ТОЛСТОЈ ОСЛОБАЂА ДУШУ: Глумица Теодора Драгићевић, нова Наташа Ростова на Великој сцени националног театра

В. СТРУГАР

03. 06. 2022. у 12:19

ГОТОВО невероватно звучи да се једна млада глумица, са само дведесет једном годином, већ сусрела са четири класика (Горким, Бором Станковићем, Толстојем, ускоро и Ћосићем) и постигла оно за чим поједине колегинице чезну до краја каријере. Управо то десило се Теодори Драгићевић, коју смо ових дана премијерно гледали у улози Наташе Ростове, у представи "Рат и мир" (режија Борис Лијешевић) на сцени Народног позоришта. Студенткињи ФДУ у класи Срђана Карановића, како каже, све се до сада догађало непланирано, али не и случајно...

ТОЛСТОЈ ОСЛОБАЂА ДУШУ: Глумица Теодора Драгићевић, нова Наташа Ростова на Великој сцени националног театра

Фото П. Милошевић

- Први пут да сам се студиозно упустила у анализу Наташе Ростове кад сам добила улогу. Нисам пре тога ни размишљала о "Рату и миру". Ваљда као сви из моје генерације, пошто је то тако обимно дело да га, стварно, нико није читао - каже искрено на почетку разговора Теодора Драгићевић. - То вама можда звучи чудно, али је тако. Само кад погледате та четири тома, уплашите се и склоните. Зато ми је драго што смо од представе успели да направимо питку причу због које ће неки млади људи можда пожелети да прочитају књигу и схватити да то уопште није тако компликовано и тешко. Да је заправо емотивно и дивно, да тај роман ослобађа душу.

Теодора, успут, објашњава да се родила у Москви и у Русији завршила основну школу, а ово капитално дело је у тамошњој лектири тек у десетом разреду. У међувремену, доселила се са родитељима у Београд, похађала гимназију и са само шеснаест година примљена на ФДУ.

- Кад упишеш глуму важно је да радиш добре текстове, оне које можеш да разумеш. Увек смо бирали драме, на пример Чехова, нешто што ће нам дати ветар у леђа и развијати наше глумачко биће. Иначе, за улогу у "Рату и миру" дошла сам на кастинг, читала неколико ликова, а редитељ се одмах определио за Наташу. Одмах сам му рекла да нисам прочитала "Рат и мир"! Рат ме је "убио" у књизи. У писму Марије Болконске, Андрејеве сестре, она каже: "Мој тата стално прича о рату. Ја то ништа не разумем нити желим да разумем". Била сам очарана колико ми је блиско. Читајући, била сам у фазону, "јесте, доста више тог рата"... Већ на аудицији сам осетила колико ми је Наташа слична. Многе ствари су ми се дешавале као и њој. Емотивна сам на исти начин: кад је "запљусне" љубав њеног живота, она почне да плаче од среће. Њена осећајност и искреност су толико истините, да не можеш да помислиш да је патетична. И ја сам страствена, срцем идем кроз живот, понекад непромишљена. Вероватно би свака млада девојка то за себе рекла.

Како каже, верује да ју је ова улога сама пронашла и да није случајно што је с тим ансамблом и редитељем, на Великој сцени Народног позоришта. Додуше, ово није прво Теодорино искуство у националном театру, "ускакала" је у улогу Људмиле у представи "Васа Железнова". На питање да ли би њен животни пут изгледао исто да је остала у Москви, одговара:

- Нисам сигурна. Можда, али се никад нисам гурала у глуму. И то ми се само догодило. У Русији сам ишла у музичку и војну школу, нисам имала времена ни за шта друго. Од седмог разреда похађала сам кадетско одељење, што је значило да си стално у униформи, да настава траје цео дан, имаш часове плеса, војну обуку са историјом. Чак сам и марширала на Црвеном тргу! Сећам се дивног разредног старешине, потпуковника. Прави официр, поштен и частан. Свима нам је наметнуо дисциплину (која ми је у почетку сметала), али је и дечаке и девојчице ставио тачно тамо где треба да буду. Сваког јутра смо се постројавали у два реда, долазили пре свих осталих. Сви смо морали да будемо очешљани, дечаци у џепу да носе једну марамицу за себе, а другу за девојчицу - ако јој затреба. Моји другари су постали прави џентлмени, није постојала могућност да ми неко не отвори врата или не уступи место у метроу.

Због стечене дисциплине касније јој је било много лакше, на ФДУ није је збуњивала "количина" обавеза, иако га је уписала са само 16 година:

- Дошла сам из једног предивног система школовања. Тамо шта год да се дешава са државом, каква год да је власт, школе и болнице увек су на првом месту. Најважније је да народ буде образован и здрав. Иначе, није ми се допадало у гимназији, зато сам рано решила да покушам на ФДУ. И успела. Верујем да ништа не можемо да добијемо ако га јуримо. Ако треба да се деси - десиће се. Само прати како те живот води, гледај знакове поред пута и веруј да се све дешава с разлогом. Е, то је основна разлика између Запада и Истока. На Западу је све амбиција, уверење да од тебе ствари зависе, да увек мораш да јуриш. А на Истоку: живи, труди се да будеш добар човек и - све ће доћи само.

ПОЧЕЛА СА "БИСЕРОМ БОЈАНЕ"

НАША саговорница се "премијерно" појавила у "Бисеру Бојане", као бруцош. Имала је само два снимајућа дана и било је то њено прво искуство пред камером. Први већи задатак донела јој је улога Стојне у "Нечистој крви". Играла је и у "Тајнама винове лозе", "Мочвари", "Халијарду", а од 13. јуна почеће да снима "Време смрти" и улогу Милене Катић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)