ВЕЛИКО УМЕТНИЧКО ОТКРИЋЕ: Чувени сликар није аутор једне од својих најпознатијих слика (ФОТО)

спутњик

12. 10. 2022. у 13:56

ЧУВЕНИ холандски сликар Јоханес Вермер, познат и као Јан Вермер, није аутор једне од својих познатих слика "Девојка са флаутом", већ ју је насликао један од његових сарадника или ученика, утврдили су стручњаци Националне галерије из Вашингтона.

ВЕЛИКО УМЕТНИЧКО ОТКРИЋЕ: Чувени сликар није аутор једне од својих најпознатијих слика (ФОТО)

Foto: Shutterstock/brandonht

У последње три деценије, историчари уметности су доводили у питање аутентичност две Вермерове слике које се налазе у Националној галерији уметности у Вашингтону. Те две слике, међу којима је и "Девојка са флаутом", једина су два Вермерова рада насликана на дрвеним панелима.

Док је галерија била затворена за посете током пандемије вируса корона, њени стручњаци и конзерватори користили су нову технологију за проучавање те две слике, како би утврдили ко је њихов аутор. И утврдили су да "Девојка са флаутом" више није Вермерово дело.

 Мистериозни аутор Вермерове слике

Микроскопска анализа пигмената и напредна технологија снимања открила је неуобичајен приступ наношењу слојева пигмената на слици. Ко год да је имитирао рад холандског мајстора из 17. века, није до краја следио његове карактеристике, остављајући слику са грубом завршном обрадом, за разлику од глатких површина на којима је Вермер инсистирао.
Ово откриће обелодањено је поводом изложбе "Вермерове тајне", која је недавно отворена у Националној галерији у Вашингтону, а на којој је изложена и "Девојка са флаутом".

У колекцији те установе су четири Вермерове слике, а све су испитиване новим технологијама. Другу слику чије је ауторство оспоравано "Девојка са црвеним шеширом", како се показало, насликао је Вермер.

- Научно испитивање утврдило је да је уметник који је насликао "Девојку са флаутом" користио сличне материјале на сличан начин као и Вермер, али је наносио слојеве боје на другачији начин, од подлоге до завршне боје - рекла је Кетрин Дули, научница из Националне галерије која је радила на испитивању Вермерових слика.


На изложби су, поред оригиналних Вермерових слика, приказана и два фалсификата његових радова, за које се одраније зна да су покушај кривоклетства.

Сачувано је само 36 Вермерових слика, па промена ауторства и само једне има велики утицај на изучавање његовог сликарства, наводи "Њујорк тајмс".

Марџори Визман, шеф одсека за северноевропско сликарство у Националној галерији у Вашингтону, са својим тимом покушала је да открије ко је заправо насликао "Девојку са флаутом".

Према њиховим налазима, мистериозни аутор је вероватно неко из следећих категорија: Вернеров обожавалац, члан његове породице, аматер ког је Вермер за новац подучавао сликарству или слободни уметник ког је он повремено ангажовао. Међутим, ниједан историјски документ не помиње да је Јоханес Вермер имао асистенте или ученике.

Познавао тајне великог мајстора


Она је објаснила како је откривено да је "Девојку са флаутом" насликала особа која је знала тајне Вермерове технике, те да је немогуће да је насликао неко ко је само гледао у његове слике.
Артур Вилок, некадашњи шеф одсека за северноевропско сликарство и стручњак за Вермера, каже како верује да су две особе одговорне за "Девојку са флаутом". Он износи теорију да је чувени сликар направио цртеж слике, а да је друга особа завршила.

Једна од теорија које су се појавиле јесте да је аутор те слике Вермерова најстарија ћерка Марија, те да је она завршила неке његове слике пошто је холандски мајстор преминуо.
Међутим, не слажу се сви са налазом стручњака из Националне галерије у Вашингтону. Тако Анета Георгијевска Шајн, аутор недавно објављене књиге о Вермеру, наводи да је "Девојку са флаутом" започео сам Вермер, али и да постоје неке друге могућности.

- Има чудних потеза и на слици „Девојка са црвеним шеширом“. Постоји теорија да је Вермер користио камеру опскуру, оптичку направу која је претходила фотографији, како би пројектовао слике на платно за скицирање, када је био у журби да пренесе на платно неки призор под одређеним светлом - наводи она.

Са друге стране, стручњаци Националне галерије тврде да нема доказа да је на овим сликама Вермер користио камеру опскуру.

БОНУС ВИДЕО:

КАРАЂОРЂЕВО ЗВОНО ОДЈЕКУЈЕ 210 ГОДИНА: Вожд га је даровао да би објавило слободу народу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!