ЧАЈКОВСКИ ЋЕ "ГРМЕТИ" У БЕОГРАДУ: Стефан Миленковић, виртуоз на виолини, о наступу у престоници
ДЕВЕТОРО гудача-студената, које је виолиниста светског гласа Стефан Миленковић у сарадњи са националном платформом "Србија ствара" крајем прошле године изабрао оформивши Гудачку репрезентацију младих извођача (ГРМИ) најпре су својим талентом и позитивном енергијом успешно представили Србију на Светској изложби у Дубаију.
Пре два дана "грмели" су у новој велелепној Концертној дворани у Новом Саду, а вечерас ће стати пред београдску публику у Коларчевој задужбини. Узбуђење пред тај наступ не мањка ни њима, а ни њиховом славном професору.
- Дуги низ година радим са музички надареном децом и студентима могу да кажем да су ови млади људи нешто заиста посебно. Поносан сам на њих. Ово је њихов концерт. Радили смо заједно, био сам им подршка, али нећу бити с њима на сцени. Цео програм носиће сами. Они су спремни за такав изазов. Видим то по њиховом ентузијазму и енергији, озбиљности и посвећености коју доносе на сваку пробу - каже у разговору за "Новости" виртуоз на виолини.
Није ли и за вас овај наступ посебан управо због чињенице да сте музички стасавали на Коларчевој позорници?
- Свакако јесте. Посебна вредност је у томе што је то "мој" Коларац, али и што вежбамо овде у Концертној дворани у Новом Саду. Реч је о дивним младим људима. Надам се да ће својом уметношћу мотивисати и друге даровите вршњаке да крену истим стопама. На све ово гледам као на племениту заједничку идеју, а то је промоција наших младих, талентованих музичара у Србији и изван Србије.
У програму су композиције Шостаковича, Чајковског, Менделсона. Како коментаришете чињеницу да се у неким земљама дела Чајковског скидају са репертоара због политике?
- Овај програм конципиран је још у новембру прошле године. Дела Чајковског, Шостаковича, Менделсона, Ане Крстајић и Телемана бирана су с циљем да у Дубаију покажемо разноврсну палету стилова и виртуозности наших младих гудача. Ја сам Чајковског свирао недавно у Кремони и у још неколико градова у Италији и нисам се суочио ни са каквом непријатношћу. Знам да се у неким државама дешавало да су из програма избацивани поједини композитори, а неким уметницима и одлагани концерти.
Како бисте поступили када би уочи вашег наступа тражили да из репертоара избаците дело неког композитора?
- Не знам како бих поступио у том случају. То је, на жалост, реалност и свако има право да реагује, да се придружи било каквом таласу размишљања и тенденцији и ми ту не можемо много да учинимо, осим да држимо чврсто уметничко кормило у рукама и да наставимо нашу племениту мисију радећи оно што најбоље умемо. Због тога публика и долази на концерте. А ако неко жели да било шта постави као неко политичко опредељење, то не може, нажалост, нико да забрани. Треба, ипак, остати стабилан и усредсређен на свој посао. Са друге стране, треба бити и људско биће и разумети да где год људи пате, да то не може бити добро. Мислим да смо ми уметници привилеговани што можемо да делимо са људима оно што је најлепше - уметност.
На концертима класичне музике све је више младе публике која је класику открила током пандемије. Својеврсно чудо?
- Ако изузмемо чињеницу колико је пандемија уназадила целу планету, приморала нас је да будемо више у кући али и напросто натерала да откријемо неке нове ствари. Били смо више окренути једни другима, дружили смо се са ближњима...Схватили смо да не може људски однос да се своди на онлајн. Ни музика, такође. Многи су се сналазили, стављали концерте без публике на стрим, али то онда постаје само још један садржај на интернету какве конзумирамо у мору других информација и садржаја на телефонима и компјутерима. И ту је постало јасно да живи наступ не може ништа да замени.
Многи су открили и неке друге ствари, кулинарство, на пример...
- Радили смо ствари које смо због убрзаног темпа живота били потпуно потиснули. Људи су чешће кували, сви смо више кували, гледали филмове, слушали смо музику. Веома ми је драго што млади људи сада више цене класичну музику. Она треба да је на палети културних понуда. Не морате стално слушати класику, али требало би да понекад седнете и саслушате неку музичку причу, да млади људи виде да постоји и то. И ови моји клинци-гудачи схватају своје присуство на сцени као мисију да приближе класичну музику вршњацима.
Планирате ли наставак сарадње са одабраним младим музичарима и када истекне година у којој Нови Сад има титулу Европске престонице културе?
- Волео бих да наставим сарадњу. Ово је један од неколико пројеката и идеја о промоцији Србије.
Јесте ли се после дугог низа година у иностранству, са породицом на дужи период угнездили у Новом Саду?
- Да, ми смо се заиста угнездили у Новом Саду, мада сам често у Београду па су ми та два града спојена у један. Окружени смо дивним људима, фамилијом, син нам иде у вртић...
Сада, када се вратим у Србију осећам да сам се вратио кући. То за мене има посебну емотивну вредност. Мотивише ме то и храни и заиста тренутно не бих волео да будем нигде другде.
Одржавате ли контакте са својим студентима у иностранству?
- Имам сталне контакте са Америком где сам био дуго и Јужном Корејом где имам пуно, пуно студената. Волео бих да повежем студенте и професоре музике Србије и Јужне Кореје, која је данас на врхунцу гудачке школе и промоције културе. Упоредо настојим да повежем Србију и италијански град Кремону, колевку виолине, Страдиварија и Гварнерија.
Од те сарадње и размене сви ћемо нешто научити. Поставио сам себи велики циљ да се Србија што чвршће умрежи са центрима, најважнијим у музици за гудаче.
ПРОФА СТРПЉИВ, АЛИ ЗАХТЕВАН
МЛАДУ гудачку репрезентацију чини шест виолинисткиња - Андријана Дурмишевић, Оливера Митровић, Ката Стојановић, Софија Главичић, Миона Топаловић и Дуња Стојковић, као и Ана Милошевић (виола), Магдалена Матић (чело) и Страхиња Митровић (контрабас).
Они студирају код нас или у иностранству, имају од 18 до 26 година и пресрећни су због прилике да уче од једног од најбољих виолиниста света. Професор је, откривају нам, стрпљив, али захтеван.
Препоручујемо
ЗАХТЕВАН ЈЕ, АЛИ СТРПЉИВ: Стефан Миленковић са гудачима "уштимава" наступ у Дубаију
10. 02. 2021. у 14:00
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)