УСУД ЈЕДНОГ ДОБА: Милош Латиновић о својим двема новим драмама посвећеним Живојину Павловићу и Григорију Божовићу

В. СТРУГАР

18. 03. 2022. у 14:24

ЗА писца и управника Битеф театра Милоша Латиновића може се рећи да је "подвојена" личност: челни је човек авангардног, експерименталног позоришта, али и аутор сјајних реалистичких прича, романа и драма.

УСУД ЈЕДНОГ ДОБА: Милош Латиновић о својим двема новим драмама посвећеним Живојину Павловићу и Григорију Божовићу

Григорије Божовић, Фото Википедија

Драмом о Црњанском почео је списатељску каријеру деведесетих година прошлог века, потом су уследиле друге књижевне форме, да би управо ових дана поново у фокусу била два његова наслова која чекају сценско извођење: "Зјапина" (инспирисана делом великог, свестраног уметника Живојина Павловића) и "Усуд" о животу и страдању писца Григорија Божовића после Другог светског рата. Реч је, дакле, о три аутентичне личности, богатог унутрашњег живота и несвакидашње судбине.

- "Зјапина" је драма коју сам урадио по наруџбини Народног позоришта Тимочке Крајине "Зоран Радмиловић". Настала је као плод истраживања, пре свега, оних десет књига које је Живојин Павловић објавио под називом "Дивљи ветар" - објашњава Латиновић.

- Тешко је од његових дела направити драматизацију. Живојин је омнибус писац, изузетан ерудита.

Фото промо

Тако сам ја написао оригинално дело, користећи његове књиге које се баве људима са простора источне Србије, Зајечара и Неготина.

Како истиче наш саговорник, доба после Другог светског рата тим људима је потпуно изменило стварност. Живели су у закутку света по неким својим узусима, а онда су дошла времена за која нису били спремни, с пуно идеолошких и личних ломова. Нису се снашли у првим годинама комунизма и изградње нове државе.

Живојин Павловић, Фото Приватна архива

Време око Другог светског рата је и оквир драме "Усуд", који ће премијерно бити изведен на сцени Народног позоришта Приштина са седиштем у Грачаници. Премијера се најављује за крај маја, када се у овом месту одржавају и "Дани Григорија Божовића":

- За разлику од Павловића, њега сам заправо "открио". Знао сам неке основне ствари о Божовићевом страдању, али ми није било познато литерарно дело - поготово путописи који верно сликају Србију тог доба и кореспондирају са данашњим временом - истиче Латиновић.

- Страдао је крајем Другог светског рата, осуђен на преком суду због своје, како је процењено, "антикомунистичке" делатности. А у целој својој политичкој, књижевној и јавној активности био је изразито национално оријентисан и социјално храбар - подржавао је сељаке, раднике, посебно се бавећи питањима људи на КиМ и у јужној Србији.

Латиновић наглашава да његови путописи и данас представљају изузетан садржај: осликавају оно за чим и данас трагамо, а то је суживот који је увек био неуралгична тачка на нашим просторима.
- У текстовима Григорија Божовића ми видимо да је врлина надвладавала све верске, националне и друге различитости које су људима онда, као и сада, загорчавале живот. Али, тада је, ипак, било више чојства и јунаштва, људскости и реда него данас...

Нажалост, судбина је хтела да управо такав човек доживи неправедан и трагичан крај:

- Ухапшен је у Ваљеву. После ислеђивања изведен је пред преки суд и стрељан, на основу одлуке на коју није имао право жалбе. Спочитавано му је да је подржавао четнички покрет и окупациону војску, а он је већи део рата провео у Пљевљима. И то зато што су га у Србији Немци ставили на потерницу јер је онемогућио окупаторима почетак рада Радио Београда. У том гесту и целом судском процесу, његов патриотизам нико није вредновао. Било је примарно што је "радио" за италијанску окупациону војску - писао је у пљеваљском "Гласнику" текстове чијом садржином се, заправо, нико није ни бавио.

Милош Латиновић, Фото М. Анђела

МОЈА ПОЕТИКА НИЈЕ ЗА БИТЕФ

НА питање да ли ће ове две драме, једног дана, моћи да види београдска публика на неком гостовању у Битеф театру, Латиновић одговара:

- У Битефу смо испрофилисали репертоар: плесни театар, независна сцена, постдрамско позориште... Моја поетика се у то не уклапа, ти комади припадају традиционалном, а не експерименталном театру. Тако да ће се, можда, наћи на некој другој београдској сцени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима