СУМАТРАИЗАМ У ФИЛОЗОФИЈИ КУЛТУРЕ: Књига Драгољуба Којчића
КАДА се заклопе корице књиге Драгољуба Којчића "Без буђења (есеји и друге форме)", "Прометеј", Euprogress, 2021, онај ко је читао Црњанског одмах ће асоцирати њен садржај са суматраизмом.
Реч је о особеном разумевању културне и уметничке историје у којој су преплетене личности са врха и из неприметних делова друштва; они који су познати у светској и српској култури са онима које нам открива аутор књиге "Без буђења", без кога ништа не бисмо знали о њима. Али није реч само о личностима разних улога и остварења. У низу од девет есеја, из више сазнајних и мисаоних перспектива, Којчић повезује догађаје, призоре и дела у простору и времену да би доказао да је суштина живота увек иста. Тако повезује руске племиће и приватни сусрет са нашом Ружицом Борисављевић, Санча Пансу, Брехтове приповетке; Џон Китс умире у Риму, а проповедник хришћанске вере страда од НКВД. Шта их повезује? Песника и испосника вере повезује смрт која је различита али једнака да означи крај живота.
Какво значење има чаша у размишљању о култури и уметности? Ево чаше у филму Андреја Тарковског, али чашу држи у здравици и Прока Натуралов, ево је у кафани, ено је код алкохолисаног Таре Брауна у Лондону о коме Џон Ленон пише песму А Day in the Life. У Шпанији наздравља Дон Едуардо Миура са Ферућом Ламборгинијем, у чије аутомобиле се сели дух бикова. За оне који чашу користе никакво. Али за онога који пише о њој има мистично значење средства за уметничко стварање. Она је део разнолике стварности у оку посматрача.
Којчић, у особеном културолошком суматраизму, посвећује посебну пажњу сликарству и музици. Уметност је тачка пресека и аутентично постојање. "Кроз уметност осећања постају највиши облици смисла." Оглед о сликарству Дамјана Ђакова је импресиван по дубини разумевања сликаревог света. Он је самосвојан сликар, а то се огледа у састојању елемента који није мимезис, ни стање свести. Којчић осећа мирис са његовог платна. Али он налази везу Ђакова и са Витгенштајном јер је "уверен да је вечност у садашњости". Има ту једна неостварена веза; штета је што гости салона Гертруде Стејн и Отолајн Морел између два рата нису погледале метафизичко сликарство Дамјана Ђакова. Није ли то веза сликара и његовог дела са сваком димензијом времена?
Идеју суматраизма откривамо, заједно са аутором, и у музици. Бојан Суђић у предговору уочава овакву идеју разумевања музике. "Само у једном поглављу, од прекобрдског довикивања пастира стижемо до Челибидакеа, Берлинске и Минхенске филхармоније, Фуртвенглера, преко Борхеса се лагано дотиче Баренбојм, па се излаже драма мало познатог Локшина, ту су Мравински, Рождественски, Баршај..." Није у суматраизму културе само класика, ту су и судбине Евелин Мек Хејл, Суад Хосни, Миурана Сукумарана и атентатора Луиса Пејна. Шта их повезује? Апсурдна веза смрти и лепоте.. У песми "Битлса" Lucy in the Sky With Diamonds преливају се боје и светлост, компонована је у години у којој је Денис Габор подарио људима холограм. Али Ленона је узбудио доживљај Питера Фонде о сазнању смрти. Ту је и Сакамотово музицирање на клавиру потопљеном у катастрофи Фукушиме. Све је то у тајновитом сагласју, пише Којчић.
Поглавље "Kриза кризe", заправо је рефлексија о борби аутентичног стваралаштва са експериментима који су сами себи сврха. Празнина се шири у човеково постојање. Велике су промене у класичној музици, од Бетовена, Вагнера преко атоналне музике, до експеримената Џона Кејџа. Слабљење доживљаја света видљиво је у сликарству. Нема великих романа. Криза је захватила и филм данас нема ни епигона Тарковског, Куросаве, Шлезингера. А политичка слобода се изметнула у слободу власништва и стицања. Криза захвата и уметност која нема естетску снагу да изрази ново технизирано искуство света.
Криза кризе улази у завршницу, појављује се као "одвајање човека од своје суштине".
Којчић, дакле, као филозоф суматраиста, повезује знања и доживљај, повезује лична животна искуства, читалачка, филмска, уметничка, књижевна дела кроз простор и време.
Он се креће кроз културне пределе, историјско време, приватне судбине, уметничка и научна дела, проучава бројне личности - Берђајева, Куросаву, Дон Кихота, Маљевича, физичара Паулија... све у трагању за смислом постојања.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)