КУЋА ЗНАЊА И СВЕТЛО ДУШЕ НАРОДА: Српска академија наука и уметности обележава важан јубилеј
НАВРШИЛО се пуних 180 година од дана када је кнез Михаило Обреновић ставио свој потпис на уредбу којом је удахнут живот Друштву српске словесности, претечи националне куће знања - Српске академије наука и уметности.
Тиме је упаљена бакља патриотизма, опште добробити и највишег научног и уметничког рада, која и данас, иако у другачијим околностима, истим сјајем осветљава душу српског народа.
Мало је установа у Србији које могу да се похвале овако дугим трајањем. Историја САНУ сведочи о истинској тежњи малог, тек ослобођеног народа, да развија сопствену културу и просвету, али и да се што пре прикључи породици најразвијенијих европских држава. О снази ове визије сведочи чињеница да је свега деценију од Хатишерифа којим је мала Србија после векова османлијске таме први пут стекла унутрашњу аутономију, рођена институција зацртаних високих научних домета.
На темељу Друштва српске словесности почела је изградња импресивног здања научног и духовног развоја српске државе и друштва. Био је то тежак пут, који је вијугао између тежње за остварењем највиших резултата, али и политичких заплета, готово увек недовољних финанасија, идеолошких заблуда и историјских изазова.
Данашња САНУ с пуним правом баштини готово два века континуираног рада најученијих људи које је изнедрио српски народ. Као научна и уметничка институција највишег нивоа, са подједнаким ентузијазмом својих чланова, настоји да уноси светло научне истине у све сегменте своје делатности и тако унапређује друштво и државу и трасира њихов будући пут.
Данашња академија обележавајући важан јубилеј, како истиче њено руководство, користи дугу традицију у ослушкивању времена и потреба средине из које је потекла, користећи шансу своје дуготрајности.
"САНУ захтева однос који поштује њене устаљене и установљене механизме, грађене на искуству, мудрости и грешкама претходника, али и однос који ће јој омогућити да уочи и препозна преломне тренутке у токовима времена и прекидима или убрзањима историјских и друштвених збивања", објашњавају у Академији специфичност њене друштвене мисије.
Пратећи идеју својих оснивача, коју су 1841. формулисали Јован Стерија Поповић и Атанасије Николић, САНУ је данас кров целокупног научног и уметничког рада наше земље.
Институција, која се не без разлога у јавности доживљава као "друштво бесмртника" наставља свој пут сабирања националног знања и подстицања научне мисли и уметничког деловања. На овом прворазредном послу, искуство дуго 180 година драгоцени је и незаобилазни савезник.
Препоручујемо
ДИСКРИМИНАЦИЈА ИЛИ КОИНЦИДЕНЦИЈА: И академије наука у региону имају мали број жена
09. 11. 2021. у 16:20
КОМЕМОРАТИВНИ СКУП ПОСВЕЋЕН ПРЕДРАГУ ПИПЕРУ: О академику ће говорити његове колеге
09. 11. 2021. у 19:47
РАЗОЧАРАНИ ШТО НИСУ ПРИМЉЕНЕ ЖЕНЕ: Извршни одбор САНУ незаводољан исходом избора
09. 11. 2021. у 09:11
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)