БОЖОВИЋ КАО ТРАГИЧАН ЈУНАК: Први пут изведен комад "Усуд по Григорију" у Зубином Потоку и Грачаници
ПРЕМИЈЕРА представе "Усуд по Григорију" у понедељак је била на репертоару Дома културе "Стари Колашин" у Зубином Потоку - рађена по драмском тексту Милоша Латиновића и у режији Бранка Поповића.
То је на неки начин, истичу аутори, враћање дуга не само великом књижевнику Григорију Божовићу (1880-1945) него и опомена друштву да се више не понове сурови обрачуни и страдања српских стваралаца на основу измишљених оптужница и режимских смицалица.
Божовић је радио као професор призренске богословије, предавао у Битољској гимназији, био биран за народног посланика, па и за председника београдског ПЕН клуба (после смрти Милана Ракића), а доживео да га после рата прогласе за издајника и стрељају 1945. године у Београду. Упркос рехабилитацији 2008. године, његово дело остало је прилично непознато, а успомену на његово стваралаштво, верно и успешно, чува Kултурни центар "Стари Kолашин" у Зубином Потоку и сваке године додељује награду "Григорије Божовић" за књижевност.
Редитељ представе Бранко Поповић објашњава да је представа настала као израз дугогодишње тежње Дома културе у Зубином Потоку, који додељује награду с Божовићевим именом:
- Латиновићев текст прати трагичну животну причу Григорија, а као међуигре користи судбине његових јунака из књижевних дела, пре свега, приповетки и путописа - објашњава Поповић. - У средишту комада пратимо Божовића који је цео свој живот посветио борби за већу афирмацију становништва из Старе Србије и Ибарског Колашина. У редитељском поступку покушали смо да испратимо два паралелна тока у драмском сижеу и да их, заправо, испричамо као јединствену причу о једном изузетном уметнику који је из политичких разлога био проглашен за државног непријатеља и стрељан 1945. у затворском кругу Ђушине улице у Београду.
По речима писца Милоша Латиновића, глумци су дали посебан "оквир" представи играјући више ликова.
- Са пуно валера дочарали су атмосферу тог времена, али на инспиративан начин испричали и животну причу Григорија Божовића - истиче Латиновић. - Као писац веома сам задовољан што смо сви ми, колективно, сачували успомену на великог човека и књижевника, стварајући позоришни чин за који верујем да ће бити инспиративан публици.
Првом извођењу, уз мештане, Божовићеве рођаке и пријатеље, присуствовале су монахиње Манастира Прохор Пчињски које су тренутно у Манастиру Брњак у близини Зубиног Потока. Представа је урађена у копродукцији Народног позоришта Приштина са седиштем у Грачаници и Дома културе "Стари Колашин" из Зубиног Потока, па је наредног дана представа изведена и у Грачаници.
АУТОРСКА ЕКИПА
У ЛАТИНОВИЋЕВОМ комаду играју Небојша Ђорђевић, Ивана Ковачевић, Бојан Стојчетовић, Немања Јаничић, Јасмина Стоjиљковић, Никола Ђорђевић, Тамара Томановић, Страхиња Бичанин и Никола Станковић.
Сценографију је урадио Горан Стојчетовић, костимограф је Борис Чакширан, а кореографкиња Исидора Станишић. Оригиналну музику је компоновао Бојан Стојчетовић.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)