КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (3): Завидан број добрих рукописа

В. Н.

11. 02. 2022. у 10:20

ЛАКОВИЋ: Упркос пандемијској пошасти, издавачи начинили подвиг

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (3): Завидан број добрих рукописа

Фото В.Н.

ВЛАДИСЛАВА ГОРДИЋ ПЕТКОВИЋ (Нови Сад)

1. АГОН И МЕЛАНХОЛИЈА, Горана Раичевић ("Академска књига")

2. ДЕЦА, Милена Марковић ("Лом")
3. СВЕ МОЈЕ СЕСТРЕ, Лаура Барна ("Дерета")
4. КАКО СЕ ЈЕДЕ НАР, Бојан Бабић ("Партизанска књига")
5. ШПАНСКА ЧИЗМА, Владимир Копицл ("Лагуна")

Монографија Горане Раичевић о Црњанском написана је са снажном и страсном посвећеношћу, педантно, суверено и предано. "Деца" су слојевит породични роман у ком се одрастање расипа у призоре чуђења и бола, казни и радости.

Фото Приватна архива

Лаура Барна стапа се са ликом и духом Растка Петровића, служећи се биографским детаљима и критичким тумачењима како би предочила ковитлаце његових опсесија и визија. Бојана Бабића занима дубинска психологија трагичног женског лика, дистопичност окружења и аргументована критика потрошачке културе. Владимир Копицл сачинио је комично-јуначки роман са (ведром) тезом да је свака садашњост само најновија прошлост.

* * * * * * * * *

СТОЈАН ЂОРЂИЋ (Београд)

1. БАЊА, Јовица Аћин ("Агора")
2. ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ, Анђелко Анушић ("Службени гласник")
3. ОД СВЕГА ПО ДВОЈЕ, Радомир Уљаревић (Нишки културни центар)
4. МАЛИ ИЗГЛЕДИ, Драган Марковић (КОВ)
5. ИСУСОВ ТРН, Слободан Јовић (СКЗ)

Аћин исписује своје нове странице последњим причама, онима које пише после свега што је у књигама прочитао и у животу доживео, успевајући, дакле, да једно другим оживљава, и тиме покаже како од доброг читаоца може да постане прворазредни писац. Насловном метафором Анушић обухвата, како суморно прогнаничко вегетирање свога јунака из пропале Српске Крајине за кога крова над главом нема више нигде, ни у Србији, ни на Косову, ни у Европи, тако и трауматичне јунакове слутње и недоумице пред неразрешивим лавиринтом колективне егзистенције.

Фото П. Митић

До врло живописне слике света, веома онеобичавајуће, а истовремено и симболичко-митске, Уљаревић стиже измештајући свој песнички поглед до у најудаљенији хоризонт, хоризонт космогонијског бескраја и вечности, у којем би могло да се нађе човеку припадајуће место, укључујући и парадоксалну могућност бесмртности. Своје стихове Д. Марковић не дугује само врло немирној му језичкој инвенцији која не престаје да га мами и изазива, већ и не мање издашној лирској осећајности, захваљујући којој он из наизглед безазленог језичког колоплета непогрешиво испреда танану нит песничке истине. У призор из свакодневице којим започне песму С. Јовић уводи такву песничку асоцијацију којом повећава видљивост описаних предмета и бића, па читалац као да добија лупу испод које се јасније види, насупрот оне тамније, и једна светлија могућност човековог бивања.

* * * * * * * * *

САША РАДОЈЧИЋ (Сомбор)

1. НЕБО, ТАКО ДУБОКО, Весна Капор (СКЗ)
2. О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА, Петар Матовић (КЦНС)
3. АУТОХИПНОЗА, Ђорђе Деспић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. ГЕНЕРАЛ И ЛАСТА, Андрија Радуловић (УКЦГ)
5. БАЊА, Јовица Аћин ("Агора")

В. Капор у својој евокативној, жанровски неухватљивој прозној књизи, подсећа нас да су живот и приповедање неразрешиво повезани. Али можда је најважније то што у додиру са овом књигом која даје израз људском болу, обнављамо једно старо уверење, да је књижевном делу неопходан лични удео писца, његова веродостојност. П. Матовић је нову књигу саздао на већ стабилним обрисима личне поетике. У њој доминира меланхолично осећање некога ко посматра свет са стране, отворен за детаље чијим набрајањем гради атмосферу песме. Збирка песама Ђ. Деспића би најбоље могла да се опише као нека врста грађе за једну аутобиографију, у којој су сећања на друге, ближње, забележена у тексту који непрестано преиспитује сопствене могућности, и тако делује на више нивоа. А. Радуловић пише поезију у којој се додирују и преплићу два лица лирике.

Фото Приватна архива

Са једне стране, позиција чистог, у себе загледаног певања, које жели да каже своју реч о речи самој, о Песми и Поезији. Са друге стране, песникова реч, излазећи из основне аутореференцијалне равни, открива разлоге за своје постојање у сталној напетости између идеала и доживљаја стварности. Ј. Аћин је један од најбољих есејиста српске књижевности, и један од најважнијих савремених приповедача. Његове приче, ерудитне, орођене са есејистичким приступом, писане сјајним стилом, увек са дозом фантастичног, али и документарног, увек из неке ишчашене, несвакидашње перспективе, у књизи "Бања" носе поднаслов "последње приче".

* * * * * * * * *

АЛЕКСАНДАР Б. ЛАКОВИЋ (Крагујевац)

1. О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА, Петар Матовић (КЦНС)
2. ДУША ДОМА, Радомир Стојановић ("Панорама-Јединство")
3. ГЕНЕРАЛ И ЛАСТА, Андрија Радуловић (Удружење књижевника Црне Горе)
4. У ДВА КОРАКА, Каја Панчић Миленковић (Центар за културу "Градац")
5. ЗЛО У КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРИ, Слађана Илић ("Catena mundi")

Дозволите ми, да уместо уобичајеног коментара књига које сам предложио за награду "Меша Селимовић", изнесем једно пријатно изненађење када је у питању статус књиге, данас и овде. Наиме, осећам обавезу да похвалим бројне наше издаваче, и велике и мале, који су, упркос двогодишњој пандемијској пошасти, углавном из својих тешко зарађених средстава, успели да током године објаве завидан број квалитетних рукописа. И монографија и других капиталних издања, чак. Што је заиста равно чуду у данашњим условима. Штавише, уочавамо да су се појавили и нови издавачи на српској књижевној сцени, који обећавају вредна издања.

Фото Приватна архива

Осим тога, уредници и власници издавачких кућа су се довијали на све начине и када је дистрибуција књига у питању, о чему, претпостављам, најбоље сведочи и шароликост наших предлога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЈА ОГРОМНО ПОЈАЧАЊЕ: Један од најталентованијих фудбалера света ипак облачи дрес орлова?