ЦВЕЈА БИО И ОСТАО НАШ БАНЕ БУМБАР: Комеморација славном глумцу у Југословенском драмском позоришту
О ВОЉЕНОМ глумцу особеног дара, дугогодишњем управнику Југословенског драмског позоришта Бранку Цвејићу, говорили су са Велике сцене Цвејиног и њиховог ЈДП бројне колеге глумци, редитељи, писци... они који су Цвеју знали и поштовали, а самим тим неминовно и волели.
Редитељ Горчин Стојановић је испричао како је после "великог праска" Бранковог талента у женској роли Петруњеле, Цвеја управо на тој сцени остварио безбројне незаборавне вињете.
Пријатељ и чест сарадник Дино Мустафић, редитељ, у видео-обраћању је Бранка описао као моралног, принципијелног, доследног и у тежњи да његово ЈДП остане југословенско и након што је Југославија нестала.
Биљана Србљановић интерпретирала је једну од закључних сцена драме "Ситнице које живот значе", у којој је улога Чезареа коју је Цвеја припремао остала неодиграна, макар на његов, препознатљив начин - рола као писана за њега за коју је желео, не да му буде последња, али да буде врхунац и круна његове каријере.
- Желео је да не жели ништа, да о њему не држе говоре људи које није познавао, да не нестане под земљом заслужних већ обичних, да се не прича много о њему, а пре тога да одигра само још ту премијеру - беседио је јуче глумац Светозар Цветковић, присетивши се и давних дана, бежања из школе и свеопште дечачке фасцинације "планетарно популарним" Банетом Бумбаром, те закључио:
- Какав је то човек био: већи од времена, снажнији од сујете, бешњи од ветра, топлији од љубави, строжи од Бајчетића... Бржи од власти, као наивнији од собарице, па ипак мудрији од опозиције, лак као перо а некад тежак ко депресија, заљубљен у лепо па ипак умотан у никотин, јешан онолико, са Истром у срцу... Уклесан у трајно, трајно уклесан у живот наш, деце, породице, позоришта овог, али не само овог - али пре свега овог. Склони смо забораву, не памтимо ни лоше, а ни добро, љубоморни на туђу доброту. Па ипак, Бранко Цвејић је био човек изван доброте, изнад доброте, наша срца га не могу заборавити. Ово место је његов дом, свака цигла узидана у ове зидове и сваки ексер укуцан у даске на овој сцени његово су дело. Био је соло - један и непоновљив.
Глумац Марко Јанкетић прочитао је емотивно писмо редитеља Слободана Унковског, који је сећање на Цвеју започео давном сценом када су се 1983. један другом на коленима поклонили у холу ЈДП, и навео:
- Тако смо провели безмало четрдесет наредних година, мој пригушени сањар реалиста који није баш волео реалистично позориште. Велика је била његова енергија, страст, потреба да контролише процес рада у театру... Његово ЈДП је место где се гајио победнички дух, где нема препрека и немогућих захтева. Екипа предвођена Цвејом сложно је радила на извођењу немогућег. Његово ЈДП памтим по великој ширини, као простор за игру, безбедно место за креацију, а дружење са њим као вртлог позоришних страсти и ерупцију слободног мишљења. Свеједно шта је све доцније одиграо и колико је одличан у томе био, његов светионик, знак препознавања, бренд је био и остао Бане Бумбар.
Редитељ и косценариста култне серије "Грлом у јагоде" Рајко Грлић сетио се непоновљиве прославе Цвејиног венчања на Хвару, где је уприличен спонтани концерт клапе која се затекла на броду уз вођство врхунског баса, Бранковог оца Жарка.
Глумац Воја Брајовић изрекао је чувени Шекспиров 66. сонет, пре но што је и сам испричао низ анегдота које сведоче о карактеру и дару непоновљивог великана, низ који је сликама из глумачког живота допунила и глумица Бранка Петрић, сетивши се колику је Цвеја љубав и пажњу имао за сваког колегу глумца. Писмом Богдана Диклића које је прочитао глумац ЈДП Јоаким Тасић закључена је јучерашпња комеморација.
Опроштај
ПОРЕД чланова породице Бранка Цвејића, комеморацији су присуствовали и редитељи Небојша Брадић, Срђан Карановић, Андреј Носов, глумци Светлана Бојковић, Вања Ејдус, Борис Исаковић, Драган Мићановић, Горан Јевтић, Јелена Ђокић, Јелена Ступљанин, Небојша Дугалић, а били су ту и Радослав Зеленовић, Милена Драгићевић Шешић и многи други.
Неизбрисив траг
РОЂЕН у Београду, 25. августа 1946, Бранко Цвејић је био једна од "Бојанових беба" - генерације глумаца који су на позив Бојана Ступице постали чланови Југословенског драмског позоришта у мају 1967. Остварио је троцифрен број улога, педесетак на матичној сцени и безмало исто толико телевизијских и филмских.
Преминуо је 26. јула у Београду, а сахрањен 1. августа.
Препоручујемо
ЦВЕКИ, ТИ СИ ДЕО МОГ ЖИВОТА: Мирјана Карановић неутешна због смрти Бранка Цвејића (ФОТО)
27. 07. 2022. у 09:54
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)