"СРБИЈА ЈЕ ФАСЦИНАНТНА ЗЕМЉА": Јужнокорејска виолинисткиња Бомсори Ким гошћа 54. Бемуса
ПУБЛИКА у Коларчевој задужбини у суботу, у 20 часова, четвртог дана 54. Бемуса, први пут слуша јужнокорејску виолинисткињу Бомсори Ким, за коју светски медији наводе да је „вешта да сваки тренутак учини својим“. Своје вештине Бомсори и Симфонијски оркестар РТС-а, под вођством диригента Мануела Лопез-Гомеза, публици приказују кроз дела Чајковског, Бруха и Дворжака.
Млада уметница иза себе има бројне победе на међународним такмичењима, са Њујоршком филхармонијом дебитовала је 2019, а као солиста наступала је у бројним концертним просторима, међу којима су Карнеги хол и Линколн центар у Њујорку. Свира на виолини Гварнеријус из 1725. године, коју је добила на коришћење од фондације „Самсунг“ у Кореји и Друштва Страдивари Чикага.
У разговору за „Новости“, који смо водили уочи београдског концерта, Бомсори нам је казала колико јој је важна размена енергије између уметника и публике, шта очекује од београдског концерта, али и открила шта је од својих колега чула о Србији.
-Чула сам толико тога похвалног о српској храни, која је заиста фантастична! Утиске о српској публици ћу и сама стећи, врло брзо. А, до сада сам, у овој фасцинантној земљи, упознала дивне, љубазне и страствене људе. Веома се радујем упознавању нове публике.
О Након толико наступа како проналазите инспирацију за следећи концерт?
-Она често долази од других музичара са којима свирам. Дакле, у овом случају, то би био диригент и чланови оркестра, као и нова публика. Увек осећам другачију енергију у различитим земљама и градовима и веома ми је занимљиво да истражујем и свирам у делу света у коме никада нисам била.
О Да ли се ваш музички укус променио током година? Које композиторе волите да свирате данас?
-Волим толико композитора, али када покушавам да се концентришем на себе, увек свирам Баха. А мој омиљени концерт за сада је Бетовенов концерт за виолину. Он даје једно невероватно духовно искуство и за уметника који свира и за публику. Такође волим и да откривам нове композиторе. То могу бити неки савремени композитори, али и они који још нису откривени коико заслужују. На пример, волим пољску композиторку Гражину Бацевич, снимила сам једно њено дело и недавно објавила за „Дојче грамофон“.
О Наступате по целом свету, а где се осећате као код куће?
-Моја база је у Берлину, али не остајем у њој довољно дуго да бих је осећала и звала домом. Зато покушавам да се прилагодим и да живим као номад. То даје један прилично позитиван осећај слободе и енергију да будем креативна, да не припадам ниједном одређеном месту или временској зони.
КАМЕРНИ АНСАМБЛ
У наставку Бемуса, у недељу у 20 часова, у сали Београдске филхармоније, наступиће Новосадски камерни ансамбл са делима Штрауса, Рубцова и Пуланка. Овај оркестар је основан 2016, у сарадњи са Новосадским музичким свечаностима.
-Наша идеја је била да представимо врхунске уметнике који живе у Србији, високо су позиционирани и у иностранству, али живе и стварају код нас – казала је обоисткиња Сања Ромић.
Препоручујемо
КОНЦЕРТ АМЕРИЧКЕ ВИОЛИНИСТКИЊЕ НА ЧУВЕНОМ ИНСТРУМЕНТУ: Црвена виолина на Коларцу
17. 10. 2022. у 14:47
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ЊЕНИ СУ БИЛИ ПРОТИВ БРАКА: Имала је 16 лета када се удала за Палму - љубав опстала до краја живота
Вечерас је у 64. години, после краће болести, преминуо Драган Марковић Палма.
22. 11. 2024. у 20:49
Коментари (0)