ШОПИНГ У ТРСТУ, ПУТ КА ЗАПАДУ: Франческа Роланди о утицају италијанске поп културе на некадашњу Југославију
НАЗВАНА по чувеној песми Адријана Ћелентана "Двадесет четири хиљаде пољубаца" (Con ventiquattromila baci) коју је певушила цела бивша Југославија, књига Франческе Роланди (у издању "Геопоетике" и преводу Иване Симић Ћорлуке и Марије Ћојбашић) пробудиће носталгију код старијих, а млади ће сазнати на који начин су италијански модни трендови, филмови, музика... утицали на друштво у некадашњој Југославији.
Ова интересантна студија, писана за најширу публику, са поднасловом "Утицај италијанске популарне културе у Југославији (1955-1965)", говори о културним утицајима и преплитањима, прихватању италијанске поп културе, од модних трендова, музике, ТВ програма, стрипова, филмова, фестивала, до књижевности.
- Одабрала сам то раздобље јер су почетком педесетих година односи између Италије и Југославије били бурни, оштри, непријатељски, готово на ивици рата, а онда се променило набоље. Трст, који је био симбол два супротстављена национализма, од пароле "Трст је наш" претворио се у прву дестинацију прекограничног шопинга и на неки начин прозор у западни свет. То је постала једна од најотворенијих граница у Европи, показала да је могућ не само суживот него и добра сарадња међу земљама са различитим политичким системима - казала је јуче новинарима Франческа Роланди.
Књига "Двадесет четири хиљаде пољубаца" настала је на основу њене докторске дисертације, а у Србији је реализована уз помоћ Италијанског института за културу.
- Ово истраживање је врло детаљно и показује узајамне утицаје Италије и Југославије у једном важном историјском периоду - оценио је Роберто Чинкота, директор Италијанског института за културу у Београду.
КУЛТУРНА ДИПЛОМАТИЈА
ПРОФЕСОР Милан Ристовић, уредник овог издања, казао је да истраживање Франческе Роланди показује колико је културна дипломатија била важна.
- Поред осталог, она је имала уплива и на планове центара политичке моћи у обе земље да прихвате нужност да граница буде пропустљива и отворена за проток људи, робе и културних садржаја - објаснио је Ристовић.
Препоручујемо
РЕДАК КЊИЖЕВНИ ДАР: Представљена последња два тома сабраних дела Гроздане Олујић
09. 09. 2022. у 13:11
НАГРАДА "ГРОЗДАНА ОЛУЈИЋ": Још једно књижевно признање намењено за младе ауторе
13. 06. 2022. у 13:41
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)