку, имајући у виду да су захваљујући снимцима РТС-а многе позоришне представе доступне генерацијама које нису имале прилику да их погледају" и подсећа да је "позоришна грађа која се на овај начин чува од заборава,важан материјал и за научни и истраживачки рад у области историје позоришне уметности". Да подсетимо, из Редакције драмског и домаћег серијског програма РТС претходно се чуло образложење да због смањеног буџета ове године неће снимити ни једну позоришну представу.
А онда, неочекивано, нови заплет: овогодишњим буџетом, ипак, била су предвиђена средства за снимање представа, али су, по свему судећи, накнадно "преусмерена"!
- Управни одбор не може да се бави уређивачком политиком куће, зато сам писмо министарке Маје Гојковић проследио Програмском савету и тражио њихово мишљење - објашњава Бранислав Кланшчек, председник УО. - Оно што могу да кажем, на редовној седници одржаној 29. децембра прошле године, Управни одбор је одвојио новац за ову намену. Ставка гласи "ТВ театар - снимање позоришних представа - 30.000 евра".
На питање како се онда десило да су средства "отишла" у друге намене, Кланшчек каже:
- И мени је то енигма, али то је већ питање за генералног директора, а онда и главног и одговорног уредника Културно- уметничког програма. Шта се десило, не знам. Зато сам и тражио мишљење Програмског савета. Јер, они су нека веза између јавности и менаџмента, задатак им је да препознају јавни интерес. Снимљене представе део су културног архива ове земље. То је питање и образовања, не само културе. Законом о јавним медијским сервисима, члан 7 и 8, прописано је да телевизија мора наступати у јавном интересу, а ово свакако јесте. То је врло јасно дефинисано у самом закону. Између осталог, тачка 18 члана 7 говори о представљању културног наслеђа и уметничког стваралаштва у земљи и иностранству.
Предвиђена финансијска средства, истиче Бранислав Кланшчек,довољна су за снимање десетак представа, што значи бар једна представа месечно:
- Ми смо план усвојили, а тек идуће године добићемо извештај где су и за шта потрошена средства. Зашто су то урадили и где су их пребацили, не знам. Игране домаће серије су, свакако, комерцијално исплативије, али јавни сервис мора да мисли и о јавном интересу. ХРТ није најгледанија телевизија у Хрватској. Није ни наш задатак да будемо најгледанији, ми се финансирамо од грађана, а не само од реклама и од онога шта је "гледано". Наш посао је да остварујемо јавни интерес. Уосталом, зато се и зовемо Јавни медијски сервис. Изненађен сам чињеницом да смо на самом почетку године, а да је планирани новац већ "преусмерен". Снимање представа можда је финансијски неисплативо, али ту се не поставља питање новца. Свуда у свету зато и постоје национални сервиси - да би радили "неисплативе" ствари. Уосталом, то је и разлог обавезне претплата грађана.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)