НИЈЕДАН БОРИН ЈУНАК НИЈЕ СЛОБОДАН: Глумци о историјској драми писаној по делима великог писца Борисава Станковића

ЈЕЛЕНА БАЊАНИН

11. 12. 2021. у 16:44

СЕРИЈА "Нечиста крв" привукла је пажњу широког гледалишта већ првим двема епизодама.

НИЈЕДАН БОРИН ЈУНАК НИЈЕ СЛОБОДАН:  Глумци о историјској драми писаној по делима великог писца Борисава Станковића

Фото This and that production

Редитељи Милутин Петровић и Горан Станковић, уз продукцију Радио-телевизије Србије и This and that production, оживели су Хаџи Трифуна, Цону, Јовчу, газда Младена, Софку и друге незаборавне јунаке. Док чекамо нове врањанске заплете, викендом од 20.00 на РТС 1, глумци који тумаче Ташану, Коштану, Стану и Миткета, за "ТВ новости" откривају шта их је инспирисало у делима Боре Станковића.


* * * * * * * *

Марина Станковић као Коштана

Живела је како су други хтели

МЛАДА певачица Марина Станковић надметала се у "Пинковим звездицама" и сестра је победника овог музичког такмичења Љубе Станковића. Иако има само 15 година, и није професионална глумица, пружила је упечатљиву и до сада невиђену верзију Коштане, истакао је редитељ Горан Станковић. Чућемо и како Марина пева неколико нумера у композицији Александра Ранђеловића.

Како је до вас дошла понуда да играте Коштану? Како сте се упознали са светом филма?

- Редитељ Горан Станковић и продукција су по целој Југославији тражили такав лик, Ромкињу која има став и изглед Коштане. Заиста им је било тешко, како су ми касније рекли, а онда су наишли на мене. Позвали су ме на кастинг, дали су ми да одглумим неколико сцена, рекли да мисле да су пронашли праву особу, и питали да ли пристајем. Наравно да сам пристала, и хтела бих још једном да се захвалим целој продукцији и Горану Станковићу, јер се таква прилика не пропушта.

"Нечиста крв" вам ипак није била деби пред камерама.

- Бавим се певањем и такмичила сам се у "Пинковим звездицама". Када сам као мала гледала серије и филмове, волела сам да замишљам како бих одглумила сцену која ми је запала за око. Водим се реченицом "Све што можеш да замислиш, можеш и да оствариш", па сам се пронашла у још једном светлу и сигурно се видим у глуми и убудуће. Када сам дошла на снимање, све ми је било мало непознато и чудно, али сви су били дивни. Осећала сам се као да серија не постоји, као да се нешто стварно дешава, без икакве глуме, као да сам ја Коштана. Била сам веома опуштена и све сам извела са лакоћом. Горан ме је већ препоручио за другу серију, али не бих могла ништа да откривам.

Како бисте описали своју јунакињу?

- Коштана није имала слободу, која је веома битна у животу. Није могла да ради шта жели, да ужива у томе и да пронађе свој пут, него је живела како су други хтели. Била је спутана, али је барем песмом и игром могла да представи праву себе. Коштана је била и страствена и нежна, али и чврста, јер је имала став и карактер. Пронашли су то у мени, али искрено нисам морала много да се трудим јер сам разумела и осетила улогу, и само сам се препустила.

* * * * * * * *

Анђела Јовановић као Ташана

Жене имају посебну снагу

НЕСРЕЋНУ судбину младе жене, газда Трифунове снаје, која је увек нечија, а никада своја, представља нам глумица Анђела Јовановић. Лепа удовица Ташана трпела је због наметнуте короте након смрти супруга Ђорђа, али чим јој се указала прилика, открила је женске чари и патњу за некадашњом љубави, владиком Мироном (Дејан Бућин).

Анђела каже да је за њу ова серија велики пројекат.

- Ту реч не користим у њеном пословном значењу, већ описујем свеобухватност ове серије - од врхунског писца Борисава Станковића, преко врхунског сценаристе Војислава Нановића, до феноменалне продукције, редитеља и Марине Меденице, чији костими су уметничка дела, ручно и предано шивени. Сви су људи били толико посвећени пројекту да то нећу никада заборавити. Тежићу томе да се увек бавим послом на овај начин и да то очекујем и од других.

Фото This and that production

Богато украшени костими пренели су вас у прошлост. Да ли је ваш осећај женствености био другачији?

- За мене је костим веома важан, и у њему често тражим одговоре. Носити костиме Марине Меденице најбољи је осећај који сам имала. Нануле које сам носила утицале су на положај тела и ход, као и појас, а шалваре су веома широке и врло практичне. Та одећа треба да се носи цео дан, има много слојева и не мења се у току дана, већ се обуче сабајле и носи до починка. Када сам је облачила, осећала сам се као да сам обукла кожу Ташанину.

Како вам је било у Ташаниној кожи? Какав је њен сензибилитет?

- Ташана је врло комплексна личност. Све доживљава веома интензивно. Њене емоције су на површини коже, врло је лако доспети до њих. Она се смеје из стомака, грли јако и не штеди се. Ташана је изузетна, храбра жена којој се стварно дивим. Жене су у то време биле под стегом друштва, што се није много променило. Мислим да и даље имају свакодневне стеге. Живот жена и мушкараца је далеко од једнакости, и жене се сваког дана боре са нечим на шта мушкарци не морају ни да помисле. Сигурно је теже бити жена, али то опет значи да имамо неку снагу.

* * * * * * * *

Вучић Перовић као Митке

Живот у железним оковима друштва

УЛОГУ Миткета, филозофа, песника и човека болне душе, у позоришту су играла највећа имена српског глумишта - Чича Илија Станојевић, Раша Плаовић, Љуба Тадић... У серији "Нечиста крв" гледамо првог младог Миткета, то јест, пратимо његов живот у периоду између двадесете и четрдесете године, у интерпретацији глумца Вучића Перовића.

Како сте схватили свог јунака, Миткета?

- Заиста мислим да сам осетио тог човека. Инспиративне су ми све приче у вези са породицом, а код Станковића видите њено систематско урушавање. То ми је веома дирљиво, јер мислим да је и дан-данас тако. Постоји неслога о којој људи ретко говоре, и многи ће се препознати у Хаџи Трифуновој породици. Када су добре књиге у питању, важно је да их човек прочита у правом добу живота. "Нечисту крв" нисам исто схватио у школи и сада, када сам је поново читао због снимања. Зато мислим да је ово серија којој ће људи пожелети да се врате.

Фото This and that production

Редитељ Милутин Петровић говорио је да су Станковићева дела често екранизована са много песме, игре и веселости, а да је он покушао да се Борина заоставштина другачије прочита.

- Никада дела Боре Станковића нисам читао као лако штиво, само као даире и музику. Напротив. Мој лик има много сцена у кафани, али имам утисак да је пијанство у Миткетовом случају било одговор на живот. Чини ми се да поред све деструктивности коју мој лик има, он бива пијан на неки херојски начин. Митке није човек великих потеза, често више удовољава другима него себи, а још једна важна тема, коју поред породице, љубави и страсти обрађује Бора, јесте друштвена средина. Он није по њеним шаблонима и ти железни окови етичности спутавају му живот и радост. Није слободан и много пати због тога, јер ради против себе, а онда сноси одговорност зато што се, рецимо, у браку понаша раскалашно. То ствара кривицу и онда је алкохол одговор на неправду коју доживљава од оца и живота.

Какви су остали мушки ликови у серији? Да ли још неки осећа да је спутан?

- Постоје две струје мушких ликова, које су наследне. Имате Хаџи Трифуна, Јовчу и Хаџи Тому, чија нарав је строга, озбиљна, сурова, а насупрот њима су Ефенди Мита и Митке, који су меланхолични, деструктивни, тананог сензибилитета и болују. "Жал за младост" је поготово изражена у "Коштани", јер о њој поје старији човек. Али тежину тој причи даје то што је Станковић имао 29 или 30 година кад је писао "Коштану". Много ми је занимљивије да тај жал тумачим као жал човека који је у тридесетим годинама, а не у четрдесетим, педесетим и шездесетим. Ја сам сад у тим годинама, и даље сам млад за човека од 70 година, али знам да се неке ситуације више неће вратити. Биће других, можда бољих, али нека поглавља су затворена. И то суочавање са пролазношћу није лако. Човек треба да зна како да доскочи и себи и животу.

* * * * * * * *

Ваја Дујовић као Стана

"Нечиста крв" је и књижевност и наша историја

ХАРИЗМАТИЧНА глумица Ваја Дујовић заиграла је улогу Стане, бивше љубавнице Хаџи Трифуна. Поред све строгости, Хаџи Трифун није заборављао ни најсиротију и најудаљенију жену у родбини, и сваку је даривао. Тако брине и за Стану, иако ју је одавно оставио. Она и даље воли Трифуна и увек је ту за њега, као његове очи и уши у чаршији.

Како сте ви доживели "Нечисту крв"?

- Веома је дирљиво и потресно пратити породично стабло, које почиње Хаџи Трифуном, и грех који се преноси с колена на колено. Егзотичан сценарио Војислава Нановића прати развој и распад те породице, драматизујући више дела Боре Станковића, и "Нечисту крв" и "Јовчу" и "Ташану" и "Коштану". То је и наша историја, колико год да је реч о књижевности. Серија изгледа тако да може да нам буде само понос и дика. Пре годину дана смо снимали, имали смо филм, а сада и серија доприноси да бајка остаје око нас. Лепо је када сте одрасли, а имате прилику да будете у бајци и да она траје. Глума је и напорна и захтевна, али бавите се чаролијом и магијом. Где ћете лепшег посла? Глума ми доноси нешто више од радости - испуњење.

Фото This and that production

Каква је чар када вас шуштање свиле и кадифе врате у 19. век?

- На први поглед је мало незгодно, јер су ношње од аутентичних материјала, а напољу је више од тридесет степени. Али када их обучете, постају степеница за улазак у епоху. Све те шалваре, блузе, антерије, сви ти појасеви, толико су лепи да заборавите на све. Глумац има потпуно други став када обуче нешто такво. Нисмо ни свесни колика је разлика, јер живимо у 21. веку и купујемо одећу у којој ћемо се осећати удобно.

Када сте ушли у одећу и лик Стане, како сте је доживели као особу?

- Карактеришу је стаменост и уверење да је то што ради неизбежно. Била је у незавидној позицији као љубавница Хаџи Трифуна. Имала је за нијансу другачију улогу него остале жене, јер је имала неку протекцију, али ни она није имала право и слободу да својевољно доноси одлуке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности